6 błędów podczas golenia

6 grzechów głównych golącego na mokroJeśli nie lubisz się golić a golenie na mokro uważasz za niewarte zachodu, prawdopodobnie popełniasz w tym goleniu któryś z poniższych błędów. Wyeliminowanie tych „wpadek” pozwoli Ci czerpać satysfakcję z każdego zabiegu i docenić skuteczność golenia żyletką.

Jakie błędy najczęściej popełniają golący?

1.    Piana złej jakości

To najczęściej popełniany grzech w goleniu na mokro. W przypadku golenia maszynką żyletkową, piana musi być najwyższej jakości – gęsta, obfita, o kremowej konsystencji. Na co dzień zalecamy unikanie pianek do golenia, które wysuszają skórę a golenie czynią bardziej problematycznym.  Dobra piana nie tylko powinna ułatwiać golenie poprzez tworzenie właściwego poślizgu dla żyletki, ale również skutecznie zmiękczać zarost, by łatwiej poddał się cięciu. Wysokiej jakości piana ma ponadto właściwości odżywcze i dba o kondycję skóry, zapobiegając podrażnieniom podczas golenia. Najlepszą pianę uzyskujemy z dobrych kremów lub mydeł do golenia.

2.    Złe przygotowanie do golenia

Każde golenie wymaga odpowiedniego przygotowania skóry do tego zabiegu. Zabieranie się za golenie poprzez nałożenie piany na suchą skórę może przynieść więcej szkody niż pożytku. By golenie było sprawne i efektowne, a skóra nie odczuła na jego skutek dyskomfortu – należy przed goleniem rozszerzyć pory skóry. Robimy to poprzez ogrzanie i zwilżenie skóry z zarostem. Najlepszą metodą jest nałożenie sobie na twarz zmoczonego w ciepłej wodzie ręcznika i pozostawienie go na kilka minut. Jeśli skóra jest problematyczna, przed goleniem warto zrobić sobie peeling, który zapobiegnie zacięciom i wrastaniu włosków w skórę. W przypadku gęstego zarostu, można go dodatkowo natłuścić olejkiem pre shave, który go zmiękczy i uczyni bardziej podatnym na działanie żyletki.

3.    Zły kierunek golenia

Najbezpieczniejszym sposobem golenia się jest golenie się z włosem, czyli zgodnie z kierunkiem wzrastania zarostu. Ten kierunek na różnych partiach twarzy jest inny, dlatego warto w pierwszej kolejności prześledzić jak rosną włoski i wypracować sobie swój własny sposób golenia. Golenie pod włos jest dla zaawansowanych, dlatego wybieranie tego sposobu na początku przygody z goleniem na mokro może zniechęcić do dalszych prób.

4.    Zbyt duży nacisk ostrza na skórę

Golenie to nie jest sport siłowy. Jego efekt nie zależy od siły nacisku ostrza na skórę, a od precyzji. Nie ma potrzeby dociskania maszynki do twarzy, by zwiększyć efektywność golenia. Maszynki klasyczne na żyletki mają taką wagę, że dodatkowy nacisk podczas golenia powinien być delikatny. Zbyt silny może za to spowodować zranienie. Jeśli nie wiemy, jak dociskać maszynkę do twarzy, najlepiej jest wybrać sobie maszynkę z regulowaną ekspozycją ostrza i wypróbować każdy stopień aż do znalezienia tego, który spełni nasze oczekiwania.

5.    Nieprawidłowy kąt golenia

Trzymając maszynkę, należy przykładać ja do skóry pod właściwym kątem. Jest to kąt ostry około 30 stopni, który zapewnia szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze golenie. Dużym ułatwieniem są maszynki z asymetryczną głowicą. Pozwalają one na cięcie zarostu pod optymalnym kątem, jednak i w ich obsłudze wymagana jest wprawa.

6.    Zbyt dużo przejść i/lub golenie na sucho

Efektywności golenia nie podnosi wcale duża ilość powtórzonych przejść maszynki w jednym miejscu. Takie golenie – po kilka razy w jednym miejscu może tyko powodować więcej podrażnień, bo każdorazowe przejście żyletki to usunięcie części naskórka. Najbardziej efektowne golenie to takie, gdzie większość zarostu goli się już za pierwszym razem a w drugim przejściu jedynie dopracowuje gładkość. Przy czym należy pamiętać, że chcąc przejść maszynką po raz drugi w tym samym miejscu, ponownie trzeba nałożyć na to miejsce pianę.