Jak się ogolić dokładnie?

Golenie wskazówki

Decydując się na konkretny przyrząd do golenia, zazwyczaj stawiamy na szali dwa aspekty: komfort i skuteczność. Utożsamiając komfort golenia z maszynką na ostrza lub golarką elektryczną, a skuteczność z klasyczną maszynką żyletkową lub brzytwą, trudno nam pojąć, że pogodzenie tych dwóch atutów jest jak najbardziej możliwe.

Przekonanie o tym, że komfort golenia mogą nam zapewnić tylko nowoczesne akcesoria w dużej mierze wynika z nieświadomości, którą potęgują wszechobecne reklamy tychże akcesoriów. To właśnie w tym obszarze najczęściej używanymi argumentami zachęcającymi do zakupu są: wygoda, szybkość, łatwość i przyjemność. Można by tutaj się zastanowić dlaczego w pierwszej kolejności ma nam zależeć na szybkości i wygodzie, a nie na skuteczności działania. Czyżby golenie było przykrą koniecznością, znienawidzoną  i męczącą czynnością, że zależy nam tylko by skrócić ją do minimum i szybko mieć ją „z głowy”? Jeśli jesteś mężczyzną, który tak właśnie myśli, znaczy to jedno – niewiele wiesz o goleniu i prawdopodobnie robisz to źle.

Pogodzenie komfortu golenia z niezwykłą dokładnością nie wymaga używania dwóch narzędzi do golenia i można to zrobić tylko przy pomocy jednego . Trzeba jednakże przestrzegać pewnych zasad i wymogów:

Pokonanie uprzedzeń: Trudno jest dzisiejszego, nowoczesnego mężczyznę, który żyje w czasach fascynacji i uwielbienia dla różnorodnych nowinek technicznych przekonać, że w XXI wieku warto używać maszynek na żyletki a nawet brzytew. Choć wiele firm produkujących klasyczne akcesoria do golenia z powodzeniem sprzedaje je na całym świecie, znaczna większość mężczyzn nie potrafi podjąć „ryzyka” i spróbować czegoś innego niż maszynka na ostrza czy maszynka elektryczna. Bariera w głowie to najważniejsza przeszkoda, jaką w drodze po łatwe i komfortowe golenie należy pokonać. Warto spojrzeć na klasyczną maszynkę czy brzytwę innym okiem. Zobaczyć w nich nie tylko gadżety kolekcjonerskie, ale przede wszystkim kunszt i skuteczność, której nie przebija nawet najnowocześniejsza golarka. Porzucić należy również uprzedzenia dotyczące podrażnień po goleniu brzytwą lub maszynką na żyletki. Żadne z tych akcesoriów, jeśli jest prawidłowe użyte, nie powoduje zacięć i podrażnień.

Dobór sprzętu i kosmetyków: Skuteczność gładkiego i komfortowego golenia jest największa jeśli akcesoria i kosmetyki są właściwie dobrane. Dobierając maszynkę na żyletki, należy brać pod uwagę nie tylko jej wygląd, ale przede wszystkim dopasowanie do indywidualnych potrzeb. W sprzedaży mamy maszynki z dłuższymi rączkami dla osób o masywnych dłoniach, z zamkniętym grzebieniem dla początkujących, cięższe lub lżejsze, z regulowanym wysuwem ostrza dostosowywanym do długości zarostu itd. Zakup maszynki nie może być zatem przypadkowy. Podobnie jest z brzytwą, która również prezentuje bogatą ofertę pod względem kształtu ostrza czy uchwytu. Nie bez znaczenia są żyletki, o różnej skali ostrości. Ważne są także kosmetyki służące goleniu zarostu. Dobry krem czy mydło do golenia potrafią całkowicie zmienić opinię na temat golenia i uczynić ten zabieg męskim i odprężającym rytuałem. Istotny jest także pędzel, również dopasowany do rodzaju cery, zarostu i preferencji. Razem z kosmetykami pre-shave oraz tymi po goleniu stanowią podstawę komfortowego i skutecznego golenia.

Opanowanie sztuki właściwego golenia: Tak naprawdę tylko nieliczni wiedzą, jak się poprawnie golić. Większość mężczyzn zakłada, że skoro nabyli maszynkę i umieją się szybko pozbyć zarostu (bez względu na prawdziwy efekt końcowy) to posiadają całą niezbędną wiedzę dotyczącą golenia. Zazwyczaj za normalne uważają zacięcia, wrastające włoski w skórę czy podrażnienia skóry. Normalnym wydaje im się też to, że szybkie golenie to niedokładne golenie, bez całkowitej gładkości. Czasem z takim poczuciem sprawy żyją przez całe życie, traktując rytuał golenia jako zło konieczne. A wystarczy poczytać, podejrzeć, poćwiczyć. I zrozumieć, że sens dobrego golenia wynika z właściwej techniki, dobranej do swoich preferencji i rodzaju skóry i zarostu.

Rozwiązywanie problemów: Tylko nieliczni wiedzą, że zanim rozpoczniemy golenie warto użyć np. olejku pre-shave, który ułatwi ślizg maszynce na żyletki i zmiękczy zarost. Że na skaleczenia warto stosować ałun, a na wrastający zarost najlepsze są peelingi. Że ciepła woda ułatwia golenie i że krem lub mydło do golenia są o wiele skuteczniejsze niż wysuszająca pianka do golenia. Jako sklep specjalizujący się w sprzedaży akcesoriów i kosmetyków do golenia wiemy jedno – na każdy problem związany z usuwaniem zarostu istnieje rada. Idealne golenie jest możliwe!