Barber Pole, czyli szyld fryzjerski

Tajemnica symbolu barberów – BARBER POLE

Każdy z nas choć raz w życiu widział ten symbol, który kojarzy się jednoznacznie – z dawnym salonem fryzjerskim dla mężczyzn. Słupek zwany Barber Pole, bo o nim mowa, to nieodzowny element miejsca, w którym męska pielęgnacja jest na pierwszym miejscu. Zastanawialiście się jednak, jaka jest dokładna geneza tego symbolu, a w szczególności – jego kolorystyki?

Symbolika trzech kolorów

Barber Pole charakteryzują trzy kolory: niebieski, biały i czerwony. To nie są kolory przypadkowe. Każdy z nich symbolizuje coś innego, ważnego dla historii barberingu. Ich geneza sięga czasów średniowiecza, gdy męski fryzjer bardziej kojarzył się z praktyką medyczną niż goleniem brody. Mało kto wie, że w tych odległych czasach w salonach barberskich zajmowano się upuszczaniem krwi, jako sposobem na leczenie wielu przypadłości. Nie cięto więc tylko włosów i zarostu, ale nacinano również żyły. Dziś trudno to sobie wyobrazić.

Czerwony kolor był zatem symbolem krwi, której w salonie fryzjerskim dla mężczyzn było niegdyś bardzo dużo. Nie bez powodu upuszczaniem krwi zajmowali się fryzjerzy. Któż jak nie oni (poza lekarzami) tak precyzyjnie mogli operować ostrym narzędziem. Od 1163 roku wzrosło znaczenie barberów jako osób wykonujących drobne zabiegi chirurgiczne, bo zakazano ich wykonywania mnichom. W salonie barberskim można było już nie tylko podciąć sobie żyły, ale też wyrwać zęba, nastawić złamaną kość czy oczyścić i zszyć ranę.

Barber PoleWobec takiej historii, nie trudno się domyślić, że biały kolor na Barber Pole charakteryzuje barwę opatrunków. Były one nieodzownym elementem salonów barberskich, bo pozwalały zatamować krwawienia. Sam kształt Barber Pole nawiązuje zaś do kija, który przyciskano do ciała osoby, u której chciano otworzyć żyły. Dzięki naciskowi, żyły się wybrzuszały i były łatwiejsze do zlokalizowania i nacięcia.

W połowie XVI wieku angielscy fryzjerzy wprowadzili zakaz prowadzenia praktyk chirurgicznych w salonach. Nadal jednak w wielu takich miejscach przeprowadzano zabiegi wyrywania zębów. Tak było do 1745 roku. Dopiero od tamtego momentu salon barberski stał się jedynie miejscem męskiej pielęgnacji. Prawie bezkrwawej.

Mało kto wie, że tradycyjne słupy barberskie (pamiętane z historii) miały dwa kolory – czerwony i biały. Trójkolorowe Barber Pole pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Kolor niebieski miał bowiem podkreślać narodowy charakter tego symbolu. Trójkolorowy słup zyskał sławę na całym świecie i dziś już nie jest ściśle kojarzony z Ameryką.Pędzel Omega Barber Pole

Obecnie znowu przeżywamy rozkwit branży barberskiej. Na całym świecie powstają salony fryzjerskie stylizowane na stare studia barberskie – z meblami retro i z  klasycznymi akcesoriami oraz kosmetykami fryzjerskimi. Zamiłowanie do barberingu, czyli klasycznej dbałości o męski wygląd objawia się również w wyglądzie niektórych produktów do pielęgnacji.  Symbol barberingu był inspiracją wizerunkową m.in. dla pędzla do golenia Omega czy pianki do golenia Figaro. Oba produkty są dostępne w Facetarii.

Comments

Log in or register to post comments