Podrażnienia po goleniu maszynką elektryczną

Golenie maszynką elektryczną wydaje się być pozbawione ryzyka. A jednak, ten sposób usuwania zarostu również może mieć przykre konsekwencje. Jedną z nich są podrażnienia skóry, do których może dojść przez niestosowanie podstawowych zasad golenia na sucho.  W jaki sposób tworzą się podrażnienia po goleniu maszynką elektryczną i jak się golić maszynką elektryczną bez podrażnień? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Golarka elektryczna ma wielu zwolenników. Panowie, którzy jej używają, cenią sobie zaoszczędzony czas na goleniu i bezproblemowość tego zabiegu. Golenie na sucho nie wymaga używania poślizgu w postaci pianki do golenia ani stosowania dodatkowych akcesoriów np. pędzle do golenia. Sama golarka wystarcza, by usunąć zarost. Minusem jest jednak to, że golenie maszynką elektryczną nie jest tak dokładne jak np. maszynką na żyletki. Dlatego golarkę wybierają panowie, którym nie zależy na idealnie gładkim goleniu i nie przeszkadza wyczuwalny zarost pod palcami.

Golarka elektryczna a podrażnienia

Wielu mężczyzn, szczególnie tych rozpoczynających swoją przygodę z goleniem zarostu, w pierwszej kolejności sięga po maszynkę elektryczną. Z upływem czasu jednak zaczynają sobie zdawać sprawę, że ten sposób golenia się – choć wygodny, szybki i prosty – zawodzi. Do najczęstszych problemów związanych z goleniem się na sucho zaliczamy niedokładne ścinanie zarostu, podrażnienia i przede wszystkim – wrastający zarost. W takich przypadkach, gdy golenie maszynką elektryczną nie spełnia wymagań, warto zastosować się do naszych porad.

Podrażnienia po goleniu maszynką elektryczną to najczęściej  wyszarpane włoski zarostu wraz z cebulkami, uszkodzony naskórek, zaczerwieniona skóra, uczucie pieczenia. Podrażnienia mogą też powstawać nie tylko w trakcie golenia golarką elektryczną, ale też na skutek tego sposobu golenia. Błędy popełniane przy goleniu maszynką elektryczną w dłuższej perspektywie mogą być źródłem np. wrastania się włosków czy powodowania stanów zapalnych lub wyprysków. Dlatego przystępując do golenia się maszynką elektryczną, musimy wiedzieć, jak robić to poprawnie, by nie popełniać błędów, za które „zapłacimy” w przyszłości.

Jak się golić dokładniej?

Golarka elektryczna jak się golić dokładniej? Tu najwięcej zależy od akcesoriów do golenia. Żadna, nawet najlepsza maszynka elektryczna nie pozwoli nam uzyskać gładkiego efektu po goleniu. Maszynki elektryczne bowiem jedynie ścierają zarost, na dodatek nie przy samej skórze. Tradycyjne brzytwy bądź maszynki na żyletki to już gwarancja dobrze ogolonej twarzy. Odpowiednio dobrana maszynka np. z regulowanym ostrzem pozwala dostosować je do rodzaju zarostu i tym samym zgolić go tuż przy skórze.  Zadanie ułatwią dobre, ostre żyletki, a także zastosowanie właściwych kosmetyków. Podstawą jest tutaj np. krem do golenia lub mydło do golenia, które pozwalają uzyskać gęstą pianę, która rozprowadzona pędzlem dotrze do przestrzeni między włoskami, przy okazji skutecznie zmiękczając zarost, by był bardziej podatny na golenie. Czy golarka elektryczna powoduje podrażnienia?

Maszynka elektryczna – podrażnienia gwarantowane?

Tak naprawdę wszystko zależy od właściwego doboru akcesoriów i kosmetyków m.in. do rodzaju skóry. Im bardziej wrażliwa skóra, tym więcej przygotowania i ochrony potrzebuje. Z tego prostego powodu golenie na sucho nie jest wskazane dla mężczyzn, którzy mają zbyt podatną na podrażnienia skórę. Jeśli jednak mimo wszystko chcesz się golić maszynką elektryczną, postaw na urządzenie obrotowe, które goli dokładniej i w sposób łagodniejszy dla skóry.

Jak się golić maszynką elektryczną bez podrażnień?

Za podrażnienia po goleniu maszynką elektryczną odpowiedzialne są błędy, jakie najczęściej popełniają golący. Poniżej wymieniamy je, by przestrzec was przed nieodpowiednim  sposobem golenia. Jeśli się do nich zastosujecie, golenie maszynką elektryczną nie będzie miało przykrych konsekwencji.

  • Częstym błędem jest zbyt duży nacisk maszynki na skórę podczas golenia. Jak wiadomo, golarka elektryczna nie goli tak dokładnie jak ostrze, bo pomiędzy częścią tnącą a skórą jest fizyczna bariera w postaci osłony czy specjalnej folii. Zbyt mocne przyciskanie maszynki elektrycznej do skóry może spowodować niebezpieczny kontakt skóry z ukrytym ostrzem i w konsekwencji zranienie, a w najlepszym wypadku – podrażnienie skóry. Pamiętaj, że w każdym urządzeniu elektrycznym do golenia jest zamontowana osłona ostrza po to, by chronić twoją skórę.
  • Problemem może być uszkodzona golarka. Maszynka elektryczna powinna być sprawna. Jakiekolwiek wady typu: ułamana osłona, stępione ostrza mogą mieć wpływ nie tylko na jakość golenia, ale i stan naszej skóry. Bardzo ważne jest również pamiętanie o naładowaniu baterii. Jeśli golimy zarost maszynką o słabej mocy, siłą rzeczy musimy golić się dłużej i „przejeżdżać” po tym samym obszarze skóry wielokrotnie. To powoduje podrażnienia po golarce elektrycznej i uszkodzenia naskórka, a przy okazji obniża jakość golenia. Rozładowana golarka elektryczna będzie mniej efektywna.
  • Zły dobór maszynki elektrycznej do zarostu też może być powodem problemów. Szeroka oferta golarek pozwala nam wybrać urządzenie dostosowane do naszego zarostu. Jeśli zależy nam na goleniu się codziennie, wybierzmy niezawodny sprzęt z gwarancją długiej użyteczności. Jeśli nasz zarost jest wymagający – gęsty i twardy, postawmy na wysoką moc urządzenia, które sobie w tej sytuacji najlepiej poradzi. Pamiętaj, że zakup golarki to inwestycja nawet na lata, więc warto wybrać sprzęt wysokiej jakości. Nie oszczędzaj na kupowaniu tanich urządzeń, bo te lądują w koszu zwykle po kilku użyciach. Postaw na jakość i renomowanego producenta. Warto poczytać opinie w internecie na temat danego produktu.
  • Musisz dbać o swoją golarkę, by nie straciła swojej mocy i efektywności. Bardzo ważne jest czyszczenie maszynki po każdym użyciu. Przeczytaj w instrukcji, w jaki sposób czyścić swoje urządzenie i rób to regularnie. Jeśli zaniedbasz tę czynność, nie tylko twoja golarka straci swoją skuteczność golenia, ale też narazisz swoją skórę na podrażnienia wywołane kontaktem z zanieczyszczoną golarką elektryczną. Wiele urządzeń wymaga – poza myciem – również konserwacji. Najczęściej robimy to przy pomocy specjalnego olejku do smarowania części tnącej. To wydłuża żywotność i skuteczność tego urządzenia.
  • Nie gol się na czas. Jeśli masz ograniczony czas na golenie, odłóż ten zabieg na odpowiedniejszy moment, gdy będziesz mógł mu poświęcić więcej czasu. Wszystko, co robimy zbyt szybko, pod presją czasu – jest gorsze. Jeśli nie masz jeszcze wprawy w goleniu, daj sobie nawet godzinę na tę czynność. Rób wszystko powoli i delikatnie, z czasem dojdziesz do wprawy. Pośpiech to niemal gwarancja podrażnienia po goleniu maszynką elektryczną. Jeśli masz wprawę w goleniu się maszynką elektryczną, możesz ustawić tryb szybki na jej sterowniku – to pozwoli ci bezpiecznie i szybko się ogolić. Nie każdy sprzęt ma jednak taką funkcjonalność.
  • Goląc się maszynką elektryczną, ustaw jej parametry poprawnie  w stosunku do twojego zarostu i umiejętności. Bardziej zaawansowane maszynki elektryczne posiadają regulację mocy czy szybkości pracy głowicy. Mają też inne funkcjonalności, które warto poznać poprzez dokładne zapoznanie się instrukcją urządzenia jeszcze przed przystąpieniem do golenia.
  • Używaj golarki w sposób zgodny z jej rodzajem. Np. goląc się golarką obrotową, musimy golić się okrężnymi ruchami, przesuwając głowicę płynnym ruchem po całej twarzy. Golarkę klasyczną prowadzimy ruchem góra-dół. Przy trudniejszych miejscach na twarzy, pomagaj sobie drugą dłonią, naciągając skórę, by nie było w niej zagłębień, a golenie było równomierne.
  • Bardzo istotną sprawą podczas golenia się maszynką elektryczną jest wcześniejsze podcinanie zarostu. Jeśli posiadasz długą brodę, zanim użyjesz golarki – podetnij zarost np. trymerem do brody. Zbyt długie włoski przy kontakcie z golarką zostaną przez nią wciągnięte, co skończy się bolesnym doświadczeniem i podrażnioną skórą po wyrwaniu włosków. Golarki elektryczne są przeznaczone do golenia krótkiego zarostu, więc najpierw doprowadź swoją brodę do jak najmniejszej długości, a następnie sięgaj po golarkę. Golarka elektryczna zwykle dedykowana jest mężczyznom, którzy golą się regularnie i często. Na pierwsze podcięcie długiej brody zastosuj lepiej inne narzędzie.
  • Osoby ze skórą skłonną do podrażnień, z problemami nadwrażliwości i alergii, powinny przed goleniem maszynką elektryczną – zastosować kosmetyk, który zmiękczy zarost i sprawi, że stanie się on podatny na maszynkę. Najlepiej użyć do tego balsamu przed goleniem, który golenie na sucho uczyni bardziej komfortowym. Nawilżone włoski są lepiej uniesione nad powierzchnię skóry i łatwiej je po prostu ściąć. Pamiętaj jednak, że skóra do golenia golarką elektryczną musi być sucha. Nawilżenie ma być w głębszych partiach skory i włosków, a nie na ich powierzchni.
  • Golenie maszynką elektryczną nie kończy się na odłożeniu urządzenia. Po takim zabiegu należy jeszcze zadbać o skórę. Błędem jest zapominanie o kosmetykach po goleniu, które są potrzebne skórze także po goleniu na sucho. Odpowiedni balsam czy krem po goleniu sprawi, że złagodzimy podrażnienia na skórze, ale też będziemy im przeciwdziałać. Użyj kosmetyku antyseptycznego i łagodzącego. Jeśli jesteś alergikiem, wybierz kosmetyk po goleniu bez dodatku alkoholu. Unikniesz dodatkowego podrażnienia po użyciu golarki elektrycznej.

Alternatywa dla golenia na sucho

Używanie maszynki elektrycznej jest bardzo wygodne i świetnie się sprawdza np. w podróży, ale są sytuacje, gdy golenie na sucho nie jest tutaj najlepszym sposobem usuwania zarostu.

Brak zmiękczenia zarostu i nawilżenia skóry w trakcie rytuału golenia może tylko pogorszyć stan cery, dlatego konieczna bywa czasem zmiana sposobu golenia się. Jak się golić maszynką elektryczną bez podrażnień?

Warto wybrać brzytwę lub maszynkę klasyczną na żyletki, która przy nabytej wprawie może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Dla osób z podrażnieniami polecamy maszynki łagodne, najlepiej z zamkniętym grzebieniem, które minimalizują ryzyko podrażnień i zacięć np. Muhle R89. Jeśli chodzi o żyletki, należy samodzielne sprawdzić, które spełniają nasze wymagania. Do tego warto zamówić nasz zestaw testowy zawierający żyletki różnych firm i metodą doświadczalną wybrać te najbardziej odpowiednie. Pozostaje jeszcze pędzel. Do skóry wrażliwej poleca się miękkie włosie borsucze lub syntetyczne. Odradzamy kupowanie pędzla ze szczeciny dzika, która jest dość twarda i może wywoływać podrażnienia. Do golenia się używamy tylko kosmetyków dla skóry wrażliwej.  Pielęgnację zaczynamy już przed rozpoczęciem golenia. Najlepiej używać kremu przed goleniem redukującego podrażnienia np. 3P, PREP lub Proraso. By ułatwić ślizg ostrza po skórze, można użyć zamiast kremu przed goleniem specjalnego olejku przed goleniem pre shave lub zwiększającego ślizg żelu przed goleniem Tiemmeti BBeard, ten ostatni dodatkowo dzięki wysokiej zawartości aktywnych ekstraktów roślinnych jednocześnie działa łagodząco i przeciw podrażnieniom. Do golenia warto używać kremu lub mydła do cery wrażliwej np. Jermyn Street Taylor of Old Bond Street, Ultimate Comfort Truefitt and Hill, Lea Classic, St James of London Lavenda i Geranium a po samym goleniu stosować balsam lub wodę po goleniu do skóry wrażliwej. 

Co zrobić, jeśli głównym problemem golenia na sucho są wrastające włoski?

To bardzo popularny problem i choć uciążliwy, można sobie z nim poradzić. Wrastający zarost nie tylko szpeci, ale przede wszystkim jest dolegliwością bolesną, z tendencją do wznawiania. Podstawą walki z tym problemem jest właściwy dobór kosmetyków do golenia i przede wszystkim, poprawny sposób posługiwania się maszynką. O wiele łatwiej jest poradzić sobie z wrastającym zarostem rezygnując z suchego golenia się na rzecz golenia klasycznego.

Należy postawić na golenie się maszynką na żyletki, którą łatwo się operuje i prościej zadbać o staranne wykonanie tej czynności. Najważniejszą nauką jest to, by się golić z włosem, napinając dobrze skórę twarzy. Najistotniejszym akcesorium w tym przypadku jest żyletka – nie powinna być zbyt tępa, trzeba więc pamiętać o jej regularnej wymianie. W naszym sklepie można dostać również specjalne kosmetyki, które redukują problem wrastających włosków. Jest nim np. matująco-odświeżający żel men-u lub Clubman Pinaud Razor Bump. Podstawą jest również regularne przed każdym goleniem poddawanie skóry twarzy myciu żelem lub mydłem do mycia twarzy najlepiej z peelingiem lub po umyciu zastosować peeling dla mężczyzn np. Saponificio Varesino, Lucky Tiger, Baxter of California, men-u, a raz w tygodniu zastosować maskę oczyszczającą.

 

 

 

 

 

 

facetaria.pl

Prowadzimy internetową sprzedaż męskich kosmetyków, męskiej bielizny oraz akcesoriów i przyborów codziennego użytku. Nasza oferta obejmuje wyłącznie oryginalne produkty wysokiej jakości potwierdzonej gwarancją producenta, których jesteśmy bezpośrednim importerem oraz nabywane bezpośrednio od producentów lub ich autoryzowanych dystrybutorów. Zapewniamy profesjonalną obsługę i wygodną nawigację naszego e-sklepu zaprojektowaną na podstawie męskich oczekiwań w zakresie zakupu rzeczy osobistego użytku