Jak dbać o pędzel do golenia? - poradnik

Pędzle do golenia renomowanych producentów takich jak: Muhle, Edwin Jagger, Simpsons, Vulfix, Semogue, Omega, Merkur czy Dovo gwarantuje wysoką jakość golenia przez wiele lat, jednakże w pielęgnacji pędzla należy pamiętać o kilku istotnych zasadach:

 1. Jak dbać o pędzelWszystkie pędzle z włosia naturalnego są sterylizowane fabrycznie i przed pierwszym użyciem nowy pędzel wystarczy umyć pod bieżącą letnią wodą, namydlając go mydłem lub kremem do golenia i spłukać obficie.
 2. Nie należy włosia pędzla parzyć wrzątkiem/gorącą wodą ani stosować do mycia lub dezynfekcji środków chemicznych innych niż mydło lub krem do golenia, w przeciwnym razie włosie może utracić swoją naturalną miękkość, puszystość i sprężystość.
 3. WAŻNE: Nigdy nie należy po goleniu zostawiać pędzla z resztkami piany, gdyż może ona uszkodzić włosie. Po każdym goleniu pędzel należy dokładnie spłukać pod bieżącą wodą, by usunąć resztki piany i kremu/mydła. Najlepiej zrobić to w ten sposób – trzymając pędzel u podstawy włosia, należy skierować go wprost pod strumień wody i co jakiś czas ściskać włosie, by wyrzucić na zewnątrz resztki piany. Pędzel płuczemy do momentu, gdy woda będzie czysta. Pozostawienie resztek kosmetyków do golenia na pędzlu po użyciu jest głównym powodem wystąpień usterek pędzla (wypadania lub łamania włosów) i grozi utratą gwarancji producenta.
 4. Suszenie to równie ważna jak płukanie po użyciu czynność w pielęgnacji pędzla (pozwala zachować mu kształt i wysoką jakość), dlatego należy przykładać do niej ogromną wagę.

Po wypłukaniu pędzla należy delikatnie strzepnąć włosiem w dół, wytrząsając z niego resztki wody. Nie wkładaj w to zbyt dużo siły, gdyż włosie mogłoby się poluzować z uchwytu. Jest to ryzyko dotyczące szczególnie grubych pędzli, bo w nich gromadzi się więcej wody.
Po otrzepaniu z wody, wilgotne włosie pędzla dobrze jest delikatnie poprowadzić po powierzchni suchego ręcznika. To powinno wyglądać tak, jakbyśmy chcieli wypolerować materiał pędzlem, ruszając nim od lewej do prawej i z powrotem (powtórzyć 5-10 razy). Teraz wystarczy pędzel powiesić na stojaku.
Włosie powinno zawsze schnąć zwisając naturalnie w dół. Ten sposób jest bardziej higieniczny i zabezpiecza włosie przed wypadaniem. Zawsze odwieszaj swój pędzel na stojaku włosiem w dół, nigdy do góry.

   Gdy pędzel całkowicie wyschnie, raz na tydzień, dobrze jest go przeczesać np. grzebieniem po to, by wyprostować zagięte i poskręcane włoski.


   Nigdy nie należy zamykać mokrego pędzla w szczelnych pojemnikach, toaletkach, woreczkach foliowych, kosmetyczkach, pędzel musi schnąć z naturalnym dopływem powietrza, np. na półce w łazience.


   Drewniane uchwyty oraz uchwyty z naturalnego rogu nie mogą być pozostawiane mokre, po goleniu należy wytrzeć uchwyt ściereczką lub ręcznikiem.


   Podczas golenia, wytwarzania piany na skutek tarcia pojedyncze włoski pędzla mogą złamać się, wypaść, jest to normalne zjawisko a gęstość pędzla jest wystarczająca, aby takie ubytki nie były zauważalne przez wiele lat użytkowania.


   Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat przyczyn wypadania włosów z pędzli do golenia przeczytaj ten artykuł w naszych Poradach.