Rodzaje męskich wód zapachowych i ich zastosowanie

Wody zapachowe porównanieJeśli myślisz, że perfumy, woda toaletowa i kolońska to jedno i to samo, jesteś w dużym błędzie. Rodzaje wód zapachowych różnią się między sobą między innymi stężeniem zapachu, stąd ich zastosowanie jest jest różne.

Męskie wody zapachowe występują w wielu rodzajach. Wybór tego właściwego może być dla mężczyzny trudny. Oprócz ogromnej różnorodności samych zapachów, dochodzi do tego jeszcze skomplikowany podział na wody toaletowe, wody kolońskie, wody po goleniu. Czy zakup jednego kosmetyku zapachowego rozwiązuje problem? Niestety nie. Jeśli zależy nam na właściwej pielęgnacji, warto dowiedzieć się czegoś więcej o rodzajach wód zapachowych. Zrozumienie różnić między poszczególnymi kosmetykami pozwoli uniknąć wpadki.

Przed zakupem wody zapachowej, warto zrozumieć, czym różnią się od siebie nuty zapachowe. Zwykle każdą wodę charakteryzują poszczególne nuty:

Nuty głowy - zapach, będący pierwszym wyczuwalnym aromatem tuż po zastosowaniu wody. Na skórze utrzymuje się przez pierwsze 10 minut, są to więc najmniej trwałe nuty zapachowe w wodzie. A zatem też i nie najważniejsze.
Nuty serca - tzw. nuty środkowe, które są wyczuwalne po około 150 minutach od zastosowania kosmetyku. Nuty te utrzymują się na skórze maksymalnie do 2 godzin. Są cechą najbardziej charakterystyczną dla danego zapachu – wyróżnikiem.
Nuty bazowe - najbardziej długotrwałe zapachy, jakie zawiera woda. Na skórze utrzymują się przez kilka godzin. To najważniejszy element zapachu w kosmetyku, bo to on najdłużej nam towarzyszy. Zwykle nuty bazowe są najcięższe z całej kompozycji.

Woda po goleniu

Wody po goleniu (jak sama nazwa wskazuje) używa się przede wszystkim do dezynfekcji, odświeżenia i rewitalizacji skóry po goleniu. Większość wód po goleniu zawiera alkohol oraz substancje łagodzące podrażnienia skóry (np. alantoina, wyciąg z rumianku, aloesu, eukaliptusa etc.), odświeżające i chłodzące np. mentol oraz nawilżające np. olejki naturalne.

Cechą charakterystyczną jest zawartość olejku zapachowego o niskim stężeniu – od 1% do 3%. Zapach po nałożeniu kosmetyku nie trwa więc długo – zwykłe maksymalnie 2 godziny. Dlatego jeśli zapach ma być wyczuwalny dłużej, należy użyć dodatkowo wody kolońskiej lub toaletowej.

Jak stosować: wodę po goleniu nakładamy na skórę twarzy po ogoleniu jej. Niewielką ilość wody wylewamy na dłonie i wklepujemy w skórę. Stosujemy tylko na okolice twarzy, nie używamy kosmetyku na nadgarstki czy lub za uszami. Po zastosowaniu wody, można użyć wody toaletowej z tej samej linii zapachowej, by utrwalić zapach.

Przejdź do działu Wody po goleniu >>

Woda kolońska

Ten kosmetyk ma silniejsze działanie zapachowe, gdyż zawiera od 2% do 5% olejku zapachowego. Zapach utrzymuje się na skórze nawet kilka godzin. Jest wydajnym produktem, należy używać go oszczędnie. Nadaje się zarówno na co dzień np. do biura i na nieformalne spotkania. W odróżnieniu od wody po goleniu nie zawiera substancji łagodzących ani nawilżających i posiada zwykle wyższe stężenie alkoholu niż woda po goleniu z tej samej linii zapachowej.

Jak stosować: małą ilość rozpylić w okolicach szyi, wetrzeć za uszami  i w nadgarstki.

Przejdź do działu: Wody kolońskie i toaletowe >>

Woda toaletowa

Kosmetyk zawiera jeszcze wyższe stężenie olejków zapachowych, dochodzące nawet do 8%. Zapach jest silny, wyraźny i utrzymuje się na skórze przez kilka godzin. Ze względu na intensywne działanie, nie wymaga stosowania obfitych ilości. Najlepiej sprawdza się wieczorem, na oficjalnych wyjściach i ważnych uroczystościach. W dzień, jeśli stosujemy wodę toaletową, należy wybierać lżejsze nuty zapachowe.

Jak stosować: rozpylić w okolicach szyi i wetrzeć w nadgarstki oraz za uszami. 

Przejdź do działu: Wody kolońskie i toaletowe >>

Perfumy

To najsilniejsza postać wody zapachowej i najbardziej skoncentrowana forma zapachu. Zawiera duże ilości olejków zapachowych od 20% do 43%. Istnieje jeszcze kosmetyk pośredni zwany wodą perfumowaną – wówczas stężenie zapachu wynosi od 10% do 20%. Obydwa kosmetyki dają bardzo intensywny aromat, dlatego należy używać jedynie symbolicznych ilości i niezbyt często. Na pewno nie są to produkty codziennego użytku. Istnieje ryzyko, że sami będziemy mieć dość mdlącego zapachu po kilku godzinach. Perfumy i wody perfumowane powinniśmy zatem zostawiać na wyjątkowe okazje, najlepiej wieczorne.

Jak stosować? W bardzo małej ilości. Nakrapiamy wodą okolice szyi i wcieramy kosmetyk za uszami i na nadgarstkach. Pod żadnym pozorem nie łączymy z innymi zapachami.