Wszystko, co powinieneś wiedzieć o żyletkach

Standardowa żyletka. Wydawać by się mogło, że to jeden z najmniej skomplikowanych przedmiotów i praktycznie zawsze identyczny, niezależnie od producenta. To jednak tylko teoria, bo tak naprawdę żyletki bywają różne - lepsze i gorsze, dostosowane do różnych potrzeb, spełniające różne wymagania. Dowiedz się, czym są żyletki,  jak je odróżniać i jak dobrać do swojego zarostu.

Żyletka żyletce nierówna

Feather żyletkaŻyletki są produkowane na całym świecie. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedmiotów przez mieszkańców całego globu, bo kształt żyletki jest prawie zawsze taki sam. Do najbardziej znanych producentów żyletek należą takie firmy jak: Derby, Feather, Gillette (Polsilver, Iridium, Astra, Nacet), BIC, Merkur, American Safety Razors (Personna, Royal), Timor, Feintechnik (Bolzano, Croma), Wilkinson Sword, Dorco. Czym różnią się od siebie żyletki różnych firm? Choć są wykonane z cienkich pasków stali, mogą się na przykład różnić twardością lub ostrością. Są również powlekane różną ilością i rodzajem powłok utwardzalnych czy antykorozyjnych, co ma wpływ na ich jakość.
I tak dla przykładu - żyletki Wilkinson Sword mają potrójne powlekanie (powłoka chrom, ceramiczna i teflonowa), co czyni je nie tylko niezwykle trwałymi i odpornymi na korozję, ale również dzięki warstwie PTFE (teflon), zmniejszającymi ryzyko podrażnień. Z kolei żyletki japońskiej firmy Feather są uważane za najostrzejsze na całym świecie. Zawdzięczają to m.in. zaawansowanemu technologicznie procesowi produkcji i najwyższej jakości stali, jakiej używa się do ich wytwarzania oraz unikalnemu szlifowi ostrza.

Jak dobrać właściwe żyletki i jak ich używać?

Zestaw testowy żyletek FacetariaWybór odpowiedniej żyletki powinien być uzależniony głównie od naszych własnych preferencji. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z goleniem na mokro maszynkami na żyletki, warto wybrać takie, które mają łagodne ostrze. Właściwie dobrana żyletka to gładkie i płynne golenie. Wybór zbyt tępej żyletki powoduje nieefektywne golenie i wymusza na nas potrzebę mocnego dociskania maszynki do skóry. Zbyt agresywna (ostra) żyletka w maszynce daje efekt podrażnienia już przy pierwszym ruchu po skórze - nie tylko usuwa zarost, ale i drapie skórę. Jeśli podczas usuwania zarostu maszynką, czujemy, że golenie nie jest efektowne - może to być nie tyle wina żyletki, co ustawienia maszynki czy samej techniki golenia. Jeśli więc na przykład podczas golenia maszynka nie usuwa wszystkich włosków i trzeba kilkukrotnie powtarzać golenie w jednym obszarze, być może ostrze żyletki jest zbyt mało odsłonięte (dotyczy maszynek z regulacją ekspozycji ostrza). Jeśli wybór żyletki jest problemem, warto kupić zestaw testowy różnych żyletek od kilku producentów i wypróbować je na własnej skórze. To pozwoli nam się przekonać, co będzie dla nas najlepsze.

Jak długo stosować jedną żyletkę?

Muhle R41By żyletka spełniała swoje zadanie należycie, nie powinna być nadużywana. Przyjmuje się, że jedna żyletka może posłużyć na 3-6 goleń, po czym powinna zostać wymieniona na nową. Mężczyźni z krótkim i rzadkim zarostem mogą jednak dłużej cieszyć się ostrością ostrza żyletki. Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju zarostu. Duży, gęsty i twardy zarost szybciej przecież tępi ostrze.

Jak przechowywać żyletki?

Żyletki w większości przypadków są fabrycznie zapakowane w parafinowaną bibułkę, która pozwala jak najdłużej zachować im najwyższą jakość. Po zainstalowaniu żyletki w maszynce, może ona oczywiście już na stałe w niej pozostać - pod warunkiem, że po każdym goleniu wypłuczemy i strzepniemy wodę z żyletki. Nie powinno się żyletki wycierać szmatką lub chusteczką tylko należy ją pozostawić do wyschnięcia. Jeśli odkładamy na dłużej na bok maszynkę, lepiej wyjąć z niej żyletkę i włożyć do bibułki lub po prostu wyrzucić, bo długo nieużywana może stracić swoją skuteczność.

Dlaczego żyletki są lepsze od ostrzy?

Choć maszynki na ostrza są szeroko reklamowane i uważane za bardzo nowoczesne, nie dorównują skuteczności żyletek. Problemem ostrzy jest to, że krawędzie tnące znajdują się zbyt blisko siebie, a przy tym niewiele wystają na zewnątrz. To znaczne utrudnienie, bowiem przy gęstym zaroście szybko zapychają się przestrzenie między poszczególnymi ostrzami, a płytkie ścinanie zarostu jest nieefektywne. W przypadku żyletki, mamy większą elastyczność w dopasowaniu kąta ostrza do skóry. Golenie jest bardziej gładkie i skuteczne. Nie trzeba również pisać o ekonomiczności tego wyboru. Żyletki są znacznie tańsze od ostrzy, więc eksploatacja maszynki nie jest w tym przypadku kosztowna.

Poniżej filmik obrazujący produkcję żyletek w nowoczesnej fabryce:

facetaria.pl

Prowadzimy internetową sprzedaż męskich kosmetyków, męskiej bielizny oraz akcesoriów i przyborów codziennego użytku. Nasza oferta obejmuje wyłącznie oryginalne produkty wysokiej jakości potwierdzonej gwarancją producenta, których jesteśmy bezpośrednim importerem oraz nabywane bezpośrednio od producentów lub ich autoryzowanych dystrybutorów. Zapewniamy profesjonalną obsługę i wygodną nawigację naszego e-sklepu zaprojektowaną na podstawie męskich oczekiwań w zakresie zakupu rzeczy osobistego użytku

Realizacja: interaktywni.pro