5 sposobów by przedłużyć żywotność ostrza

5 sposobów, by przedłużyć żywotność ostrzaO ile w przypadku maszynek na żyletki nie jest problemem wymienić ostrze na nowe, o tyle z brzytwami już tak łatwo nie jest. By nie narażać się na częste zmiany brzytew i tym samym nie wydawać na nie góry pieniędzy, najlepiej zadbać o jakość ostrza. Właściwa eksploatacja i pielęgnacja jest w stanie zapewnić ostrzom maksymalną żywotność.

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i zadbaj o wszystkie swoje ostrza.

1.    Zanim zaczniesz golić, przygotuj na to skórę i zarost

Czy wiesz, że odpowiednie przygotowanie twarzy do golenia ma wpływ nie tylko na efektywność usuwania zarostu, ale i zużycie ostrza? Dobrze przygotowany zarost jest podatny na ostre ostrze i łatwo poddaje się zgoleniu. Dzięki temu, nie tępi powierzchni nożyka czy żyletki. Położenie na twarz gorącego ręcznika, peeling skóry oraz dobre wymasowanie zarostu pędzlem do golenia sprawiają, że zarost staje się miękki i łatwo poddaje się cięciu. Cebulki włosa zostają osłabione a sam włos po złuszczeniu skóry jest lekko podniesiony, dzięki czemu efektywne cięcie jest możliwe już przy pierwszym przejściu. Ograniczenie liczby przejść podczas jednego golenia zmniejsza zużycie ostrza i tym samym wydłuża jego żywotność.

2.    Płucz regularnie ostrze podczas golenia

Ta rada w szczególności dotyczy posiadaczy maszynek na żyletki.  Podczas golenia piana wraz z kawałkami włosków zapycha przestrzenie między ostrzem a maszynką i w ten sposób czyni dalsze golenie nieefektywnym. Warto więc  co jakiś czas wypłukać ostrze i najlepiej zrobić to gorącą wodą, bo ta dodatkowo rozgrzewa ostrze i tym samym czyni je ostrzejszym.

3.    Po użyciu ostrza dokładnie je osusz (dotyczy głównie brzytew)

Pozostawiona na ostrzu wilgoć może doprowadzić do niszczenia metalu. Śniedź, rdza czy inne naloty powstałe od wody niszczą ostrze i czynią nieprzydatnym. Po dokładnym umyciu brzytwy wykonanej ze stali węglowej, należy koniecznie wytrzeć ją do sucha. Ta sama zasada dotyczy żyletek wykonanych ze stali węglowej. Brzytwy ze stali nierdzewnej można dodatkowo przetrzeć szmatką lub wacikiem nasączonym alkoholem. Alkohol ?zbierze? z zakamarków pozostałą wilgoć i pomoże jej odparować. Żyletek ze stali nierdzewnej nie wycieramy tylko strzepujemy z nich wodę, natomiast zalecamy osuszenie (wytarcie miękką szmatką lub ręcznikiem) maszynki do golenia na żyletki.

4.    Przechowuj ostrze w suchym miejscu

Warto również chronić ostrze przed wilgocią w trakcie przechowywania. W tym celu można zakupić specjalny stojak na maszynkę lub etui. Odradzamy trzymanie maszynek czy brzytew na umywalce lub wannie. Nie wolno również pozostawiać maszynki po użyciu w naczyniu z wodą.

5.    Zrób co jakiś czas przerwę od golenia

Ta rada ma charakter bardzo uniwersalny, bo pomoże nie tylko wydłużyć żywotność ostrza, ale i zadba o kondycję skóry. Codzienne, dokładne golenie nadwyręża skórę i może powodować podrażnienia. Częste zaś korzystanie z ostrza naturalnie skraca jego żywotność. Warto więc co jakiś czas i w miarę możliwości dać odpocząć i skórze, i brzytwie lub maszynce.  Sprzyja temu obecna moda, bo posiadanie zarostu znowu jest na czasie. Pamiętaj tylko o jednym ? zapuszczony zarost powinien być odpowiednio pielęgnowany. Tylko wtedy nie goląc się, nie stracisz na wyglądzie.