Stała czy zmienna ekspozycja ostrza w maszynce do golenia?

W szerokiej ofercie maszynek do golenia mamy takie, które mają możliwość regulacji ekspozycji ostrza i takie, które są tej funkcji pozbawione. Jaki to ma wpływ na jakość golenia?

Maszynki do golenia na żyletki ze zmienną ekspozycją ostrza

Ekspozycja ostrza w maszynce do golenia

Regulacja ostrza w maszynce polega na zwiększaniu lub zmniejszaniu luki między ostrzem a paskiem bezpieczeństwa w maszynce, zmienia się także kąt golenia. W zależności od typu maszynki można to zrobić na dwa sposoby 

 (1) Poprzez wyregulowanie ekspozycji ostrza pokrętłem wbudowanym w uchwyt.

Poprzez obracanie pokrętła regulujemy wielkość szczeliny i kontrolujemy stopień odsłonięcia ostrza w maszynce. Regulacja jest ciągła (nie skokowa). 

(2) Poprzez wymianę w maszynce odpowiednich płytek głowicy.

To rozwiązanie bardzo innowacyjne, obecnie proponowane jedynie przez producenta maszynek Rockwell Razors. Do maszynki Rockwell 6S dołączone są trzy płytki (dwustronne: płytka A: rozmiar 1 i 3, płytka B: rozmiar 2 i 4, płytka C: rozmiar 5 i 6), które po odpowiednim zamontowaniu w głowicy maszynki pozwalają uzyskać 6 różnych stopni ekspozycji ostrza.

Płytki maszynki Rockwell

Ustawienia Rockwell Razors

Maszynki z regulowanym ostrzem są zalecane bardziej doświadczonym użytkownikom, bo ekspozycja ostrza wpływa przede wszystkim na zwiększoną agresywność maszynki. Zmniejszając szczelinę w maszynce, mniej wyeksponowane jest ostrze, przez co maszynka jest łagodna i mniej agresywna. Wiąże się to z tym, że i wydajność maszynki (szansa na uzyskanie efektywnego cięcia za jednym posunięciem) jest mniejsza, co będzie szczególnie odczuwane przez mężczyzn o twardym i i gęstym zaroście. Z drugiej strony, łagodne wysunięcie ostrza jest idealne dla wrażliwej skóry i sprzyja codziennemu goleniu krótkiego zarostu. Zwiększenie ekspozycji ostrza sprawia, że skóra golącego narażona jest na agresywne golenie – golenie jest efektywne, ale wiąże się z nim ryzyko podrażnienia skóry lub zacięcia. Z tego powodu dużą ekspozycję ostrza zaleca się doświadczonym posiadaczom twardego i gęstego zarostu.

Zmienna ekspozycja ostrza w maszynce do golenia

Maszynki z regulowanym ostrzem są zwykle droższe od tych pozbawionych tej funkcji. Wiąże się to z bardziej kosztownym procesem produkcyjnym tych akcesoriów. Przykłady takich maszynek :

Merkur Futur
Merkur Progress
Rockwell 6S

RADA DLA UŻYTKOWNIKÓW MASZYNEK Z EKSPOZYCJĄ OSTRZA

Jeśli decydujemy się na wybór maszynki z regulacją ostrza, należy stopniowo oswajać swoją skórę z ostrzem, zaczynając od najmniejszej szczeliny a po kilku goleniach zwiększając ekspozycję o jeden stopień. Dzięki temu, zapewnimy sobie komfortowe golenie i umożliwimy dostosowanie idealnej luki do własnych potrzeb. Jednocześnie nabędziemy wprawy w goleniu się wyeksponowanym ostrzem, co ma znaczący wpływ na jakość golenia taką regulowaną maszynką.

Maszynki do golenia na żyletki ze stałą ekspozycją ostrza

Są to akcesoria pozbawione pokrętła umożliwiającego regulację wysunięcia ostrza - jest to zdecydowana większość obecnie produkowanych maszynek do golenia. Szczelina, która  jest nadana maszynkom, jest według producentów optymalna i bezpieczna dla większości mężczyzn. Nie ma możliwości jej skorygowania.

Korzyści z używania takich maszynek jest kilka. Przede wszystkim maszynka ze stałą ekspozycją ostrza umożliwia najprostsze golenie nawet początkującym amatorom golenia na mokro. Inną zaletą jest niższa cena takiej maszynki, która wynika z mniejszych kosztów produkcyjnych. Ważne jest również bezpieczeństwo golącego, a to w największym stopniu zapewniają właśnie maszynki ze stałym ostrzem. Wybór tych akcesoriów jest wyborem uniwersalnym i zwykle zalecanym mężczyznom na początku swojej przygody z goleniem lub osobom golącym się codziennie.

Przykładami maszynek ze stałą ekspozycją ostrza są np. Muhle R89, Edwin Jagger DE89, Merkur 34C, Merkur 23C.
Pełną, aktualną ofertę maszynek do golenia znajdziesz tutaj.