Brzytwa na wymienne ostrza czyli ciekawa alternatywa dla tradycyjnej brzytwy

Wygląda podobnie jak brzytwa - ma uchwyt i rozkładane ostrze. Jednakże to ostrze nie jest takie, jak w prawdziwej brzytwie. W przypadku tego rodzaju brzytwy, ostrze jest wymienne i służą za niego połówki standardowych żyletek i/lub specjalne dedykowane ostrza. Brzytwa na wymienne ostrza zapewnia podobne wrażenia jak golenie tradycyjną brzytwą, ale nie wymaga czasochłonnych przygotowań np. polerowania brzytwy na pasie czy ostrzenia na kamieniu. Jednocześnie jest bliskie goleniu maszynką żyletkową, gdzie zarost usuwany jest przy pomocy jednego żyletkowego ostrza. shavette Dovo

Łatwa obsługa

Brzytwa na wymienne ostrza uznawana jest za krewną brzytwy, ale jest o wiele łatwiejsza w obsłudze. Po pierwsze ta brzytwa jest lżejsza od standardowej, dzięki czemu nie ciąży w dłoni i nie stwarza ryzyka głębokiego zacięcia skóry. Równie łatwa jest wymiana ostrza. Według praktykujących użytkowników, trwa to około minuty. Dużym udogodnieniem jest tutaj wymienne ostrze - także z innego względu. Dzięki temu w przypadku, gdy ostrze zaczyna coraz mniej efektywnie radzić sobie z zarostem, wystarczy wymienić je na nowe. Odchodzi nam kwestia szukania przyczyny, dodatkowego ostrzenia czy gładzenia powierzchni tnącej. Oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy.

Jakie ostrza do brzytew?

Do brzytewek na wymienne ostrza pasują wszystkie standardowe żyletki. Kupując takie żyletki musimy mieć świadomość, że to ostrze obosieczne, dlatego 1 żyletka daje nam dwa ostrza (po przełamaniu wzdłuż na połowę). W sklepie posiadamy również dostępne ostrza DERBY PROFESYONEL, przeznaczone właśnie do używania z brzytewkami - nie trzeba ich łamać jak standardowe żyletki (każde ostrze jest już fabrycznie przełamane i osobno zapakowane w bibułkę).

Na potrzeby własnych modeli Shavette firma Dovo Solingen produkuje również specjalne ostrza (DOVO 201014), które są dłuższe niż standardowe żyletki i są łatwiejsze w montażu. Modele Shavette firmy Dovo są wyposażone w dwa rodzaje okładzin (mocowania) ostrza - czerwone, w których montuje się połówki zwykłych żyletek i czarne - do montowania specjalnych ostrzy Dovo. Dobór standardowych żyletek jest sprawą indywidualną  i zależy od preferencji i rodzaju zarostu. Najlepiej na początku zakupić zestaw testowy kilku producentów i metodą doświadczenia znaleźć wśród nich najbardziej odpowiadające.

W brzytewkach na wymienne ostrza firmy Bluebeards Revenge można zamontować tylko połówki standardowych żyletek.

Jak często wymieniać ostrze w brzytwach?

To kwestia bardzo indywidualna. Jeśli posiadasz twardy, trudno golący się zarost - wymiana ostrza będzie częstsza. Krótki i miękki zarost to również dłuższe użytkowanie jednego ostrza. Średnia ilość goleń na jedno ostrze to od 4 do 7, ale nie należy traktować tego jak wyznacznik. Jeśli ostrze przy ósmym goleniu nadal się świetnie sprawdza, nie trzeba go wymieniać na nowe. Użytkowanie ostrza znacznie wydłuża również właściwa pielęgnacja Shavette. Po każdym goleniu należy dokładnie wypłukać narzędzie z piany i resztek zarostu a następnie dobrze osuszyć.

Jak używać brzytwy na wymienne ostrza?

Proces przygotowania twarzy do golenia jest identyczny jak w przypadku zwykłego golenia żyletką lub tradycyjną brzytwą. Najlepiej wcześniej twarz umyć w ciepłej wodzie i wypeelingować. Do golenia używamy tych samych kosmetyków - kremu lub mydła do golenia. Żeby sobie ułatwić golenie i zwiększyć ślizg ostrza po skórze, zalecamy stosowanie olejków, kremów lub żelów przed goleniem (pre-shave), które również zmiękczają zarost. Najlepiej jest użyć pędzla. Po nałożeniu piany na twarz, możemy przystąpić do golenia. Tutaj należy postępować podobnie jak w przypadku normalnej brzytwy. Ostrze prowadzimy krótkimi ruchami, trzymając uchwyt w adekwatny sposób, jak klasyczną brzytwę (patrz: porada Jak się golić brzytwą). Ostrze powinno być skierowane do skóry pod kątem 30 stopni. Im wyższy kąt, tym większe ryzyko zacięcia. Najlepiej zaczynać od najbardziej płaskich części twarzy np. policzków czy podbródka, zostawiając na koniec miejsca najtrudniej dostępne np. okolice nosa i ust. Dobrze jest sobie pomagać, jedną ręką naciągając skórę w miejscu golenia. Po ogoleniu się, najlepiej spłukać twarz zimną wodą, by w skórze pozamykały się pory i w by ten sposób zminimalizować ryzyko pojawienia się podrażnień.

Kiedy wybrać brzytwę na wymienne ostrza?

 1. Gdy rozpoczynasz swoją przygodę z goleniem brzytwą i nie masz doświadczenia.
  Brzytwa na wymienne ostrza to taka namiastka golenia się prawdziwą brzytwą. To dobre rozwiązanie, gdy chcemy jak najbardziej uprościć sobie tę czynność i ograniczyć do minimum wszelkie procesy towarzyszące użytkowaniu prawdziwej brzytwy. W przypadku takiego rozwiązania odchodzi nam kwestia polerowania ostrza czy ostrzenia go na kamieniu. Tu, jeśli ostrze przestanie efektywnie ciąć, wystarczy wymienić żyletkowy wkład.

 2. Gdy masz ograniczony budżet na zakup brzytwy.
  To również tańsza alternatywa dla golenia brzytwą. Ta brzytwa jest zwykle tańsza niż ta klasyczna, a ponadto nie musimy dokupować innych akcesoriów, bez których użytkownik brzytwy nie może się obejść np. specjalnej osełki (kamienia)  czy pasa do polerowania. To duża oszczędność.

 3. Gdy intryguje Cię golenie brzytwą, ale nie chcesz by zastąpiła Twoje codzienne golenie.
  Używanie do golenia brzytwy na wymienne ostrza sprawia, że ten codziennej pielęgnacji się nieco wydłuża.  Trzeba wziąć pod uwagę, że takie golenie trwa dłużej niż standardową maszynką. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują używać brzytwy od czasu do czasu, nie rezygnując ze swoich codziennych przyzwyczajeń np. związanych z maszynką na żyletki.  Zakup takiej brzytwy daje namiastkę golenia brzytwą, a jednocześnie nie stanowi dużego przeskoku z golenia się żyletkową maszynką.

 4. Gdy chcesz w jakimś stopniu poczuć, na czym polega męskie golenie
  Co tu dużo mówić, golenie brzytwą jest najbardziej męskim sposobem usuwania zarostu. To wiedzą wszyscy ci, którzy choć raz w życiu trzymali w swojej dłoni brzytwę. Wszak nawet sam James Bond w najnowszej części chwyta za ten przyrząd, by się ogolić. Zakup brzytwy na wymienne ostrza może dać nowe doświadczenie w goleniu zarostu i tym samym podnieść poczucie męskości  do maksimum.


Przejdź do działu Brzytwy i Akcesoria.

Poniżej 2 filmiki poglądowe w języku angielskim przygotowane przez BLUEBEARDS TV pokazujące krok po kroku proces golenie przy pomocy brzytwy na wymienne ostrza Bluebeards: