Jak dobrać fryzurę do twarzy męskiej

Fryzura męska nie może być dziełem przypadku. By wizerunek był atrakcyjny, włosy powinny być odpowiednio przystrzyżone i ułożone. Jaka fryzura męska pasuje ci najlepiej i jak ją dobrać do swojego stylu?

Męska fryzura rządzi się swoimi prawami. Jednym z nich jest dobór fryzury do kształtu twarzy. Jaka fryzura męska jest najlepsza?

Jak dobrać fryzurę męską? Fryzury męskie - szampon piwny do włosów

Fryzura męska to dopełnienie wizerunku mężczyzny. Świadczy o jego schludności, poczuciu estetyki, ale też o guście. Wybierając ją, należy kierować się kilkoma czynnikami. Najważniejsze to dobór fryzury do twarzy i jej kształtu. Tu podobnie jak z zarostem – odpowiednią fryzurą możemy uzyskać oczekiwany efekt. Dobrze dobrana fryzura męska jest w stanie wizualnie „odchudzić” twarz lub dodać jej krągłości. Odpowiednio ułożone włosy mogą korygować kompleksy np. duże uszy czy wydatne zakola. Dzięki właściwej fryzurze jesteśmy w stanie wydobyć atuty z twarzy np. podkreślić kwadratową szczękę czy uwydatnić kości policzkowe.  Wszystko musi mieć odpowiednie proporcje. Poza doborem fryzury do twarzy, kierujmy się również stylem. Zarówno tym, który sami preferujemy a także tym, który jest obecnie modny. Męska fryzura na tzw. „czeskiego piłkarza” dziś może wydawać się śmieszna, bo nie wpisuje się w dzisiejsze trendy. Do sportowego stylu może zaś nie pasować długowłosa stylizacja, a do eleganckiego i wytwornego wizerunku na pewno nie będzie pasować irokez. Nie ma więc fryzury idealnej i każde uczesanie powinno być starannie dobrane do wizerunku i stylu jego właściciela. Ot, cała tajemnica.

Każda fryzura męska powinna być dobrana do męskiej twarzy, a w szczególności do jej kształtu i znaków charakterystycznych. Dobór fryzury warto pozostawić fryzjerowi, który jak nikt inny się na tym zna. Fryzjer oceni kształt twarzy i głowi i zaproponuje uczesanie, które będzie tu najbardziej pasować. Dlaczego twarz jest w tym wszystkim tak ważna? Bo to w dużej mierze jej ozdobą są właśnie włosy. A te mogą odbierać jej również urok i przykrywać atuty. Dobrze dobrana fryzura do twarzy męskiej niweluje mankamenty twarzy i uwypukla jej atuty. 

Fryzura męska to nie tylko styl uczesania, to również długość włosów. Jak dobrać fryzurę do męskiej twarzy? Wyznacznikami powinny być dla nas m. in:

- kształt podbródka
- linia szczęki
- wielkość nosa
- wielkość uszu
- kształt głowy

Owalny kształt twarzy -  charakteryzuje się dużą proporcjonalnością twarzy. W tym przypadku najlepsza fryzura to klasyka – krótko z boku, dłużej na górze. Należy unikać grzywki na czole i zaczesać ją na bok.

Okrągły kształt twarzy – tutaj mamy wrażenie pełności, dlatego należy zrobić wszystko, by kształt twarzy nieco wysmuklić. Fryzura, która może tu pomóc powinna charakteryzować się krótszymi bokami i dłuższą górą, przy czym dobrze jest tu wprowadzić cieniowanie. W przypadku okrągłej twarzy dobrze jest unikać krótkich, równo przystrzyżonych fryzur (żołnierskich jeżyków). Warto też zapuścić zarost.

Kwadratowy kształt twarzy – objawia się dość mocno zarysowaną szczęką (kanciastą) i szerokim prostokątnym czołem. Fryzura męska w tym wypadku powinna zmiękczyć kontur twarzy i dodać jej łagodności. Najlepsze są tu fryzury z dłuższych włosów, lekko falowanych i dobrze pocieniowane. Dobrze wygląda tutaj również tzw. chaos na głowie. Najgorszym wyborem są proste cięcia (pod linijkę).

Trójkątny kształt twarzy – to szeroka dolna część twarzy (szczęka)  i wąska górna (czoło). Tu trzeba się skupić na poszerzeniu czoła i zmniejszeniu optycznym szczęki. Pomogą w tym dłuższe fryzury, nachodzące na twarz, włosy powinny być ścinane warstwowo, by zwiększały objętość w okolicy czoła. 

Diamentowy kształt twarzy – to odwrócony trójkąt. Widać tutaj szerokie czoło, mocno zarysowane policzki i wąską szczękę z wyraźnie zarysowanym podbródkiem. Fryzura męska w tym przypadku nie powinna być krótka, bo uwydatni trójkątny kształt twarzy.  O wiele lepiej zapuścić grzywkę i zaczesać ją do tyłu lub podnieść u nasady. Włosy powinny nachodzić na uszy, by ich nie uwydatniać.

Fryzura męska – u fryzjera czy domowym sposobem?

Zalecamy regularne odwiedzanie fryzjera, z kilku powodów. Po pierwsze – fryzjer męski jest najlepszym specjalistą w dziedzinie doboru fryzury do wizerunku. Zna fryzjerskie sztuczki, które pozwalają mu wydobyć nawet ze słabych włosów modne uczesanie. Poza tym, strzyżenie to nie tylko operowanie maszynką, ale również umiejętność obsługiwania nożyczek. O ile – ogolenie się maszynką na zero lub podcięcie na równo wszystkich włosów można wykonać samodzielnie, o tyle – bardziej skomplikowane i modniejsze cięcia – wymagają profesjonalnego podejścia. Męskie fryzury - wosk do włosów dla mężczyzn

Akcesoria

Jeśli chcesz zrobić sobie samodzielnie modną fryzurę męską, na pewno będziesz potrzebował do tego narzędzi. Strzyżenie nożyczkami jest trudne, więc panowie coraz chętniej kupują maszynki do włosów. Na pewno najbardziej potrzebnym narzędziem do utrzymania stylowej fryzury z dłuższych włosów jest grzebień lub szczotka do włosów. Najlepsze akcesoria do czesania i układania fryzury znajdziecie w sklepie Facetaria.pl. W naszej ofercie posiadamy najwyższej jakości grzebienie i szczotki do włosów gęstych, cienkich, długich i krótkich takich producentów jak np. Kent czy Titania.

Kosmetyki

Utrzymanie modnej fryzury wymaga używania dobrej jakości kosmetyków – do pielęgnacji i stylizacji. Kosmetyki do stylizacji pomagają nadać fryzurze modny wygląd i utrwalić uczesanie. Trzeba jednak wybrać odpowiedni do tego produkt. W naszej ofercie znajdziecie m.in. klasyczne żele i pianki do stylizacji, ale również pasty, woski, pudry czy toniki do włosów. Każdy z tych kosmetyków dedykowany jest innemu rodzajowi włosów i fryzury. Przy ich pomocy uzyskamy też zupełnie inny efekt. Jeśli chcemy, by męska fryzura była gładko przyczesana i nabłyszczona, należy wybrać kosmetyki typu pomada, żel czy brylantyna. Dla uzyskania efektu podniesienia włosów od nasady, napuszenia, zwiększenia objętości i takiego utrwalenia – najlepsze mogą okazać się pudry do włosów czy też pasty. Wybierając kosmetyk do stylizacji fryzury męskiej, warto również zwrócić uwagę na siłę utrwalenia, jaką on zapewnia. Fryzura męska - żel do włosów fryzjerski

Jaka fryzura męska jest najmodniejsza?

Moda na fryzury męskie ciągle się zmienia, choć wyraźnie widać tendencję powracania do wzorców z przeszłości. Dziś swoje pięć minut na nowo przeżywają klasyczne kosmetyki do stylizacji włosów takie jak np. brylantyna czy wosk, ale też powracają kultowe fryzury z przeszłości np. styl pompadour.

Fryzury męskie krótkie

Mimo krótszych włosów, mężczyźni też mogą wybierać spośród kilkudziesięciu męskich fryzur. Modę dyktuje rynek, a ten jest coraz bardziej otwarty i odważny. Dzisiejsze fryzury męskie krótkie można perfekcyjnie dobrać do swoich upodobań modowych i gustów, a jednocześnie idealnie dopasować do wyglądu twarzy. Dobra fryzura męska to bowiem taka, która przykrywa mankamenty twarzy i głowy oraz podkreśla ich atuty. By mieć pewność, że fryzura męska została dobrze dobrana, warto udać się w tym celu do męskiego fryzjera, który zaproponuje nam najkorzystniejsze cięcie i uczesanie.

Jak je wykonać? fryzury męskie krótkie - męski grzebień Kent

Ulubione męskie fryzury krótkie wykonuje się zwykle przy użyciu maszynki do włosów. Można opanować tę sztukę samodzielnie, wiedząc jak płynnie przechodzić z jednej wysokości cięcia do drugiej. Klasyką krótkich włosów u mężczyzn jest cięcie – krótko po bokach i z tyłu, na górze niewiele dłużej. Możemy też wybrać fryzurę na tzw. rekruta, czyli ścięcie całości włosów maszynką  na równej, niskiej wysokości lub całkowitego zgolenia włosów na łyso – zwykle jednak wybierają ją panowie mający problem z przerzedzonymi i nadmiernie wypadającymi włosami. Dziś łysina jest bardzo modna w połączeniu z brodą na tzw. drwala lub macho.

Modną fryzurą krótką jest fryzura klasyczna z zarysowanym przedziałkiem tzw. side part – włosy są bardzo krótko przycięte po bokach aż do samej linii przedziałka, który jest tu mocno zaakcentowany. Dłuższa część włosów zaczesana jest na drugą stronę głowy.

Dla odważnych krótką fryzurę męską można wzbogacić wycinaniem wzorów na krótko przystrzyżonych bokach. Mistrzowie fryzjerstwa męskiego przy pomocy brzytwy czy maszynki są w stanie uzyskać bardzo artystyczny efekt.

Pomysłem na niepokorną fryzurę, jest stylizacja irokeza. Dziś modny jest krótki irokez, a nie taki jaki kojarzy się nam z dawnymi gwiazdami rocka. Pasek poprowadzony jest przez środek głowy – od czoła po kark i jest niewiele dłuższy od włosów na boku. To jednak fryzura dla odważnych i z pewnością nie pasuje do eleganckiego, szykownego looku. Modne fryzury męskie - składana męska szczotka do włosów

Utrzymanie krótkiej fryzury nie jest trudne. Wystarczy czesanie włosów grzebieniem i nakładanie na nie niewielkiej ilości kosmetyku stylizującego np. pasty i kremy do włosów. Krótka fryzura męska wymaga jedynie regularnego podcinania, bo odrastające szybko włosy odbierają fryzurze atrakcyjność.

Fryzury męskie długie

Taki rodzaj fryzury uzyskamy tylko dzięki nożyczkom. Dobre nożyczki do włosów znajdziecie w sklepie Facetaria.pl, ale to narzędzie dla wprawionych. Ponadto trudno samodzielnie podciąć sobie włosy, dlatego fryzury męskie długie wykonamy najlepiej w salonach fryzjerskich dla mężczyzn.

Męskie fryzury oparte na dłuższych włosach to zwykle uczesania dla cierpliwych. Dłuższe włosy są bardziej wymagające pod każdym względem. Trzeba o nie dbać z jeszcze większą troską, ale i stylizacja takich włosów nie należy do najłatwiejszych. O ile krótka fryzura jest gotowa każdego dnia po kilku minutach -  wystarczy rozczesanie grzebieniem i szybkie nałożenie kosmetyku do stylizacji, o tyle fryzura męska z długich włosów – wymaga bardziej misternych i czasochłonnych zabiegów. Włosy im dłuższe, tym trudniej utrzymać je w należytym porządku i dobrej kondycji. Długie włosy się puszą, mogą się rozdwajać, szybciej się przetłuszczają, falują lub się kręcą. Dlatego trzeba przede wszystkim zainwestować w kosmetyki do pielęgnacji takich włosów np. dobre odżywki do włosów męskich. Bez tego żadna fryzura nie będzie wyglądać atrakcyjnie. Kondycja włosów to podstawa, na której można budować całą resztę.

Męskie fryzury z długich włosów potrzebują również szczotki do czesania – tę dobieramy pod kątem rodzaju i długości włosa. Wypielęgnowane włosy wymagają codziennego układania. Rzadko kiedy uda się to zrobić bez użycia kosmetyku stylizującego, dlatego warto się w niego wyposażyć. Jaka fryzura męska - stylizacja męskich włosów

Co jest na topie?

Długie modne fryzury męskie to m.in.

  • Klasyczne zaczesanie dłuższych włosów do tyłu – w tym przypadku włosy stylizuje się produktami nabłyszczającymi. Można wybrać uczesanie od przodu do tyłu lub zrobić przedziałek i zaczesać dłuższe włosy na boki.
  • Pompadour to powrót do fryzury z lat 60, ale tak naprawdę jest to fryzura mająca jeszcze dłuższą historię, bo ociera się o XVIII wiek. Nazwa fryzury pochodzi od Madame de Pompadour – kochanki Ludwika XV, która zapoczątkowała takie uczesanie. Jest to fryzura z bardzo krótko przyciętymi bogami i bardzo długą górą zaczesaną do tyłu (tzw. fala), ale nie na gładko, bo włosy są podniesione u nasady. To ewidentny styl Elvisa Presleya. Odmianą pompadour jest styl undercut – wówczas włosy nie są tak bardzo postawione.
  • Artystyczny nieład to styl znany z wizerunku surferów. Idealny dla mężczyzn, którzy lubią swobodę w ubiorze i młodzieżowy, nieco zadziorny wizerunek. Fryzura świetnie się sprawdza u posiadaczy falujących włosów, bo takie włosy same się układają. Wystarczy je tylko regularnie podcinać, codziennie myć. Można tu użyć również kosmetyku stylizującego o lekkiej konsystencji np. pasty czy pudru a do ułożenia fryzury wystarczą dłonie. Dla jeszcze lepszego efektu, część panów decyduje się na rozjaśnienie części włosów np. poprzez pasemka czy refleksy, co daje efekt muśnięcia włosów słońcem. Bardzo świeży look, o ile zadbamy o dobrą kondycję takich włosów.
  • Długie włosy – one nigdy nie wychodzą z mody, choć zmienia się sposób ich cięcia i układania. Dziś modne są zarówno swobodnie zaczesane do tyłu, jak i te związane u góry z jednoczesnym podgoleniem boków na tzw. samuraja.

Jeśli zdecydujesz się na długą fryzurę klasyczną np. włosy do ramion – pamiętaj, że nie jesteś zwolniony z dbałości o takie włosy. Należy regularnie przycinać im końcówki, stosować kosmetyki czyszczące i pielęgnujące oraz codziennie rozczesywać. Długie włosy o złej kondycji są dalekie od atrakcyjności. Fryzura męska - żel do włosów American Crew

Jak dobrać fryzurę męską? 

Jaka fryzura męska będzie dobrym rozwiązaniem? Powinna być dobrana do twarzy i stylu modowego. Włosy powinny wydłużać szeroki kształt twarzy i optycznie skracać ten owalny i podłużny. Jeśli męska twarz jest kwadratowa z wyraźnie zarysowanymi liniami szczęki i polików, fryzura powinna być dłuższa i lekka, bo tylko taka zmiękczy kontur twarzy. Jeśli mężczyzna ma odstające uszy, włosy powinny je przykrywać. Jeśli problemem jest duży nos, należy zrezygnować z krótkich podgolonych fryzur, które jeszcze bardziej skupią uwagę na nosie.

Przeczytaj także:

Jak stosować odżywkę do włosów

Najlepszy wosk do włosów

Jak poprawić kondycję włosów