Jak podgalać brodę?

Samo posiadanie brody nie czyni jej modnej. Modna broda musi być uporządkowana, czysta i wymodelowana. Podgalanie brody to zabieg niezbędny do utrzymania zarostu w dobrej i ładnej formie. Jest równie istotny, co codzienne mycie brody. Najłatwiejszym sposobem na zadowalającą stylizację jest udanie się do salonu barberskiego. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, podgalanie brody możesz wykonywać własnoręcznie, w warunkach domowych. Wystarczy kilka wskazówek i odpowiednie akcesoria. Trochę wprawy i prób i twój zarost będzie się prezentował jak prosto z salonu.

Różnice między trymowaniem a goleniem brody

Na początku warto wyjaśnić różnicę, jaka istnieje pomiędzy trymowaniem a goleniem zarostu. Golenie to całkowite usuwanie zarostu ze skóry, trymowanie to po prostu skracanie i modelowanie brody. Utrzymanie zarostu w dobrym wyglądzie wymaga od nas obydwu czynności. Poprzez podgalanie brody rozumiemy pozbywanie się zarostu z miejsc niepożądanych np. z szyi czy policzków. Podgalanie umożliwia wyraźne zarysowanie linii zarostu, a więc profesjonalną stylizację. Trymowanie zaś pozwala nam wyregulować długość zarostu i nadać odpowiedni, ładny kształt.

jak podgalac brode

Jak podgalać brodę, by się dobrze prezentowała?

Posiadanie brody nie oznacza zaprzestania golenia zarostu. By broda się dobrze prezentowała, była estetyczna i wpisywała się w obowiązujące trendy, musi być na bieżąco przycinana. Co to znaczy? Należy zapewnić jej kształtną formę i uniemożliwiać jej zarastanie twarzy. Na tym polega właśnie podgalanie brody.

Podgalanie brody należy wykonywać co kilka dni, choć w przypadku szybkiego wzrostu włosków trzeba robić to częściej. Golenie brody polega na usuwaniu włosków zarostu z obszarów twarzy, które powinny być pozbawione owłosienia. Innymi słowy – należy zachować wyraźny zarys zarostu. Broda ma tendencję do rozrastania się na twarzy np. na całe policzki i szyję. W takich miejscach jest nieatrakcyjna i sprawia wrażenie zaniedbanej. Goląc ją na tych obszarach i odsłaniając skórę, utrzymamy zarost w ryzach i sprawiamy, że będzie po prostu atrakcyjniejszy.

Podgalanie brody krok po kroku

By usunąć zarost tuż przy skórze, najlepiej jest posłużyć się maszynką do golenia. W salonach barberskich często do tego używa się klasycznej maszynki na żyletki lub brzytwy, która daje najlepszy i najdłużej utrzymujący się „efekt wow”. Nie ma jednej recepty na to, jak golić brodę. Granice zarostu najlepiej wyznaczy barber, więc to u niego warto zrobić pierwsze podgalanie, a potem tylko dbać o to, by utrzymać nadany jej zarys. Można też podejrzeć sposoby podgalania w internecie i spróbować odwzorować je u siebie. Istnieje wiele trendów golenia brody. Golenie brody najlepiej wykonać maszynką do golenia, lecz w pierwszej kolejności należy skrócić włoski trymerem. Najpierw wykonujemy golenie brody trymerem ustawionym na minimum, a potem poprawiamy maszynką lub brzytwą. Do podgalania warto użyć kosmetyku do golenia, który zwiększy ślizg ostrza i ułatwi golenie skóry, nie narażając jej na zacięcia. Szczególnie polecamy kremy do golenia lub mydła do golenia. Świetnym kosmetykiem są też produkty bezpianowe do golenia jak transparentne kremy lub żele do golenia i stylizacji zarostu. Pozwalają zaoszczędzić czas. krem do golenia bez pędzla

Trymowanie zarostu nożyczkami

Trymowanie zarostu to zdecydowanie łatwiejsza czynność. Wystarczy nam do tego tylko jedno akcesorium – maszynka lub trymer elektryczny. Bardziej ambitni mogą skorzystać ze specjalnych nożyczek do podcinania zarostu. W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór nożyczek do zarostu, tylko od profesjonalnych producentów. Warto kupić je w komplecie z grzebieniem, który znacząco ułatwi wam to zadanie.

Trymowanie zarostu nożyczkami jest bardziej czasochłonne niż maszynką, ale nie jest bardzo trudne. Na pewno łatwiejsze niż obcinanie włosów na głowie. Tu nie musimy przesadnia dbać o równe cięcie, bo przy skręconych i sztywnych włoskach brody, małych nierówności nie będzie i tak widać. Korzystając z nożyczek, warto dobrać takie, które dobrze leżą w dłoni. Jeśli zdecydujesz się na trymowanie zarostu nożyczkami, rób to powoli, ścinając brodę małymi odcinkami, a nie od razu do pożądanej długości. Pozwoli ci to na bieżąco reagować na powstałe nierówności.

Sposób ścinania brody nożyczkami polega na trzymaniu włosków między palcami i podcinaniu końcówek. Przy dłuższym zaroście przyda się nam również jeszcze grzebień do brody. Pozwala on najpierw dobrze rozczesać zarost, potem podnieść włoski od nasady do łatwiejszego cięcia, a potem jeszcze rozprowadzić na zaroście kosmetyk pielęgnujący. Po podcięciu zarostu możesz jeszcze użyć nożyczek, by wyrównać całość, przykładając ostrza nożyczek równolegle do skóry i prowadząc je po powierzchni zarostu, jednocześnie odcinając odstające włoski. nożyczki do brody

Trymowanie brody maszynką do brody

Trymowanie brody polega na skracaniu długości zarostu, a nie jego całkowitym usuwaniu. Tę czynność powinniśmy wykonywać regularnie, gdy długość brody zaczyna przekraczać granicę, którą akceptujemy. Najlepiej robić to trymerem. Jest to specjalna maszynka o nieco węższej głowicy, ułatwiająca skracanie zarostu. W ostateczności możesz posłużyć się elektryczną maszynką do golenia, choć trymer z pewnością jest tutaj wygodniejszy w obsłudze.

Wybierając trymer, ustalmy, co chcemy przy jego pomocy uzyskać. Jeśli zależy nam tylko na regularnym, równym podcinaniu zarostu, wybierzmy prosty trymer z jedną nakładką. Jeśli jednak chcemy zadbać o kształt swojego zarostu bardzo profesjonalnie, lubimy eksperymentować z własnym lookiem lub mamy wprawę w trymowaniu, warto wybrać sprzęt bardziej profesjonalny – z wieloma nakładkami, pozwalającymi na nadanie naszemu zarostowi każdego kształtu.

Przycinanie brody trymerem nie jest trudne. Jest o wiele łatwiejsze niż trymowanie brody nożyczkami – tu potrzebna już jest większa wprawa. Zaletą trymowania zarostu maszynką jest to, że nie musimy tu być zbyt precyzyjni. Wystarczy ustawić na głowicy urządzenia pożądaną długość włosków i następnie poprowadzić trymer po całym zaroście. Nie musimy dbać o kierunek, choć łatwiej ścinać brodę pod włos, bo to dam nam szybko efekt równego skrócenia. Trymerem przejeżdżamy po brodzie kilkukrotnie, by wyłapać wszystkie włoski. Jeśli nie udało się nam ściąć włosków w trudno dostępnych miejscach np. pod nosem czy przy uszach, można dopracować trymowanie poprzez zdjęcie nakładki z trymera i podcięcie pozostałych włosków bezpośrednio przy skórze.

Poza zwykłym trymowaniem „na równo” istnieje możliwość trymowania brody schodkowo tzn. nadania zarostowi różnej długości np. krócej po bokach, dłużej na przedzie. To jest jednak trudniejsze zadanie, które warto zostawić barberowi, chyba że sami nabyliśmy już tyle wprawy, że możemy profesjonalnie modelować zarost techniką barberską.

Jak często trymować zarost?

Wszystko tak naprawdę zależy od tendencji zarostu. U jednych mężczyzn rośnie on szybko, inni na bujny zarost czekają wiele miesięcy. Na pewno panowie z ciemnym zarostem muszą dbać o niego częściej, bo linia brody szybko u nich zarasta. Podgalanie w ich przypadku powinno się powtarzać co kilka dni. Samo cięcie z długości można robić rzadziej, wtedy – gdy długa broda zaczyna wyglądać nieestetycznie, np. stała się matowa, końcówki włosków się odbarwiły, włoski narastają na usta i nos.  Średnio brodę należy skracać raz na dwa tygodnie. Robiąc to regularnie, szybko nabierzemy wprawy i wkrótce ta czynność przestanie sprawiać nam trudność i poradzimy sobie z nią błyskawicznie.

Czy to wystarczy, by dobrze wyglądać?

Sama umiejętność trymowania brody nie zwalnia nas od pielęgnacji zarostu. Po podcięciu brody i podgoleniu zarostu należy zadbać zarówno o kondycję skóry, jak i włosków. Zdrowy zarost powinien być lekko błyszczący, miękki, pozbawiony przebarwień. Jego wygląd poprawimy np. olejkiem do brody lub stosując wosk do brody.

Nie zapominajmy również o skórze. Musimy dbać o to, by pod zarostem nie zbierały się zanieczyszczenia zatykające pory, więc regularnie należy stosować odpowiednie środki myjące np. szampon do brody. Skórę należy regularnie odżywiać właściwymi kremami lub balsamami, by nie łuszczyła się, nie czerwieniła i nie swędziała. Przy tak kompleksowej dbałości o zarost, odwdzięczy się nam on pięknym i stylowym wyglądem. zestaw z olejkiem do brody

Mimo domowej pielęgnacji warto raz na jakiś czas udać się do salonu barberskiego, by poddać się profesjonalnemu wytrymowaniu zarostu. Barber zarysuje nam na nowo linię zarostu, zaproponuje być może nowy kształt i długość brody, a dzięki temu my będziemy mogli przez następne miesiące tylko odwzorowywać  i odświeżać stylizację.

Przeczytaj także:

Baczki na twarzy

Jak golić brodę trymerem?

Jak stosować balsam do brody?