Jak trzymać maszynkę na żyletki - poradnik

Każdy, kto przechodzi z maszynki na ostrza na maszynkę klasyczną na żyletki bywa zaskoczony, że sposób prowadzenia obydwu maszynek po skórze jest różny. Pierwszą podstawową różnicą jest to, że maszynka klasyczna ma ostrze z dwóch stron. Druga różnica to głowica, która w przypadku maszynek na wymienne ostrza bywa obrotowa i dopasowuje kąt cięcia do zarysu twarzy. Różnicą jest także sama waga maszynek – ta na żyletki jest cięższa. Ta odmienność sprawia, że sposoby posługiwania się tymi maszynkami w celu osiągnięcia komfortu i wysokiej jakości golenia są diametralnie inne. Jak prawidłowo trzymać maszynkę na żyletki?

1. Bądź świadomy

Próbując po raz pierwszy golenia maszynką na żyletki, musisz być ostrożny. Nie możesz myśleć, że praktyka z maszynką na ostrza jest dla ciebie wystarczającą nauką. Tu będzie całkiem inaczej. Byś sobie nie zrobił krzywdy, w pierwsze golenia wkładaj minimalną siłę, by wyczuć narzędzie. Rób wszystko powoli.

2. Znajdź właściwy sposób

W ofercie mamy wiele różnych maszynek, które różnią się między sobą budową i wyglądem. To, co jest najistotniejsze w trzymaniu maszynki to uchwyt. W pierwszej kolejności dobierz więc maszynkę pod tym kątem. Jeśli masz masywne dłonie, postaw na wydłużony uchwyt. Dopiero wtedy spróbuj nauczyć się odpowiedniego trzymania.

Maszynka na żyletki o krótkiej rączce np. Merkur 42C, Merkur 34C, Timor 1322, Timor 1321

Krótszy uchwyt maszynki umożliwi ci lepsze wyważenie jej w dłoni. Taką maszynkę trzymamy za dolną część uchwytu. Najlepszą techniką jest użycie w tym przypadku  trzech palców – kciuka, wskazującego i środkowego. Ten sposób trzymania maszynki jest wskazany dla golenia się w kierunku z góry na dół (patrz rys. poniżej)

Golenie góra -dół


Jeżeli musimy wykonać golenie w odwrotnym kierunku (dół – góra)  czyli np. spod brody, ułożenie trzech palców musi być nieco inne. Nadal oczywiście trzymamy maszynkę w okolicach pokrętła u dołu, ale uchwyt jest przetrzymywany przez dwa palce – kciuk i wskazujący, a palec środkowy jest tylko wsparciem, na którym opiera się trzon maszynki (patrz rys. poniżej).
Golenie dół - góra
To bezpieczny sposób trzymania maszynki na żyletki, gdyż umożliwia bardziej precyzyjne i delikatne ruchy po skórze.

Maszynka na żyletki o wydłużonej rączce np. Merkur 23C, Timor 1328, R89 Grande, Merkur Futur, Merkur Progress Long

Długi uchwyt w maszynce to udogodnienie dla osób posiadających większe dłonie. Taki uchwyt to więcej miejsca dla palców, więc i większy komfort użytkowania.  Najistotniejsze w sposobie trzymania takiej maszynki jest utrzymanie właściwej równowagi w ręku. W tym przypadku nadal chwytamy maszynkę w miejscu pokrętła u dołu trzonu, ale używamy do tego nie trzech, a czterech palców.  Do golenia z góry na dół używamy kciuka, palca wskazującego, środkowego, serdecznego, ale w ten sposób, że z jednej strony uchwyt przytrzymuje kciuk, a z drugiej pozostałe trzy palce (patrz rys. poniżej).
Golenie góra - dół

Jeżeli potrzebujemy wykonać maszynką ruch odwrotny  - z dołu do góry, kciukiem i palcem wskazującym chwytamy trzon maszynki skierowanej w dół, w miejscu  pokrętła – to te palce będą odpowiadać za stabilność maszynki podczas golenia. Palec środkowy przyklejamy do uchwytu obok wskazującego tak, by był dodatkowym wsparciem i nadawał kierunek maszynce. Palec serdeczny zaś wkładamy pod uchwyt, by wspierał trzon maszynki i utrzymywał stabilność także w sile nacisku do skóry (patrz rys. poniżej).

3. Podsumowanie

Właściwe trzymanie maszynki na żyletki pozwala zminimalizować ryzyko błędów podczas golenia oraz uniknąć przypadkowych nacięć i podrażnień skóry. Żelazną zasadą jest trzymanie uchwytu na samym jego końcu. Jeśli złamiemy tę zasadę i chwycimy maszynkę bliżej głowicy – istnieje duże prawdopodobieństwo, że przygoda z golenie klasycznym na mokro, skończy się krwawo.