Jak dbać o maszynkę do golenia na żyletki - poradnik

Czyszczenie maszynki obrazekZakup maszynki na żyletki to inwestycja  na długie lata, pod warunkiem, że o maszynkę będziemy dbać i przestrzegać pewnych zasad jej właściwej eksploatacji. Odpowiednie czyszczenie i unikanie podstawowych błędów pozwoli wydłużyć okres przydatności maszynki i jej efektywnego działania do maksimum.

Codziennie – płukanie i suszenie

Większość maszynek na żyletki jest wykonana z materiałów odpornych na rdzę np. ze stali nierdzewnej, chromowanego mosiądzu więc teoretycznie moczenie takich maszynek nie powinno im zaszkodzić. Teoretycznie, bo mimo wszystko nadmiar wody oraz resztki kosmetyków, które pozostaje w maszynce lub na niej po zakończeniu golenia, działają na nią niekorzystnie i mogą doprowadzić do uszkodzenia – zarówno głowicy, jak i poszycia maszynki.  Najistotniejsze więc staje się tutaj dokładne wycieranie maszynki po użyciu, by woda nie miała dłuższego kontaktu z metalem lub innym materiałem, z którego zrobiono maszynkę. Podstawą jest każdorazowe wypłukanie maszynki po użyciu i wytarcie jej do sucha np. ręcznikiem.

Przechowywanie maszynki

Najlepiej jest przechowywać maszynkę na stojaku, który ułatwi również odparowanie wody ze szczelin maszynki. Nie wolno chować mokrej maszynki do szczelnych pudełek. Jeśli używasz maszynki co któryś dzień, dobrze jest wyjąć z niej żyletkę na czas nieużytkowania. Jak wiadomo, niektóre żyletki mogą korodować, a skorodowana żyletka może przyczynić się np. do rdzawych plam na samej głowicy maszynki, dlatego nie powinno się jej na długo tam zostawiać. Ponadto, sama żyletka jest bardziej narażona na uszkodzenie powierzchni tnącej, co zmniejsza efektywność golenia i wymaga częstszej wymiany żyletki.

Co kilka tygodni - czyszczenie maszynki do golenia krok po kroku

Dokładne czyszczenie maszynki powinno być wykonywane co kilka tygodni. Istotą jest dotarcie do wnętrza głowicy tnącej i jej wszystkich zakamarków, w których osadzają się resztki mydła lub kremu, bo codzienne płukanie nie poradziło sobie z nimi. Po każdym takim gruntownym czyszczeniu należy delikatnie naoliwić wszystkie ruchome elementy np. gwinty lub pierścienie regulacyjne kropelką lekkiego oleju do konserwacji metalu np. Ballistol lub nawet zwykłego oleju spożywczego.

Czym czyścić maszynkę do golenia?

Do czyszczenia maszynki do golenia używamy  niepotrzebne  szczoteczki do zębów, które pozwalają na dokładne umycie głowicy w środku. Szczotka sprawdzi się do maszynek wykonanych z mosiądzu lub stali nierdzewnej, dlatego możemy nią potraktować również zewnętrzną część maszynki. Jeśli maszynka ma gładkie chromowane lub złote wykończenie, szczoteczka może je zmatowić, dlatego lepiej sprawdzi się tu miękka ściereczka do polerowania.

Nie używamy materiałów ściernych do czyszczenia maszynki, gdyż mogą one uszkodzić powierzchnię powłoki maszynki i zostawić na niej trwałe rysy.

W większości przypadków jedynym detergentem używanym do czyszczenia maszynki na żyletki powinno być mydło ewentualnie płyn do mycia naczyń.

Jak czyścić poszczególne rodzaje maszynek na żyletki:

  • CHROM I NIKIEL – Choć poszycia wykonane z tych materiałów są odporne na korozję, można je uszkodzić zbyt silnym detergentami,  co spowoduje odarcie maszynki z warstwy ochronnej i w rezultacie korozję materiału bazowego. O wiele lepiej jest użyć delikatnych środków myjących np. płynu do naczyń.
  • ZŁOTO - używamy tylko delikatnych środków myjących np. mydła, płynu do naczyń i letniej wody. Wycieramy miękką ściereczką. Ten rodzaj powłoki łatwo uszkodzić zbyt silnymi środkami czyszczącymi.
  • MOSIĄDZ – podobnie jak powłokę złoconą, ten rodzaj metalu łatwo uszkodzić zbyt silnymi środkami czyszczącymi. Maszynki z mosiądzu najbezpieczniej myć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
  • STAL NIERDZEWNA - choć stal nierdzewna jest dość odporna na działanie różnych substancji to najbezpieczniej będzie czyścić ją łagodnymi środkami tj. mydło czy płyn do mycia naczyń, a dopiero jeśli one okażą się nieskuteczne to sięgnąć po mocniejsze środki np. roztwór octu, soda oczyszczona czy płyny do czyszczenia biżuterii.

Dezynfekcja maszynki do golenia

Wiele osób obawia się o to, że ich maszynka może doprowadzić do zakażenia skóry. Ponieważ maszynką łatwo się zaciąć, łatwo również wprowadzić pod skórę bakterie, które się zbierają na ostrzu. Z tego powodu istotna jest również dezynfekcja maszynki, a przede wszystkim ostrza.  Choć najskuteczniejsza dezynfekcja polega na użyciu specjalnych środków do tego przeznaczonych np. lizolu, w domowych warunkach wystarczy dokładne mycie ciepłą wodą i mydłem. W domu ilość bakterii jest ograniczona, ponadto na większość jesteśmy odporni, bo mamy z nimi kontakt na co dzień, dlatego obawy np. przed żółtaczką czy  tężcem bywają mocno przesadzone. Zupełnie inaczej to wygląda w warunkach szpitalnych (w trakcie pobytu w szpitalu lepiej unikać golenia maszynką na żyletki). Odradzamy również kupowanie maszynek używanych oraz pożyczanie swoich innym osobom. To pozwoli zachować największe bezpieczeństwo użytkowania tych akcesoriów.