Rodzaje głowic w maszynkach do golenia na żyletki - otwarty czy zamknięty grzebień - jaki wybrać?

Konstrukcja głowicy to najważniejszy element każdej maszynki do golenia  Od tego, czy posiada ona otwarty czy zamknięty grzebień lub czy jest asymetryczna zależy nie tylko efektywność golenia poszczególnego rodzaju zarostu, ale i wygoda golącego.

Grzebień zamknięty głowicy

To zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj konstrukcji głowicy spotykany w produkowanych obecnie maszynkach do golenia na żyletki. Ostrze żyletki jest w nim mocno zabudowane, redukując ryzyko zacięcia. Dolna część głowicy (tzw. belka bezpieczeństwa ang. "safety bar") stanowi jedną całość i umożliwia prawidłowe napięcie skóry z zarostem, zapewniając płaską powierzchnię golenia. Ruch maszynki jest dzięki temu precyzyjny, co umożliwia skuteczne ścinanie zarostu i redukcję podrażnień skóry. Maszynki z zamkniętym grzebieniem to najbardziej łagodne maszynki obecnie na rynku.
Masztnka do golenia - zamknięty grzebień
Maszynka do golenia zamknięty grzebień
Głowica zamknięty grzebień
Głowica - zamknięty grzebień
Polecamy:

Golącym się regularnie, częściej niż co 3 dni.
Poszukującym bezpiecznego sprzętu do golenia, minimalizującego ryzyko zacięć.
Mężczyznom z normalnym i rzadkim zarostem.
Początkującym - pozwala na bezpieczną naukę golenia maszynką na żyletki.

Przejdź do maszynek do golenia na żyletki z zamkniętym grzebieniem.

Grzebień otwarty głowicy

Otwarty grzebień w głowicy to wyraźna cecha konstrukcyjna głowicy, widoczna gołym okiem. Zakończenie dolnej części głowicy kształtem przypomina grzebień, dzięki czemu umożliwia rozczesanie i naciągnięcie włosów zarostu w momencie golenia, by uczynić je sprawniejszym. Ten rodzaj głowicy został wynaleziony na początku XX wieku. Był skierowany do mężczyzn o obfitym zaroście (długie wąsy i brody były bardzo popularne w tamtym okresie). Dlatego też maszynki na żyletki z otwartym grzebieniem lepiej radzą sobie z goleniem kilkudniowego zarostu, bo "nie zatykają" się podczas golenia długiego zarostu.  Maszynki z otwartym grzebieniem są z reguły również bardziej agresywne od ich odpowiedników z zamkniętym grzebieniem.
Maszynka do golenia - otwarty grzebień
Maszynki otwarty grzebień
Głowica otwarty grzebień
Głowica otwarty grzebień
Polecamy:

Golącym się nieregularnie.
Mężczyznom z bujnym, twardym i szybko rosnącym zarostem.
Doświadczonym użytkowników ze względu na z reguły wyższą "agresywność".

Przejdź do maszynek do golenia na żyletki z otwartym grzebieniem.

Głowica asymetryczna typu slant (głowica ukośna)

Budowa tej głowicy charakteryzuje się zamocowaniem żyletki pod pewnym kątem (nie prostopadle do uchwytu jak w przypadku reszty maszynek). Żyletka jest lekko wygięta i usztywniona, a to umożliwia ścinanie zarostu pod optymalnym kątem. Efektywność golenia się taką maszynką jest znaczna – cięcie jest szybkie i sprawniejsze, bo nie wymaga wielokrotnego powtarzania. Maszynka z głowicą ukośną uchodzi za maszynkę agresywną
Głowica asymetryczna typu slant
Polecamy:

Doświadczonym miłośnikom golenia na mokro, pragnącym wypróbować nowej techniki golenia.
Mężczyznom z bujnym, twardym i szybko rosnącym zarostem.

Przejdź do maszynek do golenia na żyletki z asymetryczną głowicą