Pasy do brzytew - co warto o nich wiedzieć

Pas do brzytwyWydawać by się mogło, że wybór odpowiedniego pasa do brzytwy nie powinien sprawić trudności. Przecież to tylko kawałek materiału. A jednak pas do brzytwy jest czymś bardziej skomplikowanym i w zależności od producenta - potrafi się znacząco różnić - zarówno w kwestii materiału, jak i wykończenia oraz sposobu użytkowania.

Pasy do brzytew dzielimy na dwie główne grupy - na pasy sztywne (tzw. wiosełka) oraz wiszące. Wiszące pasy do brzytew są najpopularniejsze. Wymagają zawieszenia ich na ścianie oraz naciągnięcia. Głównym zadaniem pasa jest odpowiednie wygładzenie i wypolerowanie ostrza przed goleniem.

Z czego są zrobione pasy do brzytew?

Pasy najczęściej są ze skóry naturalnej - bydlęcej lub końskiej, bardzo rzadko z innych zwierząt. Na rynku są dostępne również pasy z tkanin takich jak: płótno, len, bawełna, a nawet tkaniny syntetyczne. Z wymienionych materiałów, skóra bydlęca jest najbardziej popularna - ma  bowiem bardzo dobre właściwości szlifujące oraz umiarkowaną cenę. Często producenci łączą ze sobą materiały - skórę i tkaninę, tak że powstają tzw. pasy dwustronne.

Producenci pasów wyszli również naprzeciw swoim klientom, proponując im rozmaite kolory tych akcesoriów. Dzięki temu można wybrać pas nie tylko funkcjonalny, ale i taki, który nam się po prostu podoba.

W jakim rozmiarze powinien być pas do brzytew?

Wiszące pasy mają szerokość od ok. 4 cm do nawet 8 cm. Najbardziej popularne są pasy o szerokości ok. 4 - 5 cm ze względu na przystępną cenę. Szersze pasy umożliwiają gładzenie całego ostrza brzytwy naraz (mieści się w poprzek pasa). Węższe zmuszają już użytkowników do specyficznego gładzenia „po skosie” (litera "X"), by całe ostrze miało kontakt z pasem.

Elementy pasa do brzytew

Elementy pasa do brzytewPas do brzytew składa się z dwóch najważniejszych części - skórzanego pasa oraz elementów wykończeniowych. Wykończenie pasa może być wykonane z różnych materiałów np. lnu, płótna czy filcu. Na końcach pasa zwykle zamontowane są specjalne metalowe sprzączki, umożliwiające powieszenie  z jednej strony pasa, a z drugiej na wygodne trzymanie i napinanie ręką.

Czy brzytwę można ostrzyć pasem?

Najważniejszą funkcją pasa do brzytew jest wygładzanie oraz polerowanie ostrza brzytwy. Stosowanie pasa przed goleniem pozwala uzyskać idealną gładkość ostrza, która ułatwia golenie. Nie ma jednak przeciwwskazań, by pasa używać również do ostrzenia brzytew. Choć jest to proces trudniejszy od stosowania osełki, ma wielu zwolenników. By naostrzyć brzytwę na pasie, należy posiadać specjalną pastę ścierną. Efekt ścierny zwykle uzyskuje się dzięki zawartości specjalnych materiałów: diamentów, grafitu  i tlenku chromu. Pasty te pomagają zaostrzyć brzytwę, usuwając z jej ostrza część metalu i zmieniając delikatnie jej krawędź. Pastę powinniśmy dobierać w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Środki te bowiem różnią się między sobą stopniem ostrzenia. Jeśli do ostrzenia wybierzemy pastę zamiast osełki, należy używać do tej czynności innego niż do polerowania pasa. Pasta ścierna mogłaby pobrudzić i uszkodzić właściwości wygładzające pasa.

Jak używać pasa do brzytew?

Jak ostrzyć brzytwę na pasieOpanowanie techniki polerowania ostrza brzytwy na pasie wymaga praktyki. Jeżeli nasz pas do brzytew jest dwustronny, najpierw szlifujemy brzytwę na stronie bardziej chropowatej (materiale), a później polerujemy na gładkiej skórze. Jak to robić? Najistotniejsze to utrzymać napięty  pas podczas polerowania ostrza. Pas przypinamy np. do ściany i jedną ręką trzymamy jego dolny uchwyt, naciągając go. Drugą ręką trzymamy brzytwę, prowadząc ostrze od siebie i do siebie. Wykonując ruch od siebie, ostrze powinniśmy kierować w swoją stronę, następnie, gdy dojdziemy do uchwytu brzytwy, obracamy brzytwę, by  prowadząc ją do siebie, kierować ostrze na zewnątrz. Jeśli nie odwrócimy brzytwy i ciągle będziemy polerować jedną stronę,  straci ona swoje właściwości tnące. Istotne jest również odpowiednie naciągnięcie pasa. Zbyt silne lub za słabe zamiast naostrzyć ostrze, stępi je.

Jak naprawić uszkodzony pas do brzytew?

Nieumiejętnym lub zbyt pośpiesznym polerowaniem można zaciąć pas. Na szczęście można go samodzielnie naprawić, podklejając specjalnym elastycznym klejem, a potem lekko wyrównując papierem ściernym. Dobrze jest natłuszczać co jakiś czas pas, by się nie rozsechł i tym samym - szybko nie zniszczył. W naszym sklepie dostępne są pasty do konserwacji pasów.