Jak dbać o brodę i wąsy – 10 porad specjalisty

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się między innymi:

 • jak przystrzyc brodę?
 • jak podcinać brodę?
 • jak podgolić brodę?
 • czym podcinać brodę?
 • czym przystrzyc brodę?
 • jak podgolić zarost?
 • jak podcinać zarost?
 • jak przyciąć brodę?

Poniżej nasze TOP 10 porad, jak dbać o wąsy i brodę:

 1. Typy zarostuWąsy i broda w fazie początkowej nie wymagają profesjonalnego strzyżenia nożyczkami. Na początku wystarczy zwykły trymer, by utrzymać  pożądany kształt zarostu, jednak gdy zarost ma już około 3 tygodni – do pielęgnacji muszą wkroczyć również nożyczki i grzebień – najlepiej takie specjalne do wąsów i brody.  Podstawą wycinania zarostu jest usuwanie włosków nachodzących na usta i nos. Jak dbać o brodę? - zacząć od przycinania.
 2. Istotne jest mycie twarzy z zarostem właściwymi kosmetykami. Kosmetyk ma nie tylko wpływać na kondycję skóry, ale i samego zarostu. Dobrze jest od czasu do czasu użyć żelu do twarzy z peelingiem, który usunie martwy łuszczący się naskórek i pobudzi cebulki do wzrostu.
 3. Raz na jakiś czas warto użyć szamponu do mycia włosów, szczególnie jeśli wąsy i/lub broda są już długie i gęste. Można wybrać kosmetyk dwa w jednym, czyli szampon z odżywką lub osobno szampon i odżywkę - idealnie przeznaczone do wąsów i brody. Unikniemy wtedy wysuszenia skóry, a sam zarost będzie miękki i lśniący.
 4. Zarost jak przycinać? Jeśli zamierzasz przyciąć swój zarost (brody i wąsy) – nie rób tego na mokro. W przeciwieństwie do strzyżenia włosów na głowie, tutaj podcinamy na sucho. Mokre włosy są cięższe i wydają się dłuższe, bardzo łatwo jest je zbyt krótko przyciąć. Na suchym zaroście łatwiej określić jego docelową długość i kształt. Przycinanie brody nożyczkami nie jest trudne po warunkiem, że przestrzegamy powyższych zasad.
 5. Obowiązkowym kosmetykiem brodacza czy wąsacza jest wosk do wąsów lub brody. Umożliwia on „uporządkowanie” niesfornych włosków i nadanie im właściwej formy, która utrzyma się przez cały dzień. Dodatkowo, wosk to również kosmetyk pielęgnacyjny. Pozostawia na zaroście przyjemny i subtelny zapach.
 6. Ważnym elementem dbania o brodę jest grzebień do zarostu. Może być dedykowany do wąsów i brody np. Kent 81T lub mały (rozmiar S) do normalnych włosów, np. Kent SlimJim. Służy do rozczesywania splątanych włosków, wyczesywania zanieczyszczeń np. kurzu i rozprowadzania wosku. Grzebień przydaje się również do podcinania włosków – podnosimy nim włoski u nasady i przycinamy końce. Na wybór wielkości grzebienia mogą mieć także wpływ typy wąsów.
 7. Jeśli posiadasz brodę i masz ochotę pozostawić sobie tylko wąsy, ale obawiasz się efektu końcowego – najlepiej zdecydować się na cięcie schodkowe. Podczas podcinania zarostu należy znacząco przyciąć brodę, pozostawiając wąsy pierwotnej długości. Cięcie tzw. schodkowe jest jednym z popularnych stylów męskiego groomingu.
 8. Istotną kwestią w temacie jak dbać o brodę, jest dopasowanie kształtu zarostu do kształtu twarzy. Najważniejsze jest zachowanie równowagi. Jeśli masz kwadratowy kształt twarzy, zarost może być długi i obfity. Przy owalnym kształcie twarzy, długość zarostu powinna być średnia – najlepiej w trójkątnym kształcie, który optycznie wysmukli twarz.
 9. Przy pomocy wosk do wąsów lub brody można skręcić wąsik rosnący na boki. Wystarczy nałożyć odrobinę kosmetyku na palec wskazujący, a następnie chwycić wąs w dwa palce – wskazujący i kciuk i zaczynając od środka twarzy, przeciągać wąsy ku bokom, jednocześnie lekko wykręcając je w jedną stronę.
 10. Problemem jaki pojawia się przy obfitym zaroście, może być podrażniona i wysuszona skóra w jego okolicy. Włosy zabierają wilgoć ze skóry, a kosmetyki myjące brodę mogą ją dodatkowo podrażniać. W takim przypadku niezbędne jest regularne nawilżanie skóry pod zarostem i w jego okolicy. Znakomicie się do tego celu będą nadawać kremy nawilżające do twarzy.Nozyczki do wąsów i brody

facetaria.pl

Prowadzimy internetową sprzedaż męskich kosmetyków, męskiej bielizny oraz akcesoriów i przyborów codziennego użytku. Nasza oferta obejmuje wyłącznie oryginalne produkty wysokiej jakości potwierdzonej gwarancją producenta, których jesteśmy bezpośrednim importerem oraz nabywane bezpośrednio od producentów lub ich autoryzowanych dystrybutorów. Zapewniamy profesjonalną obsługę i wygodną nawigację naszego e-sklepu zaprojektowaną na podstawie męskich oczekiwań w zakresie zakupu rzeczy osobistego użytku