Jak przejść z maszynki jednorazowej, Mach3 lub Fusion na maszynkę żyletkową?

Popularność maszynki do golenia z wymiennymi ostrzami jest w dużej mierze zasługą dobrego marketingu, który potrafi przyćmić wady golenia się maszynką na wymienne ostrza. A trochę ich jest. Używanie do codziennego maszynki do golenia z wymiennymi ostrzami jest dość kosztowne. Wymienne ostrza do maszynki do golenia, które trzeba regularnie wymieniać, nie należą do najtańszych, a i sama maszynka to spory wydatek. Golenie się maszynką z wymiennymi ostrzami bywa również mało efektywne i nieprzyjemne. Krawędź ostrzy nie zawsze dociera do każdego zakamarka skóry, a samo golenie często powoduje skaleczenia i podrażnienia.

Golenie maszynką na żyletkiNajlepszą alternatywą dla maszynki z wymiennymi ostrzami są maszynki na standardowe żyletki. Ich atuty doceniali nasi dziadkowie i ojcowie, dlaczego więc im nie zaufać? Maszynki na żyletki to po pierwsze znaczna oszczędność, bo jedynym poważnym kosztem jest zakup maszynki, która posłuży nam długie lata. Same żyletki kosztują niewiele. Po drugie maszynka na żyletki to lepsza precyzja ruchów i efektywniejsze golenie.  Trudno nie dostrzec jeszcze jednej zalety: poczucia luksusu, elegancji i prestiżu, jakich dostarcza ta forma golenia każdemu mężczyźnie.

Jeśli więc masz dosyć wydawania pieniędzy na drogie ostrza i szukasz czegoś, co sprawi, że Twoje codzienne golenie przestanie być rutyną, a zacznie być niezwykle męskim rytuałem ? przemierz z nami krok po kroku drogę od maszynki na ostrza do klasycznej maszynki żyletkowej.

  1. Zacznij od małej zmiany, która wprowadzi Cię w świat prawdziwego groomingu. Kup pędzel do golenia (polecamy niedrogie pędzle z włosia borsuka, szczeciny dzikiej lochy lub syntetycznego) i zamiast pianki czy żelu zacznij używać kremu do golenia lub mydła (polecamy włoskie kosmetyki Proraso, Cella lub hiszpańskie Lea/Bea). Szybko poczujesz różnicę na swojej skórze oraz w samej czynności golenia.  Pędzel zafunduje Ci przyjemny masaż i pozwoli dotrzeć do każdego miejsca na twarzy, a piana dobrze zmiękczy Twój zarost? to wszystko sprawi, że golenie będzie łatwiejsze i skuteczniejsze. Już Ci się podoba? A przecież to dopiero początek.
  2. Kup maszynkę na żyletki (dla debiutantów polecamy atrakcyjną cenowo Timor 1322 lub trochę droższe Merkur 42C, Merkur 33C lub Edwin Jagger DE89BL, DE86BL bądź DE87BL) i rozpocznij podwójne golenie się. Ponieważ sposób golenia się maszynką na żyletki jest trochę inny, warto pomału dojść do wprawy. Najlepszą okazją jest golenie w pierwszej kolejności łatwiejszych miejsc, które nie wymagają zmian kąta golenia (policzki, broda, baki) ? przy pomocy maszynki na żyletki.  Miejsca trudniejsze do golenia takie jak: okolice nosa czy ust, obsługuj znaną Ci maszynką do golenia z wymiennymi ostrzami. Z każdym następnym goleniem próbuj zwiększać obszar golenia się maszynką klasyczną na żyletki, aż w pewnym momencie naturalnie przejdziesz tylko na ten sposób golenia. Uważaj, żeby nie dociskać zbyt mocno maszynki na żyletki do twarzy bo grozi to zacięciami.
  3. Dochodząc do wprawy w goleniu się maszynką na żyletki staniesz w końcu przed ostatnim etapem, w którym zadecydujesz o wyborze ostatecznych akcesoriów i kosmetyków. Jeśli golenie klasyczne przychodzi Ci już łatwo, czas na wybór droższej i lepszej maszynki dla zaawansowanych. Możesz wybrać nie tylko sposób mocowania żyletki, sposób regulacji ostrza, długość uchwytu czy jego grubość, ale również dobrać maszynkę do wyglądu swojej łazienki, łącznie z akcesoriami. To również czas na wybór dobrego pędzla z borsuczego włosia, który zwiększy Twoje doznania (polecamy pędzle z włosia borsuczego SilverTip, SuperBadger lub syntetycznego SilverTip Fibre). Dobrze jest również wypróbować kilka kosmetyków ? kremów i mydeł do golenia, by odnaleźć te, które spełnią Twoje oczekiwania w największym stopniu.
  4. Na koniec zostaje Ci tylko czerpać przyjemność z codziennego zabiegu pielęgnacyjnego, jakim jest golenie i wywierać najlepsze wrażenie swoją idealnie ogoloną twarzą. Gratulujemy, właśnie dołączyłeś do grona facetów, którzy potrafią podejmować bardzo męskie decyzje! Tak trzymać!