Jak złagodzić podrażnienia po goleniu

Golenie zarostu to zabieg, który może podrażniać skórę, szczególnie jeśli jest niewłaściwie wykonany. Podrażnienia po goleniu zwykle objawiają się zaczerwienioną, rozpaloną skórą, która szczypie i swędzi. W gorszych przypadkach mogą wystąpić nawet krwawienia. Czy można uniknąć podrażnień po goleniu? Jak złagodzić podrażnienia po goleniu?

Podrażnienia po goleniu – skąd się biorą?

Golenie zarostu ostrym ostrzem jest dość inwazyjne dla skóry. Ostrze poza zarostem, w różnym stopniu ścina również naskórek, dlatego nietrudno jest wywołać na skórze podrażnienia po goleniu. Najczęstszą przyczyną powstawania podrażnień jest niewłaściwe operowanie maszynką do golenia. Zbyt duży nacisk na skórę ostrzem albo trzymanie ostrza pod złym kątem może powodować uszkodzenia skóry. Tak samo jak zresztą złe narzędzie do golenia – zbyt ostre lub wręcz zbyt tępe. Podrażnienia po goleniu to również efekt kondycji i wrażliwości skóry. Skóra, która ma skłonność do podrażnień i wrażliwe reaguje na każdy zabieg kosmetyczny, będzie mieć tendencję do zaczerwienienia po goleniu. W dużej mierze przyczyną może być również jej słaba kondycja, wywołana niewłaściwą pielęgnacją. Zanim więc zaczniemy szukać sposobu, jak złagodzić podrażnienia po goleniu, warto skupić się na profilaktyce. Skin Pro Victis na złagodzenie podrażnień po goleniu

Podrażnienia po goleniu – jak ich uniknąć?

Golenie jest zabiegiem wymagającym przestrzegania ważnych zasad. Każdy mężczyzna, który chce, by jego golenie nie skutkowało przykrymi konsekwencjami dla skóry, musi znać podstawowe zasady prawidłowego golenia Zaliczamy do nich:

  • odpowiedni dobór narzędzia do golenia – wybierając akcesorium do golenia, musimy dostosować je do wymagań naszego zarost, ale również naszych umiejętności.
  • odpowiednią metodę golenia – to, czy będziemy golić się maszynką na żyletki czy maszynką na ostrza zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i z jakim zarostem musimy sobie poradzić. Ścinanie grubego i twardego zarostu maszynką na jedno lub dwa ostrze jest zbyt mało efektywne i naraża nas na podrażnienia.
  • umiejętność posługiwania się danym narzędziem – nie oczekujmy, że samo posiadanie dobrej brzytwy sprawi, że golenie będzie idealne. Do pewnych narzędzi należy się przyzwyczaić, poznać technikę i sposób prowadzenia ostrza po skórze bez narażania jej na zaczerwienienia.
  • regularne czyszczenie i konserwowanie narzędzia do golenia – źle pielęgnowane narzędzie do golenia sprawi, że szybko straci swoje właściwości tnące i narazi naszą skórę na podrażnienia. Tępe ostrze jest częstą przyczyną zacięć podczas golenia, a zabrudzone może dodatkowo powodować powstawanie stanów zapalnych na skórze.
  • odpowiednie przygotowywanie skóry do zabiegu golenia – w całym procesie golenia ważne jest dbanie o oczyszczanie skóry i ścieranie martwego naskórka. Skóra poddawana goleniu powinna być gładka i dobrze nawilżona. Nie bez powodu w salonach barberskich przed wykonaniem golenia, kładzie się na twarzy ciepły, wilgotny ręcznik, który ma przygotować skórę na gładkie golenie.
  • stosowanie kosmetyków wysokiej jakości do golenia i po goleniu – dzięki właściwej i regularnej pielęgnacji przy pomocy odpowiednich kosmetyków skóra jest utrzymywana w dobrej kondycji i zdrowiu, a więc jest bardziej odporna na podrażnienia.

Powyższe zasady, jeśli są przestrzegane, znacząco minimalizują ryzyko podrażnień podczas golenia na mokro ostrą brzytwą czy maszynką na żyletki. mydło do golenia Haslinger skóra wrażliwa

Podrażnienia po goleniu – czym są?

Podrażnienia po goleniu najczęściej dotyczą uszkodzenia naskórka. W trakcie golenia może dojść do zacięcia skóry lub mikrouszkodzeń skóry (np. głębokiego starcia naskórka ostrzem). Podrażnienia zwykle wychodzą tuż po goleniu, gdy po zmyciu piany z twarzy ujawnia się nam zaczerwieniona, czasem krwawiąca i szczypiąca skóra. Dodatkowo, podrażnienia mogą potęgować stosowane po goleniu kosmetyki. Źle dobrane sprawiają, że zamiast ulgi, przynoszą większe cierpienie.

Podrażnienia po goleniu potrafią zniechęcić do golenia się maszynką na żyletki czy brzytwą, dlatego nawet mimo niepowodzeń – zamiast porzucać ten rytuał i winić go za swój dyskomfort na twarzy, warto sięgnąć po produkty kosmetyczne, które złagodzą podrażnienia i pozwolą skórze szybko wrócić do zdrowego wyglądu. Jak złagodzić podrażnienie po goleniu?

Jak złagodzić podrażnienia po goleniu?

Co na podrażnienia po goleniu najlepiej stosować? Najważniejsza jest tu pielęgnacja podrażnionej skóry od razu po zakończeniu golenia. Pozwoli nam to dość szybko zneutralizować dyskomfort spowodowany podrażnieniem i przywrócić skórze normalny kolory. Najczęstszym problemem golących w tej kwestii jest właśnie zaczerwienienie skóry, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie od razu po goleniu. Albo wręcz zacięcia, które krwawiąc, szpecą ogoloną twarz. Papierki przyklejane przez naszych ojców czy dziadków w tej sytuacji, by zatamować krwawienie,  są już passe. Dziś w takich sytuacjach najlepiej sięgnąć po właściwe lekarstwo. Na głębsze podrażnienia skóry np. krwawiące ranki polecamy kamień ałunu. To naturalny minerał, który przyłożony do ranki, tamuje krwawienie. Wszystko dzięki właściwościom ściągającym, antyseptycznym i łagodzącym ałunu. 3P krem na podrażnienia skóry

Jak złagodzić zaczerwienienia na twarzy?

Jeśli skóra po goleniu jest zaczerwieniona i piecze, należy sięgnąć po właściwe kosmetyki łagodzące. Podrażnienia po goleniu łagodzą kosmetyki typu after shave, czyli te do stosowania zaraz po goleniu. Najbardziej znanym kosmetykiem after shave jest woda po goleniu, ale nie każda woda nadaje się do stosowania na podrażnioną skórę. Jeśli po goleniu odczuwamy dyskomfort, najlepiej jest sięgnąć po wodę po goleniu bez dodatku alkoholu i innych substancji drażniących. Takie wody po goleniu świetnie sprawdzają się również w przypadku skóry skłonnej do alergii. W naszej ofercie znajdziecie wody po goleniu od najlepszych producentów. Charakteryzują je świetne składy oparte na właściwościach roślin. Wiele z nich ma właśnie bardzo łagodne działanie dla skóry – nie posiadają w swoim składzie alkoholu oraz alergenów, w zamian może to być wyciąg z oczaru wirgińskiego, gliceryna czy alantoina.

Wodę po goleniu stosujemy od razu po goleniu na zaczerwienioną skórę. Niewielką ilość wody wylewamy na dłonie i wklepujemy w twarz. Jeśli woda po goleniu zawiera alkohol, możemy poczuć – poza odświeżeniem i chłodzeniem – również lekkie szczypanie. Woda szybko odparowuje, więc jeśli nasza skóra jest sucha, warto ją jeszcze posmarować kremem nawilżającym.

Mimo dużego wyboru łagodzących wód po goleniu, najbardziej kojące jednak działanie na podrażnioną skórę po goleniu mają balsamy i żele chłodzące po goleniu. Z oferty tych produktów warto wybrać te rodzaje, które są przeznaczone do wrażliwej skóry. Zawierają one zwykle ekstrakty z roślin, które słyną z działania łagodzącego, regenerującego i przeciwzapalnego np. aloesu, alantoiny, olejku lawendowego.  Balsamy i żele po goleniu działają intensywniej niż wody po goleniu i zapewniają skórze lepsze odżywienie. Poza dostarczeniem skórze łagodzących składników odżywczych, tworzą na powierzchni skóry filtr chroniący ją przed działaniem szkodliwych czynników. Skóra po użyciu balsamu czy żelu po goleniu jest lepiej zregenerowana i dłużej pozostaje chroniona. Na dodatek te kosmetyki mają bardzo przyjemny zapach, więc ich stosowanie daje również dużą przyjemność. Ałun na skaleczenia i podrażnienia

Balsamy i żele po goleniu stosujemy na świeżo ogoloną skórę, wklepując palcami niewielką ilość kosmetyku. Ze względu na brak w składzie alkoholu, kosmetyk nieco dłużej się wchłania, ale zapewnia lepszy efekt nawilżenia i łagodzenia. Skóra po jego użyciu staje się miękka, elastyczna, pachnąca i bledsza.

Wszystkie sprawdzone produkty na podrażnienia po goleniu, o których mowa w artykule znajdziecie  w sklepie Facetaria.pl. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Przeczytaj także:

Pędzel do golenia z borsuka

Olejki do brody

Balsamy do brody