Co to jest agresywność maszynek na żyletki?

W opisach maszynek na żyletki często pojawia się słowo „agresywna” lub "łagodna". To nic innego jak skrót myślowy, który oznacza, że ślizg ostrza po skórze jest bardziej lub mniej odczuwalny. Golenie się agresywną maszynką bywa dokładniejsze (szczególnie przy twardym i gęstym zaroście), ale też i naznaczone większym ryzykiem skaleczenia się, jeśli brakuje nam wprawy.

Jak bardzo agresywna może być maszynka do golenia?

Głowica R 41Na stopień agresywności maszynki wpływa kilka czynników. Najważniejsze to: wielkość szczeliny pomiędzy żyletką a dolną częścią głowicy (zwanej również grzebieniem głowicy), stopień wysunięcia ostrza poza grzebień głowicy, kąt, pod jakim zamontowano ostrze w głowicy maszynki.

Im większa szczelina i ekspozycja ostrza oraz im bardziej prostopadły jest kąt pomiędzy uchwytem a ostrzem żyletki, tym bardziej agresywna jest maszynka do golenia. Zarost dostający się pod ostrze szybko mu ulega, ścięty nie zapycha przy tym głowicy, a to sprawia, że golenie jest szybsze i bardziej efektywne. Jest jednak i druga strona medalu – maszynkę wyraźnie czuć na skórze. Może to być lekki dyskomfort spowodowany szorstkim uczuciem na twarzy, ale również i wyraźne podrażnienie skóry. Agresywne maszynki do golenia zwykle preferują doświadczeni użytkownicy, którzy posiadają standardowy i gęsty zarost – większa szczelina, z której wyraźnie wystaje żyletka, jest w stanie podciąć nawet brodę. Większa szczelina ułatwia też golenie kilkudniowego zarostu (szczelina w maszynce się nie zatyka).

Merkur 37 C SlantPolecane agresywne maszynki dostępne w ofercie sklepu (w kolejności od najbardziej agresywnych do najmniej agresywnych):

 1. Maszynka iKON B1 Slant.
 2. Maszynki Muhle z głowicą typu R41 „otwarty grzebień” np. R 41, R 41 Grande, R 41 Twist, R 101.
 3. Maszynki Merkur z głowicą asymetryczną typu „Slant”: 37 C, 39 C.
 4. Maszynki Merkur modele FuturProgress używane z ustawieniem regulacji ekspozycji ostrza od „4” do „6”.
 5. Maszynki Rockwell Razors modele 6C, 6S z ustawieniem płytki "5" lub "6".
 6. Rockwell Model T z ustawieniami regulacji od "5" do "6".

Średniołagodne maszynki do golenia

Muhle R 89To wybór dla tych, którzy szukają czegoś pomiędzy. Taka maszynka ma niewielkiej wielkości szczelinę między ostrzem a podstawą głowicy, a sama budowa głowicy nie eksponuje zbytnio ostrza, ale delikatnie je uwidacznia.  Ten rodzaj maszynki minimalizuje wszelkie niebezpieczeństwo wynikające z niewprawnego użytkowania. Do tej kategorii maszynek należy wiele modeli. Poleca się je między innymi początkującym wielbicielom klasycznego golenia na mokro – maszynki umożliwiają „bezkrwawą” a jednocześnie bardzo skuteczną i optymalną naukę golenia się żyletką. Maszynki średniołagodne są obecnie najpopularniejsze na rynku i jeśli nie wiesz jaką maszynkę wybrać na początek lub dla kogoś na prezent to wybierz właśnie taką.
Polecane maszynki średniołagodne:

 1. Maszynki Merkur z głowicą typu „otwarty grzebień” np. 15 C, 25 C, 41 C.
 2. Maszynki Timor 3 częściowe z głowicą typu „otwarty grzebień” np. 1351K
 3. Maszynki Muhle z głowicą typu „zamknięty grzebień” np. R 89, R 89 Grande, R 89 Twist, R 106, R 107, serii SOPHIST, KOSMO, VIVO, RYTMO, LISCIO.
 4. Maszynki na żyletki Edwin Jagger.
 5. Maszynki iKON B1 Standard i iKON B1 OSS
 6. Maszynki Rockwell Razors 6C, 6S z ustawieniem płytki "2", "3" lub "4".
 7. Rockwell Razors Model T z ustawieniami regulacji od "2" do "4".
 8. Maszynki Merkur Futur i Progress używane z ustawieniem regulacji ekspozycji ostrza od „1” do „3”.
 9. Maszynki Merkur z głowicą typu „zamknięty ” np. 33 C, 23 C, 42 C, 34 C, 38 C.
 10. Maszynki Timor 3 częściowe z głowicą typu „zamknięty grzebień” np. 1351.

Bardzo łagodne maszynki do golenia

Feather All StainlessW ofercie maszynek, jako alternatywę dla tych agresywnych, mamy również wersje bardzo łagodne. Łagodne maszynki mają nieco inną głowicę tnącą, która swoją budową ogranicza nacisk ostrza na skórę. W takiej głowicy zwykle szczelina pod ostrzem jest minimalna, a ostrze nie jest wyeksponowane. Żyletka jest bardziej nachylona ku rączce niż w przypadku maszynek agresywnych. Łagodna maszynka jest bezpieczniejsza w użyciu. Minimalizuje ryzyko zacięć i podrażnień, ale z drugiej strony nie radzi sobie tak dobrze w goleniu twardego, gęstego zarostu i/lub kilkudniowego zarostu. Mała szczelina dość szybko się zatyka grubymi włoskami, podobnie jak ma to miejsce w maszynkach systemowych (Mach 3, Fusion) lub jednorazówkach. Maszynki bardzo łagodne polecane są więc osobom z wrażliwą skórą, standardowym lub rzadkim zarostem, golącym się nie rzadziej niż  co drugi dzień.

Polecane łagodne maszynki:

 1. Maszynka Feather All Stainless AS-DS2.
 2. Maszynka Rockwell Razors Modele 6S, 6C/2C z ustawieniem płytki "1"
 3. Rockwell Razors Model T z ustawieniem regulacji "1".
 4. Maszynki jednoczęściowe, motylkowe Timor np. 1322, 1321, 1328.

***

Wybór maszynki agresywnej bądź łagodnej to nie wszystko. Optymalne golenie to również właściwe ustawienie ekspozycji ostrza (jeśli w maszynce mamy regulację), wybór odpowiednich żyletek, poprawny kąt cięcia czy sposób trzymania maszynki w ręku. To wszystko wpływa na poziom agresywności maszynki i zadowolenie z jej użytkowania.