Przewodnik dla rozpoczynających przygodę z tradycyjnym goleniem

Bardzo często dostajemy od Was pytania o to, od czego zacząć i w jakiej kolejności zgłębiać tajniki klasycznego golenia maszynką na żyletki. Te pytania skłoniły nas do sporządzenia swojego rodzaju przewodnika, który krok po kroku wprowadzi Was w tajniki groomingu i sprawi, że przygoda z klasycznym goleniem nie będzie epizodem, a częścią normalnego życia.

Jaki wybrać pędzel do golenia?

Pędzel do goleniaBez tego nie poczujesz, czym tak naprawdę jest przyjemność z golenia klasycznego.  Pędzel do golenia ma ogromne znaczenie dla efektywności golenia na mokro, jego wybór więc nie może być przypadkowy. Pędzel pośrednio odpowiada za jakość wytworzonej piany, ponadto od niego zależy dokładne rozprowadzenie piany na twarzy. Na początek odradzamy kupowanie bardzo drogiego pędzla. Dobrze jest wykonać próbę na tańszym asortymencie, by nauczyć się nim operować.  Dobre narzędzie możemy nabyć już za całkiem przystępne pieniądze (przedział cenowy od 15 do 100 pln).  Najlepiej zacząć od pędzla z włosiem ze szczeciny dzika, niedrogiego borsuka lub syntetyka, a wraz z nabywaniem umiejętności rozrabiania piany i nakładania, można próbować droższych modeli. Z czasem bowiem pojawiają się pewne preferencje co do kształtu, wielkości i twardości włosia pędzla. Na początek przygody z goleniem na mokro polecamy pędzle:

z włosiem dzika firm: Omega z Włoch, HJM z Niemiec, Vulfix z Wielkiej Brytanii i Semogue z Portugalii,

Bardzo często dostajemy od Was pytania o to, od czego zacząć i w jakiej kolejności zgłębiać tajniki klasycznego golenia maszynką na żyletki. Te pytania skłoniły nas do sporządzenia swojego rodzaju przewodnika, który krok po kroku wprowadzi Was w tajniki groomingu i sprawi, że przygoda z klasycznym goleniem nie będzie epizodem, a częścią normalnego życia. Poniżej nauka golenia na mokro w pigułce:

Jaki wybrać pędzel do golenia?

Pędzel do goleniaBez tego nie poczujesz, czym tak naprawdę jest przyjemność z golenia klasycznego.  Pędzel do golenia ma ogromne znaczenie dla efektywności golenia na mokro, jego wybór więc nie może być przypadkowy. Pędzel pośrednio odpowiada za jakość wytworzonej piany, ponadto od niego zależy dokładne rozprowadzenie piany na twarzy. Na początek odradzamy kupowanie bardzo drogiego pędzla. Dobrze jest wykonać próbę na tańszym asortymencie, by nauczyć się nim operować.  Dobre narzędzie możemy nabyć już za całkiem przystępne pieniądze (przedział cenowy od 15 do 100 pln).  Najlepiej zacząć od pędzla z włosiem ze szczeciny dzika, niedrogiego borsuka lub syntetyka, a wraz z nabywaniem umiejętności rozrabiania piany i nakładania, można próbować droższych modeli. Z czasem bowiem pojawiają się pewne preferencje co do kształtu, wielkości i twardości włosia pędzla. Na początek przygody z goleniem na mokro polecamy pędzle:

z włosiem dzika firm: Omega z Włoch, HJM z Niemiec, Vulfix z Wielkiej Brytanii i Semogue z Portugalii,
z włosiem borsuka firm: Muhle/HJM z Niemiec, Omega z Włoch, Vulfix z Wielkiej Brytanii
z włosia syntetycznego firm: Muhle/HJM z Niemiec, Omega z Włoch, Vulfix z Wielkiej Brytanii

Więcej na temat pędzli do golenia znajdziesz w osobnych artykułach naszych porad:

Rodzaje włosia stosowanego w pędzlach do golenia
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pędzlu do golenia
Rozmiary pędzli do golenia
Jak dbać o pędzel do golenia

Jaką wybrać maszynkę do golenia na standardowe żyletki?

Maszynka na żyletkiWybór właściwej maszynki do golenia jest kolejnym trudnym zadaniem. Na rynku mamy ogromną ilość maszynek do golenia, więc decyzja o wyborze tej właściwej może przyprawić o zawrót głowy. Na początku warto podzielić sobie maszynki na podstawowe grupy:

według ilości elementów, z których się składają,
wymiarów i wagi,
materiału z którego są wykonane,
budowy i rodzaju głowicy ? czyli parametrów, które są istotne dla samego golenia.

Znaczna większość maszynek bowiem różni się od siebie drobnymi elementami, tzw. kosmetyką, niemającą wpływu na jakość golenia. Takich różnic nie bierzmy pod uwagę na samym początku. Kolor uchwytu czy wzór na nim to rzecz drugorzędna, najważniejsza jest głowica maszynki i to na niej się skupiajmy. Z maszynkami jest jak z samochodami. Gdy otrzymamy prawo jazdy, warto na początek utrwalić sobie umiejętności na najprostszym aucie. Z upływem czasu zaczniemy dopiero dostrzegać różnice w prowadzeniu różnych samochodów i będziemy odczuwać potrzebę ulepszania komfortu jazdy. Tu jest podobnie, dlatego na początek z maszynek do golenia polecamy najprostsze modele jedno lub trzy częściowe, z zamkniętym grzebieniem (przedział cenowy 70 - 140 pln) Z nimi nauka golenia powinna przebiegać bezproblemowo. Modele bardziej skomplikowane, np. z regulowaną ekspozycją ostrza lub modele bardziej agresywne z tzw otwartym grzebieniem to już akcesoria zaawansowane, dobre na dalszym etapie przygody z goleniem, gdy zaczynamy mieć potrzebę dostosowywania maszynki do rodzaju swojego zarostu i własnych preferencji. Dopiero później będzie nam zależeć na uzyskiwaniu najlepszych efektów w najkrótszym czasie.


Na początku przygody z goleniem polecamy następujące maszynki na żyletki:

jednoczęściowe firm: Timor Solingen z Niemiec
trzyczęściowe firm: Edwin Jagger z Wielkiej Brytanii oraz Muhle i Merkur Solingen z Niemiec

Więcej informacji na temat klasycznych maszynek do golenia na żyletki znajdziesz w osobnych artykułach naszych porad:

Rodzaje maszynek do golenia na standardowe, wymienne żyletki
Jak trzymać maszynkę na żyletki
Jak przejść z maszynki jednorazowej, Mach3 lub Fusion na maszynkę żyletkową?
Jak dbać o maszynkę do golenia

Poniżej filmik od Baxter of California w języku angielskim pokazujący rytuał golenia maszynką na żyletki:

Jakie wybrać żyletki?

ŻyletkiWybierając maszynkę, nie możemy zapominać o żyletkach. Tu wybór również nie należy do najłatwiejszych, bo jak już nie raz udowadnialiśmy, żyletka żyletce nierówna. By trafić na tę odpowiednią, zalecamy metodę prób i błędów. Kosztów dużych nie poniesiemy, bo żyletki są tanie, a test na własnym zaroście będzie o wiele lepszy niż wybór żyletki na podstawie opisów producentów. Jak wiadomo bowiem, każdy zarost jest inny ? mniej lub bardziej gęsty, twardszy lub bardziej miękki, rosnący pod różnym kątem. Zalecamy zakup specjalnego zestawu testowego żyletek różnych marek dostępnych w Facetaria.pl i przetestowanie ich w procesie nauki golenia:

Mini zestaw testowy żyletek znajdziesz tutaj
Standardowy zestaw testowy żyletek znajdziesz tutaj

Więcej informacji na temat klasycznych żyletek do golenia znajdziesz w poniższych artykułach naszych porad:

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o żyletkach
Która żyletka będzie dla mnie odpowiednia? - krótki, subiektywny opis producentów i marek żyletek

A może brzytwa?

BrzytwaOperowanie brzytwą wymaga wprawy i dużej uwagi. Nie zalecamy nikomu rozpoczynanie swojej przygody z goleniem na mokro od brzytwy. Etapem przejściowym powinna być maszynka na żyletki, która pozwoli nam dojść do znakomitej precyzji, rozpoznać potrzeby własnej skóry, dostosować nacisk i kąt golenia i uzyskać najwyższą jakość w usuwaniu zarostu. Dzięki temu późniejsze przejście na brzytwę będzie o wiele łatwiejsze i nieobciążone zbyt dużym ryzykiem skaleczenia się. Golenie brzytwą wymaga też poświęcenia większej ilości czasu na sam rytuał golenia bowiem brzytwę trzeba przed każdym  goleniem polerować na pasie, od czasu do czasu ostrzyć na osełkach etc. Posumowując - nauka golenia brzytwą jest trudniejsza i wymaga poświęcenia więcej czasu niż nauka golenia maszynkami na żyletki.

Więcej informacji na temat klasycznych brzytew do golenia znajdziesz w tych artykułach naszych porad:

Golenie brzytwą - Porady praktyczne
Brzytwa - podstawy użytkowania i pielęgnacji
Pasy do brzytew. Co warto o nich wiedzieć

Jaki kosmetyk do wyrabiania piany wybrać?

Piana do goleniaGdy mamy już niezbędne akcesoria, przychodzi czas na wybór właściwych kosmetyków do golenia. Niezbędnikiem w klasycznym goleniu na mokro są mydła i kremy do golenia, które pozwalają na uzyskanie najlepszej piany. Unikajmy wszelkiego rodzaju żelów i pianek do golenia, które mają w sobie ogromne ilości chemii, a ich jakość jest mierna i powoduje obniżenie efektywności i przyjemności golenia. Kremy i mydła do golenia to zupełnie inna jakość i inne doznania. Dla początkujących polecamy najpierw spróbować kremu, bo jest łatwiejszy w spienianiu. Mydła do golenia wymagają znajomości pewnych technik wyrabiania piany i odpowiednich proporcji wody do mydła. Gdy zdecydujemy się na kosmetyk do golenia, warto wybrać go również pod kątem właściwości skóry i zarostu. Istnieją bowiem produkty różniące się między sobą składem, działaniem i zapachem, wiec ich wybór musi być bardzo indywidualny. Na początek polecamy kremy i mydła do golenia Proraso z Włoch, LEA z Hiszpanii, Cella z Włoch, Barbus ze Słowacji oraz Lavanda i Veleiro i Top Secret z Portugalii.

Więcej informacji na temat mydeł i kremów do golenia oraz wyrabiania piany znajdziesz poniżej:

Wyrabianie idealnej piany do golenia
Krem czy mydło do golenia - co wybrać?

Czy potrzebne mi są dodatkowe akcesoria?

Jak wiadomo, można się bez nich obejść, choć posiadanie ich bardzo ułatwia życie. Ich wybór powinien być podyktowany własnymi potrzebami. Jeśli więc dużo podróżujemy, na pewno przydadzą nam  się odpowiednie pokrowce na akcesoria. Jeżeli przywiązujemy dużą wagę do estetyki i porządku, z pewnością przyda się elegancki stojak na pędzel i maszynkę. Można wybrać również stojak z dodatkowo wbudowanym miejscem na miskę do wyrabiania piany? szczególnie jeśli będziemy korzystać z kremu do golenia. Wybór dodatkowych akcesoriów jest ogromny i tutaj podpowiedzi należy poszukać we własnych preferencjach i możliwościach cenowych.

Więcej na temat akcesoriów:

Stojaki na maszynki i pędzle do golenia
Kubki, miseczki, tygle do golenia
Etui i pokrowce na akcesoria do golenia

Jak długo trwa nauka golenia na mokro?

Nie mamy tutaj dla nikogo gotowej odpowiedzi. Wszystko zależy od pracy, szybkości uczenia się i cierpliwości. Przede wszystkim należy być gotowym na to, że pierwsze próby mogą być trudne i trzeba dużej motywacji by się nie zniechęcić. Pocieszamy, że to przejściowy etap i jeśli przejdzie się go pomyślnie, golenie na mokro stanie się prawdziwą pasją. Z informacji zwrotnej jaką otrzymujemy od naszych Klientów wynika że dojście do pełnej wprawy w posługiwaniu się maszynką do golenia na żyletki to około 2 tygodnie, a brzytwą to około 2 miesiące. Oczywiście zależy to od indywidualnych uwarunkowań, zdolności manualnych i innych czynników. 

Musimy się również liczyć z tym, że na początku przygody z goleniem klasycznym poniesiemy większe koszty niż te związane z goleniem się zwykłymi maszynkami na ostrza. Trzeba jednak spojrzeć na to jak na inwestycję, bo taki wydatek na pewno się zwróci. Po kosztach początkowych, praktycznie nie będziemy ponosić kolejnych (poza zakupem kosmetyków i żyletek), sama maszynka to gwarancja kilku-kilkunastu lat bezawaryjnego użytkowania. A później będą same oszczędności i satysfakcja z osiąganych rezultatów ? o niebo lepszych od stosowania nowoczesnych, przereklamowanych akcesoriów golenia.

Kilka wskazówek na koniec

Warto zrozumieć, że klasyczne golenie jest pewną ideologią, zapewne o której się przekonasz, gdy zaczniesz weryfikować tematykę w Internecie. Miłośników golenia klasycznego jest mnóstwo, co może świadczyć o tym, że mężczyźni coraz lepiej dbają o swój wygląd i przywiązują większą uwagę do pielęgnacji, a przede wszystkim zauważają różnice w stosowaniu sztucznych, nafaszerowanych chemią kosmetyków a tych bazujących na naturalnych składnikach. Nie bójmy się zatem pytać. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem konkretnego produktu, dowiedzmy  się, co na jego temat sądzą znawcy tematyki groomingu. Na forach poświęconych klasycznemu goleniu np. brzytwa.org rozmowa na temat powłoki maszynki czy długości włosia pędzla jest poważną męską dyskusją. Warto zatem czerpać wiedzę z tego miejsca i dzielić się swoimi doświadczeniami, które mogą pomóc kolejnym początkującym.

Powodzenia!
Zespół Facetaria.pl