Rodzaje maszynek do golenia na standardowe, wymienne żyletki - przewodnik

Patent GilletteW 1904 roku genialny amerykański wynalazca King Camp Gillette opatentował maszynkę do golenia z wymiennym ostrzem dwustronnym. Od tego czasu, podstawowe założenia  konstrukcyjne maszynek do golenia pozostały praktycznie niezmienione. Chociaż materiały do ich produkcji  i sposób produkcji zmieniały się na przestrzeni lat, nadal istnieje tylko kilka podstawowych typów maszynek do golenia.

Jeśli interesowaliście się maszynkami na żyletki, na pewno słyszeliście o tym, że są maszynki jednoczęściowe, dwuczęściowe, trzyczęściowe, z normalną lub wydłużoną rączką. Nie znając specyfiki tych maszynek, trudno zdecydować, która z nich będzie najlepsza. By ułatwić Wam to zadanie, zamieszczamy małą ściągawkę, którą pomoże Wam dobrać maszynkę do Waszych umiejętności, oczekiwań i predyspozycji.

MASZYNKA JEDNOCZĘŚCIOWA (BUTTERFLY, MOTYLEK, TTO ang. twist-to-open)

Maszynka jednoczęściowaMaszynki jednoczęściowe stanowią całość. By wymienić w nich żyletkę, nie trzeba ich rozkładać na części. Wystarczy pokręcić końcówką uchwytu, by otworzyły się skrzydełka głowicy. Po otwarciu skrzydełek maszynka może przypominać motyla, stąd jej potoczna nazwa „motylkowa”. Taki system otwierania maszynki jest bardzo wygodny podczas wymiany żyletki.

Większość maszynek jednoczęściowych, szczególnie ta bez regulacji ekspozycji ostrza, zaliczana jest do tzw. łagodnych, co oznacza niskie ryzyko zacięć i podrażnień podczas jej użytkowania. To także świetne akcesorium dla tych, co dopiero zaczynają swoją przygodę z goleniem maszynką na żyletki. Maszynka typu „butterfly” najlepiej sprawdza się w codziennym goleniu krótkiego zarostu.

Maszynka jednoiczęściowa Timor Ze względu na najbardziej skomplikowaną konstrukcję, maszynki te są najbardziej podatne na zużycie i mogą ulegać „rozregulowaniu” podczas długotrwałego użytkowania. Maszynki jednoczęściowe są też trudniejsze w czyszczeniu ze względu na ilość różnorodnych części użytych do ich produkcji. Należy także pamiętać aby podczas użytkowania nie zaciskać zbyt mocno dolnej śruby bowiem może to spowodować uszkodzenie precyzyjnego mechanizmu maszynki.

Polecane modele: Rockwell T jasny chrom, Rockwell T ciemny chrom, Rockwell R1 WC jasny chrom, Rockwell R1 GM gun metalTimor Solingen 1322, Timor Solingen 1328 long, Timor Solingen 1340 long, Timor Solingen 1320 mat chrom, Timor Solingen 1321 ciemny chrom

Przejdź do maszynek jednoczęściowych znajdujących się w ofercie Facetaria.pl

MASZYNKA DWUCZĘŚCIOWA

Maszynka 2 częściowaMaszynka tego typu rozkłada się na dwa elementy. Większość maszynek dwuczęściowych to maszynki z tzw. długą śrubą wchodzącą w uchwyt maszynki i mocowaną u podstawy za pomocą pierścienia wewnątrz nagwintowanego. Maszynki dwuczęściowe do golenia na żyletki posiadają dolną część głowicy maszynki (tzw. grzebień) przytwierdzoną na stałe do uchwytu. W takich modelach, gdy chcemy zmienić żyletkę, obracamy ją „do góry nogami” i luzujemy śrubę mocującą głowicę maszynki, kręcąc pierścieniem u podstawy maszynki. Maszynki dwuczęściowe wybierane są przez zwolenników golenia na mokro ze względu na wysoką stabilność i bezpieczeństwo zamocowania żyletki oraz wygodną wymianę żyletki.

Maszynki do golenia z długą śrubą mogą sprawiać trochę problemów w czyszczeniu, ze względu na głęboki, trudno dostępny dla szmatki czy szczotki otwór w uchwycie, w który może dostać się mydło lub krem do golenia. Podobnie jak w przypadku maszynek jednoczęściowych, należy także pamiętać, aby podczas użytkowania nie zaciskać zbyt mocno dolnego pierścienia, bowiem może to spowodować uszkodzenia gwintu.

Wśród maszynek dwuczęściowych są także modele nie posiadające śruby mocującej, a żyletkę wymienia się poprzez zdjęcie dekielka z głowicy maszynki. Dekielek jest utrzymywany na dwóch elastycznych sprężynach, w związku z czym niekiedy po założeniu żyletki należy go dopasować aby był idealnie równoległy w stosunku do ostrz żyletki.

Polecane modele z długą śrubą: MERKUR PROGRESS, MERKUR 38C, MERKUR 34C
Polecane modele ze zdejmowanym dekielkiem: MERKUR FUTUR.

Przejdź do maszynek dwuczęściowych znajdujących się w ofercie Facetaria.pl

MASZYNKA TRZYCZĘŚCIOWA

Maszynka 3 częściowaMaszynka trzyczęściowa najbardziej przypomina maszynkę wynalezioną przez Kinga Gillette na początku XX w. W ofercie sklepu posiadamy nawet replikę jednej z tych maszynek – Merkur 42C. Trzy części maszynki to: (1) uchwyt z gwintem, (2) dolna część głowicy tzw. grzebień i (3) górna część głowicy tzw. dekielek do którego przymocowana jest krótka nagwintowana śruba. W celu wymiany żyletki musimy rozłożyć maszynkę na trzy części (sama głowica jest złożona z dwóch elementów). Maszynki trzyczęściowe nie posiadają żadnych ruchomych części przez co są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Są też uznawane są za najmniej awaryjne. Maszynki trzyczęściowe są niezmiennie od momentu wynalezienia najpopularniejsze na rynku - stanowią większość oferty wszystkich producentów maszynek na żyletki.

Warto zauważyć, że maszynki trzyczęściowe posiadają najmniej wygodny sposób wymiany żyletki - należy uważać, żeby się przypadkowo nie zaciąć przy wymianie żyletki, natomiast po nabraniu wprawy wymiana żyletki nie powinna stanowić problemu.

Polecane modele: Edwin Jagger THE CHATSWORTH COLLECTION CBASR, Muhle R89Merkur  23C

Przejdź do maszynek trzyczęściowych znajdujących się w ofercie Facetaria.pl

Z JAKĄ RĄCZKĄ?

Spośród dostępnych maszynek na żyletki możemy wybrać maszynkę z dłuższą lub krótszą rączką (uchwytem). Tutaj wyznacznikiem powinny być osobiste preferencje i predyspozycje. Maszynki o dłuższych rączkach są przeznaczone dla mężczyzn o długich palcach i smukłych dłoniach. Maszynki cięższe, z grubszą rączką najlepiej sprawdzają się w masywnych męskich dłoniach.

Część uchwytów maszynek wykonana jest z metalu, inne łączą metal i innymi materiałami np. naturalnym rogiem bawolim, drewnem egzotycznym, porcelaną oraz żywicą syntetyczną.
Poza długością i wagą ważnym elementem dla niektórych osób jest perforacja rączki zapobiegająca ślizganiu się maszynki podczas golenia.

REGULACJA EKSPOZYCJI OSTRZA

Niektóre maszynki mają wielostopniowy system regulowania ekspozycji ostrza. To bardzo pożyteczna funkcjonalność, gdyż pozwala na dostosowanie szczeliny pomiędzy ostrzem a dolną częścią głowicy do długości zarostu oraz dostosowanie tzw. agresywności maszynki do osobistych preferencji. Maszynki z regulacją ekspozycji ostrza są zalecane doświadczonym użytkownikom, którzy potrafią dobrze dostosować sposób golenia i stopień agresywności m.in. do rodzaju i długości zarostu.

Ekspozycja ostrza w maszynce do golenia

W zależności od modelu maszynki, mamy do czynienia  z różnymi metodami zmiany ekspozycji ostrza. Samo ustawienie stopnia agresywności maszynki nie powoduje trudności, głównie dzięki prostym technologiom zastosowanym w poszczególnych maszynkach. W Facetarii dostępne są następujące modele maszynek z regulacją ekspozycji ostrza (stopnia agresywności):

Merkur Futur: Model ten umożliwia liniowe ustawienie ekspozycji ostrza. To maszynka dwuczęściowa. Optymalny stopień ekspozycji ostrza ustawiamy poprzez przekręcenie rączki maszynki. To prosty mechanizm, który pozwala bez żadnej trudności ustalić najbardziej korzystne ustawienie ostrza.
Merkur Progress – Model ten posiada liniową regulację ostrza i składa się z dwóch części. Stopień agresywności maszynki ustawia się tutaj w prosty sposób – przez przekręcenie pierścienia u podstawy rączki.
Rockwell 6S i Rockwell 6c– To najbardziej innowacyjny model wśród maszynek z regulowaną ekspozycją ostrza. Zmiana agresywności maszynki odbywa się tu w całkiem nowy sposób. Maszynka jest bowiem wyposażona w specjalne płytki, które mocuje się w głowicy maszynki. Każda płytka jest dwustronna – odpowiada dwóm stopniom agresywności, w zależności od tego, którą stroną ją zamontujemy w głowicy maszynki. Trzy płytki na wyposażeniu maszynki pozwalają nam więc uzyskać aż 6 stopni ekspozycji ostrza. Mimo nieco bardziej skomplikowanego sposobu regulacji agresywności maszynki, daje on nam większą gwarancję stabilizacji. Rockwell 6S maszynka do golenia z regulacją

Przejdź do maszynek z regulacją ekspozycji ostrza znajdujących się w ofercie Facetaria.pl

PODSUMOWANIE

Omówione powyżej trzy typy maszynek spełniają w istocie tą samą funkcję – bezpiecznie i stabilnie utrzymują ostrze żyletki aby zapewnić jak najbardziej komfortowe golenie. Wszystkie z powyższych typów będą odpowiednie zarówno dla początkujących jak i doświadczonych użytkowników. Wybór jest kwestą osobistych preferencji. Natomiast należy pamiętać, że dobra maszynka to tylko część układanki. Równie ważny jest dobór odpowiedniej do rodzaju cery oraz grubości i twardości zarostu żyletki, techniki golenia oraz kosmetyków.