Olejek różany i jego właściwości

Olejek różany to wyciąg bardzo często stosowany w produkcji kosmetyków, głównie ze względu na swoje właściwości. To bardzo szlachetny składnik i dlatego również bardzo drogi. Poznając jednak atuty olejku różanego, a w szczególności bułgarskiego, nikogo nie dziwi fakt, że to składnik mocno pożądany w kosmetykach.

Właściwości olejku różanego, a inne olejki eteryczne

Olejek różany pozyskuje się z krzewów róży. Ten najcenniejszy olejek różany pochodzi z róży damasceńskiej, którą uprawia się w Dolinie Róż w Bułgarii. Ile kosztuje olejek różany w Bułgarii? Cena, która jest dość wysoka w porównaniu z innymi olejkami eterycznymi, wynika nie tylko z rzadkości występowania tej szlachetnej odmiany róży, ale również ze skomplikowanego procesu produkcyjnego. Ciekawostką jest fakt, że do uzyskania 1 kilograma olejku potrzeba aż kilka ton kwiatów, które - uwaga - są zbierane tylko raz w roku, bardzo wczesnym rankiem, gdy pola róż pokryte są rosą. Profesjonalni producenci olejku różanego uważają, że najlepiej jest zbierać płatki róż około godziny 8.30, w suchy i słoneczny dzień, bo to gwarantuje, że uzyska się płatki z największą zawartością olejków eterycznych.

Jak zrobić olejek różany?  kosmetyki z olejkiem różanym krem do golenia

Najlepiej jest kupić wysokiej jakości bułgarski olejek różany, ale nie zawsze jest to możliwe z powodu ograniczonych środków finansowych. Wtedy możemy poszukać alternatywy i sporządzić olejek samodzielnie. Jeśli chcemy uzyskać olejek różany, możemy zrobić go nawet w warunkach domowych. Oczywiście nie będzie to profesjonalny kosmetyk i nie zastąpi on na pewno najcenniejszego i najbardziej wartościowego olejku różanego z Bułgarii, ale będzie chociaż namiastką różanego luksusu.

Jak zrobić olejek różany w domu? Proces przygotowania olejku różanego jest dość prosty, choć nie za szybki, więc to zajęcie dla cierpliwych. Najważniejsze są świeżo zerwane płatki z krzewu róży (najlepiej rano), które nie mogą być mokre i wilgotne. Najpierw warto spryskać płatki spirytusem, by pozbyć się zanieczyszczeń z ich powierzchni. Musimy również przygotować słoik (wcześniej wyparzony), do którego wkładamy płatki i zalewamy olejem np. z pestek winogron. Następnie słoik zakręcamy i odstawiamy w słoneczne miejsce, codziennie wstrząsając jego zawartością. Raz dziennie odkręcamy słoik na krótką chwilę (ok 2 minut). Proces kończy się po około 5 tygodniach, wtedy zlewamy olej do buteleczki, którą przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu. bułgarski olejek różany krem do golenia dzika róża

Właściwości olejku różanego

Atutem olejku różanego jest z pewnością jego zapach - bardzo intensywny, zniewalający. Nie bez powodu wykorzystuje się go jako afrodyzjak. Składnik ten świetnie działa na skórę, stąd jego zastosowanie w wielu rodzajach kosmetyków - zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Dobroczynne właściwości olejku różanego:

  •       kojące,
  •       przeciwzapalne,
  •       antyseptyczne,
  •       przeciwbólowe,
  •       wzmacniające naczynia krwionośne,
  •       nawilżające,
  •       regenerujące.

Olejek różany zastosowanie

Czysty bułgarski olejek różany wykorzystywany jest w masażach kojących i odstresowujących. Potrafi rozgrzewać skórę i poprawiać krążenie. Dodany do kosmetyków stosowanych na skórę, szybko ją regeneruje, koi podrażnienia oraz nadaje elastyczność i miękkość. Mało osób wie, że właściwości regenerujące olejku świetnie sprawdzają się w leczeniu trądziku czy redukowaniu blizn. Dzięki nawilżeniu i poprawie krążenia w skórze, kosmetyki z różanym olejkiem przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek. To taki eliksir młodości, bo skóra dzięki niemu staje się młodsza i bardziej promienna. To także zasługa wpływu olejku różanego na poprawną gospodarkę hormonalną w organizmie. kosmetyki z olejkiem różanym krem do rąk dr harris

Olejek różany ma szerokie zastosowanie. Nie tylko polepsza kondycję skóry. Nie wszyscy wiedzą, że idealnie radzi sobie również z problemami związanymi z włosami. Wcierany w skórę głowy, wzmacnia cebulki włosowe i zapobiega wypadaniu włosów. Nie powinny zatem dziwić nas kosmetyki do pielęgnacji brody i włosów zawierające drogocenny olejek.

Bułgarski olejek różany

Najbardziej cenionym olejkiem różanym w branży kosmetycznej jest ten pozyskiwany z róży bułgarskiej. To właśnie z Bułgarii pochodzi blisko 60% całej produkcji tego olejku. Wszystkiemu "winna" jest szlachetna odmiana róży - Rosa Damascena Mill - występująca tylko w Bułgarii. Sprzyjający klimat w bułgarskiej Dolinie Róż powoduje, że produkcja olejku jest tam bardzo opłacalna i efektywna. Olejek z róży bułgarskiej nazywany jest na świecie płynnym złotem, ze względu na jego wysoką cenę. Ile kosztuje olejek różany w Bułgarii? Cena działa na wyobraźnię, bo za kilogram tego produktu trzeba czasem zapłacić nawet 7000 euro.

Olejek różany poza Bułgarią wytwarzany jest również w Turcji. Produkcja olejku w obu tych krajach zaspokaja w 90% zapotrzebowanie światowego rynku na ten składnik. Co ciekawe – bułgarski olejek różany nie jest tylko wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Czasem dodaje  się go np. do słodyczy czy regionalnego alkoholu. Wspomniana wyżej Dolina Róż to kultowe miejsce w Bułgarii, przyciągające rzesze turystów. Szczególnym okresem obfitych odwiedzin jest tzw. Święto Róży, które trwa miesiąc na przełomie maja i czerwca.

Olejek różany – gdzie kupić kosmetyki z tym składnikiem?

Gdzie kupić olejek różany? Dostępne są między innymi w naszym sklepie. Facetaria oferuje produkty z bułgarskim olejkiem różanym firmy Biofresh. To bułgarska marka specjalizująca się w ofercie kosmetyków z dodatkiem olejku różanego najwyższej jakości. Powstała 20 lat temu i łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Biofresh produkuje kosmetyki w oparciu o najnowsze technologie, ale na bazie tradycyjnych receptur. Dziś jest to firma uznana na całym świecie.

Marka Biofresch oferuje zarówno kosmetyki do pielęgnacji twarzy ( maski i maseczki dla mężczyzn do twarzy, krem do twarzy dla mężczyzn, żel do mycia twarzy dla mężczyzn, woda po goleniu), do ciała (męski żel pod prysznic, mydło toaletowe) czy też kosmetyki do włosów (szampon męski z olejkiem różanym).

 

 

 

Olejek różany właściwości

Przeczytaj także:

Olejek z drzewa sandałowego

Jakie naturalne olejki są najlepsze?

Masła naturalne do twarzy i ciała

Lawenda w męskich kosmetykach