Olejek pre-shave (czyli do użytku przed goleniem). Czy jest mi potrzebny?

Olejek pre-shave nie należy do podstawowego wyposażenia męskiej kosmetyczki. Choć ma wiele zalet i mógłby zostać uznany za niezbędnik podczas golenia zarostu, wielu mężczyzn zbyt mało na jego temat jeszcze wie. Czas to zmienić!

Do czego służy olejek pre-shave?

Olejek PreshabeJak sama nazwa wskazuje, kosmetyk ten jest stosowany przed goleniem. Jego zadaniem jest przygotowanie skóry i zarostu na proces golenia, który dzięki temu staje się efektywniejszy. Jego głównym zadaniem jest zmiękczyć zarost, by był bardziej podatny na ostrze maszynki lub brzytwy oraz natłuścić skórę, by zwiększyć późniejszy ślizg ostrza, co wpłynie na ochronę skóry przed zacięciem i podrażnieniami.

Olejek pre-shave ma działanie podwójne. Z jednej strony pielęgnuje skórę twarzy - czyni ją bardziej natłuszczoną i elastyczną, a ponadto tworzy barierę przed podrażnieniem. Z drugiej strony olejek wpływa na jakość golenia - czyni je łatwiejszym, szybszym i mniej problematycznym.

Dla kogo olejek pre-shave?

Najprościej rzecz ujmując - olejek pre-shave przyda się każdemu, kto się goli na mokro. Choć kremy i mydła do golenia posiadają właściwości zmiękczające zarost i nawilżające skórę, nie są w stanie całkowicie zastąpić samych olejków. Olejki mają nad nimi przewagę, gdyż ich działanie jest skupione wokół przygotowania skóry do golenia i dobór składników, które w sobie mają jest tutaj wyraźnie uzasadniony. Tak naprawdę jednak używanie olejku pre-shave jest ściśle związane z rodzajem cery, jaką posiadamy. Im bardziej skóra podrażniona, wrażliwsza i wysuszona - tym większej pielęgnacji i dbałości potrzebuje. Tylko olejek pre-shave da jej najwyższą ochronę i zminimalizuje ryzyko powstawania niedoskonałości na twarzy oraz uczyni golenie się przyjemnym rytuałem. Jego właściwość zatrzymywania wody w skórze jest w tym przypadku niezastąpiona. Żaden krem czy mydło do golenia nie są w stanie zapewnić tak skutecznego działania. Pomijamy tutaj piankę do golenia, która może tylko pogorszyć sprawę. Olejek też bardziej przyda się w chłodnych porach roku, gdy skóra staje się wtedy przesuszona i podatna na podrażnienia, powinien być to więc przynajmniej niezbędnik sezonowy - na jesień i zimę.

Jak używać olejku pre-shave?

W pierwszej kolejności ważny jest wybór. Decydując się na konkretny olejek, należy sprawdzić jego konsystencję. Im bardziej gęsta, tym bardziej kłopotliwa w nakładaniu. Zbyt gęsty olejek pre-shave może utrudnić samo golenie poprzez np. blokowanie ostrza czy zatykanie go. Jest także trudny do spłukania z twarzy. Unikajmy również olejków, które mogą podrażniać skórę. Do takich zaliczamy olejki aromatyczne np. cytrusowe, imbirowe, goździkowe, sosnowe, tymiankowe, miętowe czy cynamonowe.

Najlepszy olejek pre-shave ma płynną konsystencję i opakowanie ułatwiające jego aplikację. Do pielęgnacji skóry twarzy poleca się tłuszcze na bazie: słonecznika, jojoby, kokosa, kukurydzy, rzepaku, awokado, moreli, pestek winogron, masła kakaowego, masła shea.

Sposób używania:

  1. Spłukać twarz ciepłą wodą.
  2. Rozetrzeć kilka kropel olejku w dłoniach.
  3. Natrzeć natłuszczonymi dłońmi powierzchnię zarostu i skóry, masując ją.
  4. Po minucie nałożyć kosmetyk generujący pianę do golenia lub wyrobioną pianę.
  5. Przystąpić do golenia.