Jak używać ręcznika do golenia?

Ręcznik do goleniaJaką rolę pełni gorący ręcznik w goleniu?

Ręcznik nie służy jedynie do wycierania się. W przypadku golenia klasycznego, z użyciem maszynki na żyletki bądź brzytwy, ręczniki do golenia stanowią ważny element tej czynności pielęgnacyjnej.

Kiedy używać gorącego ręcznika?

Gorący kompres z ręcznika powinien być stałym elementem golenia na mokro - żyletką lub brzytwą. Ręcznik nakładamy na twarzy i okolice szyi tuż po oczyszczeniu skóry np. żelem lub mydłem. Kompres robimy tuż przed podejściem do golenia, dlatego zanim nałożymy na twarz ręcznik, należy zadbać o kompletne przygotowanie wszystkich akcesoriów do golenia, by móc po nie sięgnąć tuż po zdjęciu tego gorącego kompresu. Wówczas skora jest najlepiej przygotowana do efektywnego i bezpiecznego golenia.

Jakie funkcje spełnia gorący kompres z ręcznika przed goleniem?

Kompres z gorącego ręcznika ma za zadanie pod wpływem wysokiej temperatury i wilgoci - zmiękczyć zarost oraz rozszerzyć pory skóry. Co to oznacza  dla golącego?

Bezpieczeństwo golenia - rozszerzone pory skóry ułatwiają dokładne zgolenie włosa tuż przy skórze, bez ryzyka zacięcia się żyletką lub ostrzem. Ślizg ostrza po skórze jest po prostu większy.
Efektywność golenia - zmiękczony zarost jest bardzie podatny na zgolenie a  otwarte pory skóry pozwalają zgolić włos blisko skóry już za pierwszym razem. 
Łatwość golenia - rozszerzone pory skóry sprawiają, że ślizg ostrza po skórze jest większy a zmiękczony zarost łatwiejszy do ścięcia. To znacząco ułatwia i przyspiesza proces golenia.

Ważne informacje dotyczące używania gorącego ręcznika w goleniu:

  1. Wybieraj ręcznik dobrej jakości. Im grubszy, tym lepszy, bo lepiej chłonie wodę i dłużej utrzymuje ciepło. W męskim goleniu najlepiej sprawdzają się ręczniki z bawełny o prostokątnym lub kwadratowym kształcie.
  2. Warto mieć co najmniej dwa takie ręczniki, by móc je wymieniać. Zaleca się częste wymienianie ręczników np. co drugi dzień, choć idealnie by było, gdyby przy każdym goleniu używać świeżego ręcznika (tak jak to jest w salonach barberskich).
  3. Ręcznik powinien być gorący a nie tylko ciepły (oczywiście trzeba dbać, by nie popaść w skrajność i się nie poparzyć). Jego poziom wilgotności powinien być taki, by nie kapała z niego woda. Przygotowany do kompresu ręcznik powinien parować.
  4. Najłatwiej jest ręcznik zmoczyć w gorącej wodzie. Innym sposobem jest zmoczenie ręcznika zimną wodą i podgrzanie go w mikrofalówce. Dla prawdziwych pasjonatów męskiego golenia żyletką lub brzytwą, polecamy specjalne urządzenia do podgrzewania ręczników. Takie urządzenie od razu sterylizuje ręcznik.
  5. Ręcznik trzymamy na twarzy około 2 minut, do momentu gdy straci on swoje ciepło a my będziemy czuć, że skóra na twarzy się "rozluźniła" i rozgrzała.
  6. Ręcznik nakładamy na całą twarz i szyję z zarostem, pozostawiając wolną przestrzeń nosowi (taką technikę stosuje się w salonach barberskich). Wówczas ręcznik nakładamy od dołu twarzy, zawijając końce na górne partie twarzy (najlepiej podpatrzeć to na zdjęciach). Prostszym sposobem nakładania ręcznika jest po prostu położenie go na  części twarzy - poniżej nosa. Podczas trzymania takiego kompresu, najlepiej przyjąć pozycję siedzącą z odchyloną do tyłu głową.

Zobacz ręczniki do golenia w dziale Golenie/Dodatki