Jak wybrać maszynkę do golenia na żyletki?

Jak wybrać maszynkę do golenia na żyletki? 

Niemiecka maszynka do golenia na żyletki, angielska maszynka do golenia na żyletki, włoska maszynka do golenia na żyletki? To jak z markami samochodów, do nas należy ostateczny wybór.

Tradycyjne golenie maszynką do golenia na żyletki jest tradycyjne już tylko z nazwy, modele maszynek do golenia na żyletki są coraz częściej bardziej nowoczesne niż tradycyjne i dają coraz więcej możliwości aby golenie na mokro było prawdziwie gładkie i bez podrażnień. Golenie maszynką żyletkową to niezmiennie najlepsza recepta na gładką skórę u mężczyzny bez zaczerwień. Potwierdzą to mężczyźni, którzy wypróbowali każdej metody z maszynkami elektrycznymi włącznie, że najbardziej gładkie golenie tuż przy skórze tak aby zarost odrastał jak najpóźniej, zapewnia właśnie maszynka do golenia na żyletki. Na dzień dzisiejszy skuteczniejszego narzędzia jeszcze nie udało się wynaleźć mimo postępu technologicznego. Powstają za to coraz to nowocześniejsze modele maszynek do golenia, z bardziej wytrzymałych materiałów oraz pozwalające na coraz lepsze dopasowanie do gęstości i długości zarostu poprzez modele z regulacją ekspozycji ostrza żyletki. To co się nie zmienia to wymienne standardowe żyletki do golenia, którymi w maszynkach golony jest zarost. Wybór najlepszej maszynki do golenia na żyletki nie jest prosty, choć ma duże znaczenie dla samego golenia na mokro.

Jaka jest najlepsza maszynka do golenia na żyletki? To kwestia bardzo indywidualna choć można trochę pomóc w wyborze maszynki przedstawiając ich rodzaje oraz zasadnicze różnice między najważniejszymi i najpopularniejszymi rodzajami maszynek żyletkowych na rynku. Nie da się stworzyć rankingu maszynek, pod którym podpiszą się wszyscy użytkownicy maszynek żyletkowych. Maszynki do golenia na żyletki różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale i konstrukcją, która ma ogromny wpływ na jakość golenia. Maszynka powinna być dostosowana do preferencji golącego, ale też i samego zarostu. Sprawdź, które modele maszynek żyletkowych najczęściej wybierają mężczyźni i czym się kierują. Warto poznać podstawowe różnice między maszynkami żyletkowymi, by wybrać taką, która odpowie najdokładniej na nasze indywidualne potrzeby w zakresie golenia.

Jak wybrać najlepszą maszynkę do golenia na żyletki?

Chcąc wybrać optymalną maszynkę do golenia dla siebie warto mieć jako takie rozeznanie w temacie, poznać ich rodzaje i przede wszystkim na czym polegają różnice między nimi.

Maszynki do golenia dzielimy w pierwszej kolejności na te agresywne, średnio łagodne i łagodne, chodzi tu o stopień ekspozycji ostrza żyletki podczas golenia. Agresywna maszynka do golenia na żyletki to narzędzie wymagające pewnej wprawy w goleniu na mokro, łagodna maszynka do golenia na żyletki zwykle wybierana jest przez początkujących. 

Dla posiadacza gęstego i twardego zarostu ta najlepsza maszynka do golenia na żyletki to będzie agresywna maszynka do golenia na żyletki zazwyczaj z otwartym ząbkowanym grzebieniem, ale dla większości mężczyzn najbardziej odpowiedni raczej będzie model średnio łagodny z zamkniętym grzebieniem a optymalnym modelem staje się w XXI wieku maszynka z regulacją łącząca w sobie wiele możliwości.

Generalnie łagodne maszynki do golenia na żyletki najlepiej sprawdzą się przy słabym, młodym lub przerzedzającym się zaroście, niezbyt gęstym i raczej miękkim. 

Dla standardowego średnio twardego i średnio gęstego zarostu jaki ma większość mężczyzn najlepszym wyborem będzie maszynka z głowicą określaną jako średnio łagodna, zamknięty grzebień. Tego typu modeli maszynek jest najwięcej. O nich szerzej poniżej w tekście, w tym porównanie Muhle R89 i Rockwell 2C i 6C.

Dla twardego i gęstego zarostu oraz do golenia się co 2 lub więcej dni czyli kiedy zarost jest dłuższy najlepiej sprawdzają się maszynki z głowicą agresywną czyli otwartym (ząbkowanym) grzebieniem lub głowice asymetryczne typu Slant.

Najbardziej innowacyjnym i uniwersalnym modelem, który sprawdzi się przy niemal każdym zaroście i poziomie umiejętności są maszynki do golenia z regulacją ekspozycji żyletki, które pozwalają ustawiać ostrość od pozycji najłagodniejszej do najbardziej agresywnej, to jeden zakup a wiele możliwości golenia i dokonywania zmian ustawień wraz jak zmienia się nasz zarost z wiekiem i czasem. To propozycja dla tych, którzy nie czerpią satysfakcji z testowania i kolekcjonowania różnych modeli maszynek do golenia.

A teraz konkretniej o różnych modelach maszynek najbardziej renomowanych producentów. Rynek jest nasycony wieloma markami i modelami natomiast my możemy zarekomendować wybrane poniżej na podstawie wieloletniej sprzedaży i bezpośredniej współpracy z producentami oraz przede wszystkim na podstawie doświadczeń i opinii przekazywanych nam przez naszych Klientów.

Najchętniej kupowane i najbardziej chwalone maszynki jednoczęściowe motylkowe

Początkujący i młodsi oraz z drugiej strony mężczyźni najstarszych generacji niemal zawsze wybierają modele maszynek jednoczęściowych tzw. motylki. Maszynki żyletkowe motylki pozwalają na szybkie opanowanie sztuki golenia i są bardzo łagodne dla skóry, a więc idealne dla cery młodej i podatnej na podrażnienia. Z kolei starsi mężczyźni w maszynkach jednoczęściowych cenią sobie łatwość wymiany żyletki oraz oczywiście ich łagodność sprawdzającą się przy dojrzałym, już nie tak twardym zaroście, dodatkowym dużym atutem jest fakt, iż taką maszynką trudniej o zacięcie podczas golenia. Najpopularniejsze modele motylkowe to niemiecki, sprawdzony Timor Solingen 1322, 1321, 1340, 1328, 1329 różniące się między sobą wykończeniem i długością rączki. 

Jedna maszynka uniwersalna dla każdego typu zarostu, poziomu doświadczenia, jednoczęściowa i z regulacją? Teraz to możliwe:

Rockwell T2 i Rockwell T2SS (Stainless Steel Stal Nierdzewna) Mercedes wśród maszynek na żyletki, jednoczęściowa z płynną regulacją, najwyższa jakość wykończenia.

Absolutnie topowym modelem z najwyższej półki maszynek jednoczęściowych jest Rockwell T2, to luksusowa maszynka motylkowa łącząca w sobie łatwość zmiany żyletki z opcją regulacji ekspozycji ostrza (żyletki) od pozycji 1 do 6. Pozycja nr 1 jest bardzo łagodna i polecana do nabierania wprawy w operowaniu maszynką do golenia na żyletki a kolejne pozycje pozwolą na coraz dokładniejsze, gładkie golenie bez podrażnień, gdzie przy maksymalnych pozycjach 5-6 maszynka sprawnie poradzi sobie z długim zarostem a nawet goleniem brody. Rockwell Model-T2 jest bardzo starannie wykończony, ma optymalną wagę pozwalającą na stabilne trzymanie w dłoni i gładkie golenie tuż przy skórze bez konieczności nadmiernego dociskania a więc zmniejszając ryzyko podrażnień i zacięć. Ten model maszynki to doskonały pomysł na prezent dla syna na przykład na 18 urodziny, elegancki, praktyczny i ponadczasowy. Rockwell Model-T2 sprzedawany jest w całkiem eleganckim opakowaniu prezentowym producenta a w zestawie otrzymujemy pudełeczko żyletek firmowych Rockwell oraz praktyczne etui ochronne na głowicę maszynki zabezpieczające przed uszkodzeniami w transporcie.  

Najpopularniejsze maszynki do golenia średnio łagodne, najszerszy segment ofertowy

Średnio łagodne modele maszynek do golenia na żyletki zazwyczaj wybierane są przez Panów, którzy chcą kupić jedną maszynkę, na niej nauczyć się golić i przy tym modelu pozostać, bez dalszego testowania i eksperymentowania. Taki jest pierwotny zamysł, choć jak się najczęściej okazuje po pewnym czasie zaczyna kusić wypróbowanie innych modeli, a rynek kusi szeroką ofertą. 

Do niedawna zanim pojawiły się na rynku maszynki do golenia na żyletki z regulacją największą popularnością cieszyły się klasyczne modele maszynek  2 i 3-częściowych z zamkniętym grzebieniem (closed comb). Są one obecne na rynku bardzo długo, więc ich renoma jest długotrwała. Panowie doceniają w nich prostotę związaną z konserwacją, jak i przystępną cenę. Modele, które są kupowane najczęściej przez naszych klientów to takie bestsellery jak Muhle Companion (goli od stóp do głów) o wyjątkowo nowoczesnym designie, Futur Merkur Solingen i nieco bardziej tradycyjny w wyglądzie Muhle R89, R89 Twist. Dwuczęściowe maszynki do golenia Muhle Twist należą do ulubionych przez koneserów sztuki golenia i tych bardzo doświadczonych golących. Zwolennicy bardziej tradycyjnych modeli oraz ceniący sobie maszynki produkcji niemieckiej z Solingen od lat wybierają maszynki Timor Solingen a sprawdzone modele 3 częściowe z zamkniętym grzebieniem to Timor Solingen Gentle Shaver 1353 oraz Timor Solingen Gentle Shaver 1354 oba modele z rączką ze stali nierdzewnej co czyni te maszynki również bardzo atrakcyjnymi pod względem cenowym jeśli chodzi o akcesoria do golenia wykonane właśnie ze stali nierdzewnej, które w pozostałych przypadkach są znacząco droższe. Przez lata bardzo popularne były wśród mężczyzn słynne maszynki tradycyjne Merkur Solingen z Niemiec natomiast w ostatnim czasie producent mocno podniósł ich ceny oraz na rynku sprawdziły się bardziej przystępne cenowo interesujące maszynki np. produkcji włoskiej (we Włoszech znane od dziesięcioleci, szerzej znane u nas dopiero w ostatnich latach) marki Fatip oraz nowej marki The Goodfellas Smile i teraz one stają się częstym wyborem Panów, którzy szukają solidnego produktu ale w przystępnej cenie. Włoskie maszynki Fatip i The Goodfellas Smile nie odbiegają jakością wykonania od niemieckich tradycyjnych konkurentów a w przypadku nieco droższych modeli stanowią nawet konkurencję, a przede wszystkim golą bardzo gładko i komfortowo.

Mężczyźni próbujący tradycyjnego golenia po raz pierwszy często wahają się pomiędzy klasyczną maszynką 3 częściową jak Muhle R89, która do niedawna, nie mając zbyt dużej konkurencji uchodziła za optymalny pierwszy wybór, a bardziej innowacyjnym modelem kanadyjskiej marki Rockwell 2c, który daje możliwość ustawienia jednego z dwóch stopni ekspozycji ostrza poprzez odwrócenie do góry nogami dolnej płytki głowicy. Maszynka ta świetnie sprawdza się w nauce golenia na mokro i wybacza wiele błędów, które dzięki niej nie kończą się zranieniem. Do tego ma modny design łączący w sobie tradycyjny zarys i bardziej nowoczesne wykończenie dzięki czemu nie wygląda "dziadkowo". Choć Muhle R89 wiodła prym ostatnimi laty ma w postaci Rockwella 2c poważną konkurencję. 

Kto chce zainwestować w jedną maszynkę, która daje najwięcej możliwości powinien rozważyć zakup modelu Rockwell 6C - aż 6 możliwości stopni ekspozycji żyletki. Dla najbardziej wymagających producent oferuje również wersję maszynki w 100% wykonaną ze stali nierdzewnej odpornej na zużycie i zniszczenia, model Rockwell 6S to nie tylko zakup na lata ale z pewnością pozostanie w bardzo dobrym stanie do przekazania kolejnym pokoleniom.

Muhle R89 i Rockwell 6C, 6S oraz Rockwell 2C porównanie, o które często pytają Kupujący.

Muhle R89 i Rockwell 6C, 6S oraz Rockwell 2C to w ostatnich latach bardzo popularne, najczęściej kupowane maszynki do golenia, ale różnią się pod wieloma względami. Oto porównanie obu modeli i dlaczego Rockwell 6C i 2C może oferować więcej możliwości gładkiego i dokładnego golenia w porównaniu do Muhle R89:

  • Regulowalność poziomu golenia: Rockwell 6C jest maszynką z regulowanym poziomem golenia, co oznacza, że możesz dostosować agresywność maszynki poprzez zmianę płytki głowicy (masz aż 3 płytki i aż 6 różnych ustawień ekspozycji agresywności), w przypadku maszynki Rockwell 2C jest jedna płytka ale ma dwie różne strony oferujące inny poziom ekspozycji żyletki, łagodniejszą i bardziej agresywną dla 2-3 dniowego zarostu). Rockwell 6C oferuje sześć różnych ustawień, umożliwiając użytkownikom wybór optymalnego poziomu golenia od najbardziej łagodnego dla początkujących do najbardziej agresywnego dla twardego i gęstego zarostu. Zmiana płytek często sprawdza się również przy różnej kondycji skóry, czasem jest ona podrażniona lub zmęczona i wymaga łagodniejszej płytki i lżejszego potraktowania podczas golenia. Muhle R89 jest maszynką o stałej, średnio łagodnej agresywności, więc nie masz możliwości regulacji poziomu golenia, nacisk regulujesz sam operując dłonią.
  • Indywidualne dopasowanie: Dzięki regulacji ekspozycji ostrza Rockwell 6C możesz dostosować maszynkę do swojego indywidualnego stylu golenia. Jeśli masz twardy zarost lub wrażliwą skórę, możesz zmniejszyć agresywność maszynki. W przypadku Muhle R89 nie masz takiej możliwości dostosowania, co może być ograniczeniem dla niektórych użytkowników. Oczywiście, preferencje w goleniu mogą się różnić, i niektórzy użytkownicy mogą woleć tradycyjny system 3 elementowy i klasyczny styl Muhle R89. Jednak jeśli zależy Ci na większej elastyczności, regulowalności i możliwości indywidualnego dopasowania, to Rockwell 6C może być lepszym wyborem dla Ciebie.

Bestsellery ostatnich lat, innowacyjne i uniwersalne maszynki do golenia z regulacją

Jedna maszynka zamiast kolekcji różnych głowic i uchwytów. Maszynka do golenia na żyletki z regulacją (Rockwell Razors 6S, Rockwell 6c, Rockwell 2c i Rockwell T2, Merkur Progress, Merkur Futur) pozwala ustalić, jak bardzo ma być wyeksponowane ostrze i dostosować je do swoich umiejętności i rodzaju zarostu. Maszynki do golenia z regulacją są droższe ale dają więcej możliwości stąd stają się coraz częstszym wyborem wśród mężczyzn, którzy poszukują modelu najbardziej uniwersalnego bez konieczności posiadania więcej niż jednego modelu maszynki.

Najlepsze maszynki do golenia Slant z asymetryczną głowicą, opcja dla koneserów

Jest na prawdę zwolenników maszynki z ukośną, asymetryczną głowicą Slant- maszynka do golenia na żyletki slant z asymetrycznym grzebieniem jest ceniona m.in. za dokładne cięcie zarostu i łatwe operowanie maszynką pod różnymi kątami np. golenie trudniejszych okolic szyi. W przypadku maszynek do golenia tradycyjnych 3 częściowych, mężczyźni posiadający gęsty, twardy bądź dłuższy zarost (golący się co 2 lub kilka dni) najchętniej wybierają modele maszynek z tak zwanym otwarty grzebieniem lub maszynek typu SLANT z grzebieniem asymetrycznym. Takimi maszynkami można łatwiej uzyskać efekt super gładkiego zgolenia zarostu tuż przy skórze natomiast z drugiej strony o wiele łatwiej o skaleczenie lub podrażnienia. Korzystając z tego typu maszynek bardzo ważny jest dobór odpowiednich dla siebie żyletek, tu nie obejdzie się bez przetestowania wielu i dobrania tych optymalnych dla swojej techniki golenia jak i rodzaju zarostu. Choć golenie "Slantem" wymaga nieco wprawy, bardzo często Ci którzy się na niego przesiądą z tradycyjnej 3 częściówki z zamkniętym grzebieniem, pozostają już jego wiernym fanem. Najpopularniejsze modele maszynek do golenia typu Slant to TGS Legione Slant, Fatip Piccolo 42152 Slant zamknięty grzebień, Fatip Piccolo 42151 Slant otwarty grzebień, Merkur 37c Slant (standardowy uchwyt), Merkur 39c Slant(wydłużony uchwyt).

Najlepsze maszynki żyletkowe Unisex golące od stóp do głów

Maszynka do golenia na żyletki może mieć kila zastosowań. Nie każdemu potrzebne jest golenie zarostu na twarzy. Czasem maszynka spełnia funkcję narzędzia podgalającego włosy lub depilującego ciało. Polecana dla pań i dla mężczyzn do depilacji ciała jest maszynka do golenia na żyletki z długą rączką ułatwiającą golenie torsu i nóg. Coraz częściej z tą myślą najbardziej innowacyjni producenci wprowadzają modele Unisex maszynek do golenia na żyletki i trzeba przyznać, że są to bardzo udane modele zarówno pod względem budowy głowicy, całościowego designu a przede wszystkim komfortu golenia zarówno zarostu twarzy, nóg czy torsu. Najbardziej popularnymi modelami Unisex jest maszynka do golenia Muhle Companion z innowacyjną, wymienną kolorową zawieszką, Timor Solingen 1340 (wygodny model motylkowy) oraz Merkur 24c z bardzo długą i wygodną rączką idealnie sprawdzającą się przy goleniu torsu i nóg.

Eleganckie i stylowe klasyczne maszynki do golenia na wyjątkowy prezent.

Nieco droższe od powyższych maszynek w tym segmencie są modele wyprodukowane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która gwarantuje im większą odporność na uszkodzenia mechaniczne i długotrwałą użyteczność. To prawdziwe dzieła sztuki, które zachwycają swoim stylowym wyglądem. Do tych prestiżowych modeli, które sprzedają się najczęściej zaliczamy maszynki Muhle Rocca i Edwin Jagger 3one6. Coraz większą popularność zdobywają również modele 3-elementowe z wymienialnymi płytkami takie jak Rockwell Razors 6S. Pozwalają one w prosty sposób (przez wymianę płytki) dostosować stopień agresywności maszynki  do długości i kondycji zarostu, a także umiejętności golącego. Maszynka z wymienianymi płytkami zastępuje kilka odrębnych modeli, stąd ich rosnąca popularność. No i oczywiście wisienka na torcie jednoczęściowa maszynka z płynną regulacją opisana szerzej powyżej Rockwell T2 oraz wersja T2 SS ze stali nierdzewnej. 

Więcej o każdej maszynce opisanej powyżej w naszej ofercie sklepowej wraz z wyczerpującymi opisami każdego modelu na jego stronie  w sklepie. Zapraszamy także do kontaktu mailowego lub telefonicznie.


najlepsza maszynka do golenia na żyletki



Przeczytaj także: 

Golenie torsu

Najlepsze kosmetyki do brody

Golić z włosem czy pod włos