Jak prawidłowo używać wody kolońskiej?

Jeśli myślisz, że cała sztuka używania wody kolońskiej ogranicza się do wylania na siebie dużej zawartości tego kosmetyku, jesteś w  błędzie. By woda kolońska spełniała swoje zadanie, czyli dawała poczucie świeżości, poprawiała samopoczucie oraz dawała o Tobie dobre świadectwo, musi być stosowana poprawnie. Co to znaczy?

Po co mi woda kolońska?

Wody kolońskie Taylor of Old Bond StreetChoć woda kolońska nie jest antyprespirantem, często ratuje nas z opresji. Kiedy zwykły dezodorant przestaje dawać radę np. wietrzeje lub pod wpływem ciepła uwalnia zapach potu, woda kolońska może stać się wybawieniem.  Skutecznie maskuje niedoskonałości zapachowe i pomaga zachować nam świeżość o wiele dłużej.  Drugim powodem, dla którego warto używać wody kolońskiej jest to, że to nasza najlepsza wizytówka. Dobrze dobrany zapach może polepszyć nasz odbiór w towarzystwie, a przede wszystkim wywrzeć dobre wrażenie na kobietach. Woda kolońska potrafi zwiększyć naszą pewność siebie, co ma istotny wpływ zarówno na kontakty biznesowe, jak i prywatne.

Znaj umiar w stosowaniu wody kolońskiej

Nie ma nic gorszego niż zlewanie się od stóp do głów wodą kolońską. Woda utrzymuje się na ciele kilka godzin, polewanie się kilka razy dziennie jej znaczną ilością wcale nie poprawi jej trwałości. Sprawi tylko, że zapach będzie przez te kilka godzin zbyt intensywny, mdlący i odpychający. Trzeba  zrozumieć, że o wysokiej higienie wcale nie świadczy intensywność wody kolońskiej i stopień jej wyczuwalności z kilku metrów. Wystarczającą ilością wody kolońskiej są – w przypadku atomizera – dwa psiknięcia, a w przypadku zwykłej butelki – wystarczy dwa razy zanurzyć palec i wklepać wodę w odpowiednie miejsca na skórze. Wylewanie wody na ręce jest uzasadnione tylko w reklamach.

Wybieraj właściwie

Wody kolońskieIstotą wyboru rodzaju wody kolońskiej jest dostosowanie jej do własnego gustu i okoliczności. Wybierając zapach, powinniśmy sugerować się przede wszystkim własnymi upodobaniami. Nie można kupować danej wody tylko dlatego, że jest ona modna. To my powinniśmy czuć się komfortowo w danym zapachu.  Inaczej, woda popsuje nam samopoczucie. Swoją przygodę z nowymi zapachami warto zacząć od delikatnych kosmetyków z danej linii zapachowej np. balsamów. Jeśli kosmetyk przypadnie nam do gustu, warto wówczas kupić wodę kolońską o tej samej nucie. Drugą istotną kwestią jest dostosowanie zapachu do okoliczności. Spośród oferty wód kolońskich możemy wybierać zapachy: cytrusowe, rześkie, mentolowe, świeże, ale też i ciężkie, mocne, aromatyczne, czasem nawet pikantne.  Nie wypada na co dzień zlewać się wodą o zapachu drzewa sandałowego czy wyraźnego piżma.  W ciągu dnia warto wybierać zapachy lżejsze, o mniej zobowiązujących nutach np. aloesowe, cytrusowe, delikatnie kwiatowe.  Mocne, ciemne, słodkie zapachy zostawmy na wieczór lub wyjątkowe uroczyste okazje, w których elegancja i wyrazistość jest najważniejsza.

Gdzie stosować wodę kolońską?

Naczelną zasadą stosowania wody kolońskiej jest skrapianie miejsc na ciele, które wytwarzają najwięcej ciepła (z powodu bliskiego przepływu krwi czy blisko przylegającego ubrania). Dzięki temu, zapach ma szansę utrzymać się na skórze o wiele dłużej, gdyż ciepło je intensyfikuje. Miejsca najlepsze na kontakt z wodą kolońską to: nadgarstki, pachy, policzki, szyja, uda, plecy, skóra za uszami. Wybór tego miejsca na ciele jest oczywiście sprawą indywidualną, ale nie powinno się stosować wody na wszystkie te miejsca jednocześnie.

Nie pocieraj!

Błędem regularnie stosowanym jest pocieranie miejsca, które skropiliśmy wodą kolońską. Intensywne wcieranie zapachu w skórę spowoduje jego załamanie i negatywnie odbije się na jakości nut zapachowych. Sam zapach wcale nie będzie się dzięki temu dłużej utrzymywał na skórze. Zamiast więc rozcierać wodę na skórze, wystarczy ją delikatnie wklepać.
TUEFITT & HILL