Instrukcja użytkowania i utrzymania pędzla do golenia

Przed zakupem pędzla do golenia prosimy o zapoznanie się z poniższą instrukcją jak zapewnić zakupionemu pędzlowi do golenia długi czas użytkowania.

ikonka nr 1

Wskazówki dotyczące golenia:

Umyj pędzel przed pierwszym użyciem wodą i mydłem. Temperatura wody nigdy nie powinna przekraczać temperatury 45 stopni Celsjusza. Rozpocznij golenie poprzez zwilżenie ciepłą wodą zarostu przeznaczonego do golenia lub gol się bezpośrednio po kąpieli/prysznicu, kiedy zarost jest już zmiękczony myciem. Jeśli używasz kremu do golenia, użyj wystarczającej ilości i nanieś bezpośrednio na mokry pędzel lub bezpośrednio na zarost, następnie rozprowadzaj delikatnie malarskimi ruchami pędzlem po twarzy. Jeśli używasz mydła do golenia, kolistymi, delikatnymi ruchami wyrabiaj pianę bezpośrednio na mydle. Następnie nakładaj pianę delikatnymi malarskimi lub kolistymi ruchami na zarost bez nadmiernego dociskania włosia do twarzy. W ten sposób wytwarza się coraz bardziej intensywna piana. Najlepiej delikatnymi ruchami rozprowadzaj pianę po zaroście przez ok. 3 minuty. Następnie rozpocznij golenie. Zawsze używaj ostrego ostrza (żyletki, nożyka, brzytwy). Najpierw gol zarost zgodnie z kierunkiem jego naturalnego wzrostu, a następnie powrotnym ruchem w kierunku przeciwnym lub bocznym do wzrostu zarostu. Zawsze delikatnie napinaj skórę w miejscu golenia. Jeśli golisz się maszynką na żyletki lub brzytwą, nie wywieraj zbyt dużej siły nacisku na maszynkę, pozwól delikatnie przesuwać się ostrzu po zaroście przeznaczonym do golenia. Następnie spłukuj pozostałości piany z twarzy zimną wodą. Drobne zacięcia lub skaleczenia powstałe podczas golenia można powstrzymać za pomocą sztyftu lub bloku ałunu. Po goleniu zastosuj balsam lub wodę po goleniu.

ikonka nr 2

Czyszczenie i przechowywanie pędzla do golenia. Dotyczy pędzli z każdego rodzaju włosia; borsuczego, naturalnej szczeciny, końskiego i syntetycznego.

Spłukuj pędzel pod bieżącą wodą, zwłaszcza wprowadzając wodę do środka pęku, a następnie strzepuj pod różnymi kątami nadmiar wody tak, aby pędzel był maksymalnie osuszony. Upewnij się, że pozostałości mydlin zostały dokładnie wypłukane, zwłaszcza wewnątrz pęku. Nigdy nie stosuj podczas golenia i mycia pędzla gorącej wody. Temperatura wody nie powinna przekraczać 45 stopni Celsjusza. Czyszcząc pędzel, nigdy nie używaj chemicznych detergentów, octu, Dettolu, boraksu, spirytusu, chloru lub podobnych substancji.

UWAGA! Piana i pozostałości mydlin działają niszcząco na włosie,  zwłaszcza na delikatne włosie borsucze, dlatego też pędzel należy bardzo dokładnie opłukać po każdym użyciu, w szczególności wewnątrz pęku włosia. Należy zadbać o to, aby strumień wody dokładnie wypłukał resztki piany/mydlin, zwłaszcza w uchwycie, wewnątrz pęku – tam włosie jest najbardziej narażone na niszczące, długotrwałe działanie pozostałości kosmetyków do golenia. Zawarte w mydlinach/pianie substancje chemiczne powodują osłabianie włosia, a w konsekwencji jego wypadanie/wykruszanie.

Test prawidłowego płukania pędzla:

W celu sprawdzenia, czy pędzel został prawidłowo wypłukany, wykonaj następujący test. Wygnij włosie dokładnie wysuszonego pędzla ręką pod maksymalnym kątem, a następnie puść. Jeśli podczas tego testu z pędzla wydostanie się jakiś pył (w postaci małej chmurki), oznacza to, że we włosiu zalegają suche pozostałości piany/mydlin i tym sam należy pędzel dodatkowo umyć.

Pędzel po goleniu i dokładnym oczyszczeniu odwieszaj na stojak włosiem w dół. Taka pozycja przyspiesza schnięcie włosia i w przypadku pędzli z naturalnego włosia wspomaga jego naturalne układanie się w rozłożysty bukiet.

ikonka nr 3

Przechowywanie pędzla podczas podróży.

Nigdy nie przechowuj wilgotnego pędzla w zamkniętych pojemnikach typu: tuba podróżna, worek foliowy lub kosmetyczka przez okres dłuższy niż czas podróży. Po zakończonej podróży zawsze od razu wyjmij pędzel z tuby podróżnej lub kosmetyczki i pozostaw w suchym miejscu do wyschnięcia. Do użytku w podróży polecamy pędzle z włosia syntetycznego, które schnie znacznie szybciej i jest bardziej odporne na niekorzystne warunki przechowywania.

ikonka nr 4

Uchwyty pędzli z naturalnych materiałów – zasady użytkowania i konserwacji.

Uchwyty, które są wykonane z materiałów naturalnych, takich jak drewno lub naturalny róg, muszą być po każdym użyciu osuszone miękkim ręcznikiem. Od czasu do czasu można zabezpieczyć drewniany uchwyt specjalnym środkiem do impregnacji drewna przed wilgocią.

Nie przechowuj pędzli z drewnianym uchwytem w miejscach wilgotnych.

Nie należy pędzli z drewnianym uchwytem namaczać ani wystawiać na działanie wody w czasie dłuższym niż potrzebny do golenia i jego oczyszczenia po goleniu.

ikonka nr 5

Jeśli planujesz zakup pędzla z naturalnego włosia borsuka. Najważniejsze, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz używać pędzla z naturalnego włosia borsuka.

Włosie borsucze ze względu na swoje naturalne cechy uważane jest za jeden z najlepszych naturalnych materiałów do produkcji pędzli do golenia. Jest to włosie szlachetne, delikatne i przyjemne w dotyku, ale jednocześnie bardzo podatne na zniszczenie i utratę naturalnych właściwości w przypadku braku odpowiedniej konserwacji i dbałości o produkt po każdym użyciu.

Jako użytkownik pędzla z włosia borsuczego musisz pamiętać o poniższych niezbędnych zasadach:

Nigdy nie parz włosia wrzątkiem. Wysoka temperatura wody powoduje, że włosie ulega natychmiastowej degradacji. Temperatura wody używanej do golenia i czyszczenia pędzla nie może przekraczać 45 stopni C.

Do czyszczenia pędzla używaj wyłącznie roztworu mydła z wodą lub samej wody.  Nigdy nie używaj chemicznych detergentów,  środków dezynfekujących, wybielaczy, octu, Dettolu, boraksu, alkoholu, chloru i tym podobnych substancji, które zmieniają właściwości i wygląd włosia i szybko prowadzą do jego osłabienia, wykruszania się, łamliwości i zniszczenia.

Po każdym użyciu spłucz pędzel dokładnie i obficie wodą z pozostałości mydlin. Należy zadbać o to, aby strumień wody dokładnie wypłukał resztki piany/mydlin, zwłaszcza w uchwycie, wewnątrz pęku – tam włosie jest najbardziej narażone na niszczące, długotrwałe działanie piany. Zawarte w mydlinach/pianie substancje chemiczne powodują osłabianie włosia, a w konsekwencji jego wypadanie/wykruszanie.

Zawsze możesz sprawdzić prawidłowość oczyszczenia pędzla wykonując następujący test:

Wygnij włosie dokładnie wysuszonego pędzla ręką pod maksymalnym kątem, a następnie puść. Jeśli podczas tego testu z pędzla wydostanie się jakiś pył (w postaci małej chmurki), oznacza to, że we włosiu zalegają suche pozostałości piany/mydlin i tym sam należy pędzel dodatkowo umyć.

Mocno osusz pędzel z wody po każdym goleniu. Strzepnij wielokrotnie, możesz dodatkowo delikatnie osuszyć pędzel ręcznikiem.  Wykonaj na ręczniku kilku delikatnych ruchów malarskich i nigdy nie dociskaj pędzla ze zbyt duża siłą. Osuszenie to zabieg ważny również ze względu na uchwyt, jeśli jest wykonany z naturalnego drewna lub rogu. Przechowuj pędzel na stojaku włosiem w dół. Taka pozycja znacząco skraca czas schnięcia. Dobrze wysuszony pędzel z włosia borsuczego odwdzięczy Ci się pięknym, rozwiniętym, naturalnym bukietem włosia gotowym na kolejne golenie. Takim pękiem włosia nie są w stanie pochwalić się pędzle z innych materiałów niż właśnie włosie borsucze.

Nigdy nie przechowuj wilgotnego pędzla w szczelnych pojemnikach, toaletkach, woreczkach foliowych, kosmetyczkach. Pędzel z naturalnego włosia borsuczego musi schnąć z naturalnym dopływem powietrza, np. na zawsze suchej półce w łazience. Do podróży znacznie lepiej nadają się pędzle z włosia syntetycznego.

Podczas wyrabiania piany nigdy nie dociskaj pędzla mocno do twarzy lub do powierzchni mydła do golenia. Podczas nakładania piany wykonuj ruchy malarskie, nigdy nie dopuszczaj do sytuacji, w której pędzel jest dociśnięty i wygląda jak mop do sprzątania. Takie dociskanie może trwale uszkodzić pęk pędzla.

Uwaga! Naturalnym jest pojedyncze gubienie włosków przez pędzel, gęstość pęku włosia jest wystarczająca, aby takie ubytki nie były zauważalne przez wiele lat użytkowania.