Jak dbać o męskie dłonie i paznokcie?

Pielęgnacja paznokciZadbane dłonie to  wizytówka mężczyzny, ważny element wizerunkowy i w pracy, i w życiu prywatnym. By męskie dłonie wyglądały zdrowo i elegancko, nie można zapominać o ich codziennej pielęgnacji. Co najważniejsze, dłonie nie wymagają skomplikowanych zabiegów, wystarczy pamiętać o tym, jak je chronić przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i jak reagować, gdy ich kondycja się osłabia. Często wystarcza do tego jeden dobry kosmetyk.

1.    Dbaj o właściwe nawilżenie

Skóra pozbawiona odpowiedniego poziomu nawilżenia, staje się nieprzyjemnie sucha, a po jakimś czasie zaczyna pękać – co zaczyna być nie tylko nieestetyczne, ale i bolesne. Najlepiej zapobiegać takim efektom i na co dzień używać kremów nawilżających do rąk np. po każdorazowym umyciu dłoni. Warto również stosować odpowiednie mydła, które zbyt nie wysuszają.

2.    W zimie regeneruj

Zima to nieprzyjazne skórze czynniki takie jak mróz czy suche powietrze.  To czas, gdy warstwa lipidowa skóry może być łatwo naruszona, a stąd już niedaleko do pozbawienia skóry elastyczności i uszkodzenie tkanek. W tym czasie należy stosować przede wszystkim dobre i skoncentrowane kremy regenerujące, które wyrównują  poziom nawilżenia przesuszonych dłoni, przywracają elastyczność, wzmacniają i dostarczają skórze witamin.

3.    Kontakt ze środkami chemicznymi tylko w rękawiczkach

Detergenty czy inne środki chemiczne, z którymi mamy częsty kontakt, są zabójcze dla delikatnej skóry dłoni. Skutkiem mogą być nie tylko zaczerwienienia czy wysuszenia, ale nawet otwarte rany dłoni.  Leczenie podrażnionych tkanek skórnych i ich odbudowywanie jest czasochłonne i wymaga porady dermatologa. By przeciwdziałać takim przykrym niespodziankom, należy unikać kontaktu z silnymi środkami chemicznymi. Zwykłe gumowe rękawiczki pozwolą nam ocalić dobrą formę naszych dłoni.

4.    Szczególna troska o skórę alergiczną

Jeśli masz problem z alergiami skórnymi, dużo rzeczy wywołuje uczulenie, dłonie też są szczególnie narażone na ryzyko ich pojawienia się. Nie wolno więc stosować przypadkowych kremów do rąk, wysoko perfumowanych, pełnych niepotrzebnych składników. Warto nauczyć się czytać etykiety kremów i wybierać te oparte na naturalnych wyciągach i tłuszczach. To samo dotyczy innych kosmetyków do dłoni np. mydeł do rąk. Tu też możemy znaleźć takie w 100% naturalne, pozbawione substancji zapachowych.

5.    Nie zapominaj o paznokciach

Choć  dobry krem do rąk ma działanie kompleksowe i dostarcza wielu cennych składników nie tylko skórze, ale i paznokciom – warto dbać również o estetyczny wygląd samych paznokci przy pomocy odpowiednich akcesoriów. Obowiązkiem są krótko przycięte paznokcie – po obcięciu ich kształt najlepiej wyregulować pilniczkiem.  Należy również usuwać pojawiające się „zadziory”, które mogą być źródłem np. zastrzałów. Odstające skórki usuwamy cążkami i/lub nożyczkami.