Rodzaje włosia używanego do produkcji pędzli do golenia

Pędzel do golenia - rodzaje włosia

W niniejszym artykule zostały omówione rodzaje włosia służące do produkcji pędzli do golenia: włosie borsuka, włosie syntetyczne, włosie końskie i włosie dzika.

WŁOSIE BORSUKA

Włosie borsuka podobnie jak włosy człowieka posiada zdolność absorbowania wody I dzięki temu jest idealnym materiałem do wytwarzania pędzli do golenia. Włosie, ciepła woda, mydło i powietrze pozwalają na proces ubijania piany, która oczyszcza skórę twarzy, zmiękcza zarost i zapewnia ślizg ostrzom maszynki lub brzytwy. Woda jest kluczowym składnikiem procesu golenia I im więcej włosie pędzla potrafi jej zatrzymać tym lepsza piana i gładsze golenie. Cieniutkie koniuszki włosia borsuka pozwalają na wytworzenie gęstej piany i dokładne oczyszczenie skóry twarzy docierając w najmniejsze szczelinki zarostu. Miękkie włosie zapewnia łagodność w styczności ze skórą twarzy minimalizując jej podrażnienie czy drapanie.

Główne klasy włosia borsuczego:

Produkcja pędzli do goleniaSILVER TIP - najwyższa jakość z wszystkich. Włosie jest specjalnie selekcjonowane i wybierane są tylko najbliższe skóry zwierzęcia i z określonych partii ciała (szyi i grzbietu) długie, ultra miękkie włoski o naturalnych końcówkach, nie podcinanych w całym procesie produkcji  pędzla. Ze względu na żmudny proces selekcji włosie klasy Silver Tip jest najdroższe. Pędzle z włosia klasy Silver Tip są formowane w bukiet ręcznie, jego okrągły kształt nie jest przycinany mechanicznie. Włosie Silver Tip ma charakterystyczny naturalnie jasno złocisty kolor z ciemniejszym paskiem po środku, który tworzy charakterystyczny pierścień na bukiecie pędzla po jego uformowaniu. Włosie Silver Tip jest bardzo trwałe i pozwala na luksusowe golenie przez wiele, wiele lat.
SUPER BADGER –  najwyższa klasa druga w kolejności po włosiu klasy Silver Tip. Włosie jest również specjalnie selekcjonowane i pochodzi z części grzbietowej borsuka, z warstw najbliższych skórze. Włoski są również długie i cieniutkie i ręcznie formowane w bukiet bez podcinania mechanicznego. Włosie Super Badger również ma charakterystyczny naturalnie jasno złocisty kolor z ciemniejszym paskiem po środku, który tworzy charakterystyczny pierścień na bukiecie pędzla po jego uformowaniu. Pędzle klasy Super Badger również zapewniają bardzo luksusowe golenie a włosie jest trwałe i mocne przez wiele lat.
BEST/FINE BADGER - Best Badger (z ang. najlepszy borsuk), Fine (miękki, cienki, delikatny) to szlachetniejsza odmiana włosia PURE Badger (z ang. czysty, naturalny borsuk) i włosie tej klasy pochodzi z pozostałych części ciała zwierzęcia po selekcji do klas Silver Tip i Super Badger włączając brzuch, gdzie włosie też jest bardziej miękkie. To włosie ma ciemniejszy kolor w różnych odmianach szarości, brązu a nawet koloru czarnego. Włosie użyte do produkcji pędzli z borsuka o nazwie BEST/FINE BADGER   jest nieco twardsze niż  w klasie Silvertip ale nadal jest bardzo miękkie, sprężyste i delikatne dla skóry.  Jest dobierane i układane ręcznie natomiast maszynowo wiązane jest w pęki umieszczone w metalowym pierścieniu uchwytu. Główka pędzla jest lekko przycinana dla wyrównania końcówek włosia. Przycinane są  tylko te włoski, których nie udało się wcześniej idealnie wyczesać i ręcznie uformować.  Jest to pędzel  nieco bardziej sprężysty (jeśli chodzi o twardość włosia) niż klasa Silvertip, idealny dla mężczyzn, którzy preferują łagodny masaż skóry. Przy właściwej pielęgnacji BEST/Fine Badger będzie służył właścicielowi przez długie lata. Włosie Best Badger jest minimalnie przycinane mechanicznie i pozwala na wytworzenie piany znacznie bardziej gęstej niż pędzle ze zwyczajnej szczeciny dzikiej lochy.
Produkcja pędzli do golenia
PURE BADGER - w tej klasie najbardziej przystępnej cenowo, włosie pochodzi z pozostałych części ciała zwierzęcia po selekcji do klas Silver Tip i Super Badger włączając brzuch, gdzie włosie też jest bardziej miękkie. To włosie ma ciemniejszy kolor w różnych odmianach szarości, brązu a nawet koloru czarnego. Bukiet pędzla jest wiązany mechanicznie a końcówki są przycinane dla wyrównania. Włosie Pure Badger jest naturalnie miękkie o intensywnych właściwościach zatrzymujących wodę i pozwala na wytwarzanie gęstej piany o wiele klas szlachetniejszej niż w przypadku zwykłej szczeciny dzikiej lochy.
FINEST AND TWO BAND - unikalne, bardzo sprężyste, giętkie i jednocześnie dość sztywne włosie borsuka. Pędzle posiadające to włosie sprawiają wrażenie bardzo gęstych - cechy preferowanej przez wielu miłośników golenia na mokro i kolekcjonerów pędzli do golenia. Ten rzadki rodzaj włosia borsuka charakteryzuje się bardzo jasnymi końcówkami i bardzo ciemnym środkiem włosa. Z uwagi na fakt, że odcinki bardzo ciemne i bardzo jasne mocno ze sobą kontrastują, takie włosie jest określane jako "dwupasmowe" (ang. two band). Włosie do produkcji pędzli tej klasy jest trudne do pozyskania, stąd zwykle bardzo ograniczona dostępność pędzli posiadających tą klasę włosia. Ze względu na swoje właściwości włosie borsuka klasy "finest and two band" jest bardzo pożądane i cenione wśród koneserów golenia na mokro i kolekcjonerów pędzli do golenia.

Zobacz tutaj pędzle z naturalnego włosia borsuka znajdujące się w ofercie Facetaria.pl

WŁOSIE SYNTETYCZNE:

Innowacją ostatnich lat są pędzle z włosia syntetycznego pochodzenia roślinnego. Charakteryzują się one dużą wydajnością w zakresie wytwarzania piany do golenia, mają właściwość szybkiego schnięcia oraz są niezwykle miękkie w styczności ze skórą. Pędzle te z roku na rok zyskują coraz większą popularność i uznanie wśród mężczyzn golących się tradycyjnymi metodami a kluczowym argumentem za jest znacząca oszczędność w zużywaniu mydła lub kremu do golenia, którego potrzeba około połowę porcji mniej do wytworzenia tej samej piany niż przy wykorzystaniu pędzla z włosia tradycyjnego.

Produkcja pędzli do goleniaWłosie syntetyczne klasy Silvertip SILVER TIP FIBRE – innowacyjne, najwyższej jakości włosie syntetyczne, stworzone analogicznie do struktury i faktury naturalnego włosia borsuka klasy Silver Tip. Syntetyczne włosie SilverTip Fibres jest wyjątkowo miękkie i aksamitne w dotyku a do tego niezwykle wytrzymałe i długowieczne.  Włosie ma bardzo dużą zdolność absorpcji wody a jednocześnie ma właściwości bardzo szybkiego schnięcia (odparowywania wody). SilverTip Fibres to włókna syntetyczne pochodzenia roślinnego. Pędzel do golenia z włókna syntetycznego SilverTip Fibres jest bardziej wydajny i ekonomiczny w użytkowaniu gdyż pozwala na użycie mniejszej ilości mydła lub kremu do golenia do wytworzenia gęstej piany potrzebnej dla jednorazowego golenia w porównaniu z użyciem do tej czynności i tej samej ilości mydła lub kremu z wykorzystaniem pędzla z włosia naturalnego. Włosie syntetyczne SilverTip Fibres jest również bardziej śliskie co pozwala na szybsze i łatwiejsze spłukanie z pędzla pozostałości piany po goleniu. Stosowane w pędzlach producentów Muhle i Edwin Jagger.
Włosie syntetyczne BLACK FIBRE - innowacyjne, bardzo miękkie i aksamitne w dotyku a do tego niezwykle wytrzymałe i długowieczne włosie syntetyczne pochodzenia roślinnego. Pędzel do golenia z włókna syntetycznego Black Fibres jest bardziej wydajny i ekonomiczny w użytkowaniu gdyż pozwala na użycie mniejszej ilości mydła lub kremu do golenia do wytworzenia gęstej piany potrzebnej dla jednorazowego golenia w porównaniu z użyciem do tej czynności i tej samej ilości mydła lub kremu z wykorzystaniem pędzla z włosia naturalnego. Włosie syntetyczne Black Fibres jest również bardziej śliskie co pozwala na szybsze i łatwiejsze spłukanie z pędzla pozostałości piany po goleniu. Stosowane w pędzlach producenta Muhle.
Włosie syntetyczne Super Soft SILVERTEX - innowacyjne, miękkie i sprężyste włosie syntetyczne, wyglądem przypominające włosie borsuk SilverTip. Niezwykle wytrzymałe, posiadające właściwości absorbowania wody i szybkoschnące. Stosowane w pędzlach firmy Kent.
Włosie syntetyczne PURE NYLON. Podstawowa klasa włosia syntetycznego stosowana w niedrogich pędzlach producenta Vulfix. Miękkie, sprężyste i szybkoschnące.
Włosie syntetyczne Omega HI-BRUSH - innowacyjne włosie syntetyczne o strukturze i właściwościach imitujących naturalne włosie borsucze klasy SilverTip. Materiał, z którego wykonuje się włosie w tych pędzlach to termoplastyczny i krystaliczny polimer oraz poliester. Włosie dzięki temu ma być bardzo zbliżone do naturalnego włosia borsuczego klasy SilverTip, choć producentom zależy, by jakościowo były jeszcze lepsze - pędzel jest bardziej miękki, wytrzymały i łatwiejszy w czyszczeniu. Atutem pędzli jest z pewnością to, że do ich produkcji nie zabija się zwierząt. Włókna pędzla są odpowiednio nasadzone w pęku (właściwa gęstość rozmieszczenia) by były jak najbardziej wydajne podczas używania –  dobrze absorbują wodę, nabierają odpowiednią ilość kremu lub mydła do golenia, a następnie sprzyjają wyrobieniu kremowej i puszystej piany. Włókna pędzla są spiczaste, dzięki czemu ich dotyk na skórze jest bardzo subtelny a  dzięki sprężystości włosia pędzel po użyciu szybciej wraca do swojego kształtu. Pędzle HI-BRUSH Omega są droższe od zwykłych pędzli syntetycznych (ale nie przekraczają cen pędzli borsuczych). Wynika to z dość złożonego i zaawansowanego procesu przygotowania włókien do użytku. Włókna poddawane są licznym procesom chemicznym - m.in. kilkuetapowemu barwieniu, które pozwala pędzlowi uzyskać jak najbardziej naturalny wygląd. Nowoczesne pędzle Omega to symbol przyszłości w męskim groomingu. Z jednej strony pozostajemy wierni klasycznemu goleniu na mokro przy użyciu pędzla do golenia, z drugiej wybieramy produkt innowacyjny - taki jak obecne czasy. Pędzle ze szczeciny dzika bywają dla dzisiejszych młodych mężczyzn zbyt twarde, te z borsuczego włosia – czasem okazują się za drogie. HI-BRUSH to zatem świetna alternatywa, która być może za jakiś czas całkowicie zdominuje rynek pędzli do golenia.
Włosie syntetyczne Omega S-BRUSH. Gęste, miękkie i bardzo sprężyste włosie syntetyczne stosowane w niedrogich pędzlach producenta Omega. Doskonała i atrakcyjna cenowo alternatywa dla włosia naturalnego. Włosie wytrzymałe i szybkoschnące. Znakomicie nadaje się dla początkujących oraz jako pędzel podróżny. Bardzo dobra relacja jakości do ceny.
Włosie syntetyczne Omega SYNTEX.  Białe, dość twarde włosie syntetyczne stosowane w niedrogich pędzlach producenta Omega. Alternatywa dla naturalnej szczeciny dzikiej świni (patrz poniżej).

Zobacz tutaj pędzle z włosia syntetycznego znajdujące się w ofercie Facetaria.pl

NATURALNA SZCZECINA (DZIKA LUB ŚWINI)

Produkcja pędzli do goleniaWłosie borsuka jest włosiem miękkim, szlachetnym i jest surowcem drogim. Ekonomicznym rozwiązaniem dla pędzli z włosia naturalnego są pędzle wykonywane z naturalnej szczeciny dzika lub świni.  Włosie (szczecina) dzika PURE BRISTLE jest trwałe i mocne ale i bardziej szorstkie w dotyku, preferowane przez mężczyzn lubiących intensywny masaż skóry twarzy podczas nakładania piany do golenia. Nie dla każdego efekt szorstkości jest minusem. Plusem jest również cena takich pędzli, pędzel ze szczeciny dzika można kupić już za kilkanaście złotych gdyż szczecina dzika jest niedrogim surowcem.

Większość producentów pędzli z naturalnej szczeciny nie wprowadza klas jakościowych. Jedynym wyjątkiem jest portugalski producent pędzli Semogue, który wprowadził następujące klasy włosia:

PREMIUM - najwyższej jakości, najbardziej miękka i delikatne włosie dzika producenta Semogue
SPECIAL - wysokiej jakości, miękkie i delikatne włosie dzika
EXTRA - trzecie w kolejności pod względem miękkości włosie dzika
BEST - niekolorowane i najtwardsze włosie z oferty producenta

Zobacz tutaj pędzle z naturalnego włosia dzika znajdujące się w ofercie Facetaria.pl

NATURALNE WŁOSIE KOŃSKIE

Pędzle z naturalnego włosia pozytywnie wyróżniają się spośród całej oferty pędzli do golenia.  Końskie włosie to kolejna alternatywa dla włosie borsuka i szczeciny, której sprzyja coraz większa oferta pędzli produkowanych z tego surowca. Obecnie obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania tym rodzajem włosia wśród zwolenników tradycyjnego golenia.

Cechą charakterystyczną posiadaną przez pędzle z końskiego włosia jest ich większa twardość. Jednakże są producenci, którzy potrafią skutecznie zmiękczyć włosie i nadać pędzlom wysoką miękkość. Światowym liderem w tej dziedzinie jest hiszpański producent VIE-LONG, który już ponad 70 lat wykonuje końskie pędzle tradycyjnymi metodami. Pod względem parametrów (miękkość, sprężystość, absorbcja wody) włosie końskie producenta VIE-LONG można porównać z włosiem borsuka klasy BEST BADGER innych producentów. Zaletą pędzli z końskiego włosia - i to tych najlepszej jakości - jest konkurencyjna w odniesieniu do borsuczego włosia cena. Dzięki temu, większość zwolenników naturalnego włosia może sobie pozwolić na jego codzienne stosowanie.

Dzięki końskim włosom uzyskuje się pędzel o gładkich końcówkach. Samo włosie świetnie wchłania wodę, co ma ogromny wpływ na wyrobienie dobrej piany i efektywne rozprowadzenie jej po skórze. Pędzle te dobrze spisują się zarówno w kontakcie z twardym mydłem do golenia, jak i kremem.

Bardzo pozytywnym aspektem jest humanitarne pozyskanie włosia do produkcji.  Konie w żaden sposób nie cierpią na tym procesie – nie rani się ich i nie zabija. Ich włosie pozyskuje się w sposób naturalny, podczas zabiegów higienicznych - wyczesywania grzywy i ogona.  Zanim włosie końskie zostanie przetworzone na włosie pędzla, poddaje się je zawsze sterylizacji.

Pędzle produkuje się zwykle z trzech kolorów włosia końskiego (zarówno z grzywy jak i ogona) - białego, czarnego i brązowego. Ich jakość jest ta sama, ale poszczególne kolory różnią się między sobą poziomem miękkości. By uzyskać dobry pędzel, łączy się wszystkie kolory ze sobą i przycina. Zwykle w samym środku pędzla znajduje się włosie z ogona (te twardsze), a wokół „rdzenia”  to miękkie pozyskane z końskiej grzywy. W pęku pędzla znajduje się około 35% włosia z grzywy i 65% z ogona, choć proporcje te mogą ulegać zmianie w zależności o właściwości partii surowca pozyskanej przez producenta.

Zobacz tutaj pędzle z naturalnego włosia końskiego znajdujące się w ofercie Facetaria.pl