Wszystko, co powinieneś wiedzieć o żyletkach

Standardowa żyletka. Wydawać by się mogło, że to jeden z najmniej skomplikowanych przedmiotów i praktycznie zawsze identyczny, niezależnie od producenta. To jednak tylko teoria, bo tak naprawdę żyletki bywają różne - lepsze i gorsze, dostosowane do różnych potrzeb, spełniające różne wymagania. Dowiedz się, czym są żyletki, jak je odróżniać i jak dobrać do swojego zarostu.

Żyletka żyletce nierówna

Feather - jak naostrzyć żyletkęŻyletki są produkowane na całym świecie. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedmiotów przez mieszkańców całego globu, bo kształt żyletki jest prawie zawsze taki sam. Do najbardziej znanych producentów żyletek należą takie firmy jak: Derby, Feather, Gillette (Polsilver, Iridium, Astra, Nacet), BIC, Merkur, American Safety Razors (Personna, Royal), Timor, Feintechnik (Bolzano, Croma), Wilkinson Sword, Dorco. Czym różnią się od siebie żyletki różnych firm? Choć są wykonane z cienkich pasków stali, mogą się na przykład różnić twardością lub ostrością. Są również powlekane różną ilością i rodzajem powłok utwardzalnych czy antykorozyjnych, co ma wpływ na ich jakość.
I tak dla przykładu - żyletki Wilkinson Sword mają potrójne powlekanie (powłoka chrom, ceramiczna i teflonowa), co czyni je nie tylko niezwykle trwałymi i odpornymi na korozję, ale również dzięki warstwie PTFE (teflon), zmniejszającymi ryzyko podrażnień. Z kolei żyletki japońskiej firmy Feather są uważane za najostrzejsze na całym świecie. Zawdzięczają to m.in. zaawansowanemu technologicznie procesowi produkcji i najwyższej jakości stali, jakiej używa się do ich wytwarzania oraz unikalnemu szlifowi ostrza.

Jak dobrać właściwe żyletki i jak ich używać?

Zestaw testowy żyletek FacetariaWybór odpowiedniej żyletki powinien być uzależniony głównie od naszych własnych preferencji. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z goleniem na mokro maszynkami na żyletki, warto wybrać takie, które mają łagodne ostrze. Właściwie dobrana żyletka to gładkie i płynne golenie. Wybór zbyt tępej żyletki powoduje nieefektywne golenie i wymusza na nas potrzebę mocnego dociskania maszynki do skóry. Zbyt agresywna (ostra) żyletka w maszynce daje efekt podrażnienia już przy pierwszym ruchu po skórze - nie tylko usuwa zarost, ale i drapie skórę. Jeśli podczas usuwania zarostu maszynką, czujemy, że golenie nie jest efektowne - może to być nie tyle wina żyletki, co ustawienia maszynki czy samej techniki golenia. Jeśli więc na przykład podczas golenia maszynka nie usuwa wszystkich włosków i trzeba kilkukrotnie powtarzać golenie w jednym obszarze, być może ostrze żyletki jest zbyt mało odsłonięte (dotyczy maszynek z regulacją ekspozycji ostrza). Jeśli wybór żyletki jest problemem, warto kupić zestaw testowy żyletek od kilku producentów i wypróbować je na własnej skórze. To pozwoli nam się przekonać, co będzie dla nas najlepsze.

Jak długo stosować jedną żyletkę?

jak dobrać żyletkę do zarostu - Muhle R41By żyletka spełniała swoje zadanie należycie, nie powinna być nadużywana. Przyjmuje się, że jedna żyletka może posłużyć na 3-6 goleń, po czym powinna zostać wymieniona na nową. Mężczyźni z krótkim i rzadkim zarostem mogą jednak dłużej cieszyć się ostrością ostrza żyletki. Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju zarostu. Duży, gęsty i twardy zarost szybciej przecież tępi ostrze.

Jak przechowywać żyletki?

Żyletki w większości przypadków są fabrycznie zapakowane w parafinowaną bibułkę, która pozwala jak najdłużej zachować im najwyższą jakość. Po zainstalowaniu żyletki w maszynce, może ona oczywiście już na stałe w niej pozostać - pod warunkiem, że po każdym goleniu wypłuczemy i strzepniemy wodę z żyletki. Nie powinno się żyletki wycierać szmatką lub chusteczką tylko należy ją pozostawić do wyschnięcia. Jeśli odkładamy na dłużej na bok maszynkę, lepiej wyjąć z niej żyletkę i włożyć do bibułki lub po prostu wyrzucić, bo długo nieużywana może stracić swoją skuteczność.

Dlaczego żyletki są lepsze od ostrzy?

Choć maszynki na ostrza są szeroko reklamowane i uważane za bardzo nowoczesne, nie dorównują skuteczności żyletek. Problemem ostrzy jest to, że krawędzie tnące znajdują się zbyt blisko siebie, a przy tym niewiele wystają na zewnątrz. To znaczne utrudnienie, bowiem przy gęstym zaroście szybko zapychają się przestrzenie między poszczególnymi ostrzami, a płytkie ścinanie zarostu jest nieefektywne. W przypadku żyletki, mamy większą elastyczność w dopasowaniu kąta ostrza do skóry. Golenie jest bardziej gładkie i skuteczne. Nie trzeba również pisać o ekonomiczności tego wyboru. Żyletki są znacznie tańsze od ostrzy, więc eksploatacja maszynki nie jest w tym przypadku kosztowna.

Poniżej filmik obrazujący produkcję żyletek w nowoczesnej fabryce: