Jak golić się brzytwą? – praktyczne porady na temat golenia

Rozpoczynanie przygody z goleniem się brzytwą to duże wyzwanie, ale nie oznacza to skazywania siebie już na początku na porażkę. Wystarczy bowiem poznać najważniejsze zasady i zakupić odpowiednie akcesoria, by w goleniu brzytwą szybko stać się nie tylko profesjonalistą ale przede wszystkim czerpać z tego rytuału prawdziwą męską przyjemność.

Poznajemy brzytwę do golenia

Trudno przejść do opisu sposobu użytkowania brzytwy bez uprzedniego zaznajomienia się z jej wyglądem. Każda brzytwa składa się z podobnych elementów, a każdy z nich pełni w goleniu bardzo ważną rolę. Na poniższym rysunku przedstawiono najważniejsze elementy budowy brzytwy, które występują praktycznie we wszystkich modelach brzytew.

Budowa brzytwy - najważniejsze elementy:
Budowa brzytwy

Wybieramy brzytwę

Wybór brzytwy powinien być podyktowany po pierwsze wygodą użytkownika, po drugie dopasowaniem brzytwy do umiejętności. Ponieważ zakup brzytwy to produkt na lata, najlepiej wybrać taką, która jest przeznaczona zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników. Najbardziej popularne modele to brzytwy o szerokości ostrza 5/8 lub 6/8 cala i wklęsłości 1/1 lub 1/2.

Przygotowujemy brzytwę do golenia

Jeśli mamy już brzytwę, potrzebujemy do niej również specjalnego pasa do polerowania i wygładzania oraz (z czasem) osełki do ostrzenia. Przed każdym użyciem brzytwy należy ją kilkadziesiąt razy przeciągnąć po pasie (szczegółowa instrukcja w poradzie pt. Pasy do brzytew). Regularne polerowanie brzytwy na pasie sprawi, że będzie ona czysta a ostrze wygładzone i gotowe do użycia. Co kilka miesięcy w zależności od częstotliwości użytkowania oraz twardości i gęstości zarostu, należy brzytwę naostrzyć na osełce.

Przygotowujemy twarz do golenia brzytwą

Skóra przed goleniem, szczególnie brzytwą, powinna być rozgrzana, co pozwoli rozszerzyć pory. Można to zrobić w dwojaki sposób: albo uprzednio umyć twarz w bardzo ciepłej wodzie, albo nałożyć na twarz kilka minut przed goleniem zmoczony w gorącej wodzie ręcznik a następnie nałożyć na zarost 2-3 krople, roztartego w dłoniach, olejku lub żelu zmiękczającego zarost przed goleniem.  Następnie należy nałożyć na skórę z zarostem dobrze wyrobioną pianę z kremu lub mydła do golenia i rozprowadzić ją po twarzy. Warto zadbać o to, by piana dostała się w każdy zakamarek i tym samym efektywnie zmiękczyła cały zarost. Z pewnością pomoże nam w tym dobry pędzel do golenia. W czasie kiedy nasz zarost mięknie (pęcznieje), wygładzamy ostrze brzytwy na skórzanym pasie. Przesuwamy brzytwę po pasku od siebie i z powrotem. W ruchu od siebie trzymamy ostrze skierowane w nasza stronę i na odwrót, w ruchu do siebie ostrze trzymamy odwrócone od nas. Staramy się aby pociągnięcia były równomierne ze stałym naciskiem na pasek.
Następnie pędzlem nakładamy dodatkowa warstwę piany na zarost i rozpoczynamy golenie.
Prawidłowy kąt nachylenia brzytwy podczas golenia brzytwą to około 30 stopni przy goleniu z włosem.

Najlepsze kosmetyki do golenia brzytwą.

Do golenia brzytwą, podobnie jak do golenia maszynka na żyletki, nie stosuje się pianek gdyż nie maja one wystarczających właściwości zmiękczających zarost. Pianki wytwarzają szybką pianę ale jest ona nie trwała. Potrzebujemy zaopatrzyć się w krem lub mydło do golenia, które wymagają do wytworzenia piany użycia pędzla do golenia a uzyskana piana będzie gęsta i trwała (to znaczy nie będzie wysychała zbyt szybko i utrzyma zarost w odpowiedniej miękkości i wilgotności). Wówczas zarost ścinany jest gładko i komfortowo bez uczucia szarpania.
Wytworzoną pędzlem pianę nakładamy grubo i równomiernie na zarost przeznaczony do golenia. 

Pierwsza brzytwa do golenia, jak jej używać?

Przy pierwszych goleniach brzytwą zaleca się wyłącznie golenie brzytwą z włosem, następnie w poprzek, nigdy pod włos. Po nabraniu wprawy można golić się pod włos wówczas kąt nachylenia brzytwy to ok. 15 stopni.
Dla początkujących ważna wskazówką jest aby golić brzytwą wyłącznie krótki zarost, maksymalnie 2-dniowy. Dopiero po osiągnięciu wprawy można golić dłuższy zarost.
Stawiając pierwsze kroki w operowaniu brzytwą zaleca się golić brzytwą najłatwiejsze miejsca a dokańczać golenie dotychczasową golarką. Praktyka czyni mistrza!
Podczas golenia brzytwą kluczowe jest zachowanie stałego napięcia skóry twarzy. Skórę należy napinać wolną ręką (w drugiej trzymamy brzytwę). Bardzo pomaga również napinanie skóry od wewnątrz czyli wypychając policzki językiem w miejscach golenia. Opanowanie techniki stałego napinania skóry pozwala na zminimalizowanie ryzyka zacięć. A kiedy i tak zdarzy nam się zaciąć błyskawiczną pomocą będzie Ałun w sztyfcie lub Kosta Ałunu. Ałun błyskawicznie zatamuje krwawienie.

Jak trzymać brzytwę w dłoni?

Brzytwę trzymamy w naszej dominującej ręce - jeśli jesteśmy mańkutami, oczywiście będziemy operować nią lewą ręką. Otwartą brzytwę pod kątem rozwartym trzymamy w ten sposób, by kciukiem podpierać dolną część trzpienia, trzy środkowe palce powinny z drugiej strony obejmować ząbki brzytwy, a palec najmniejszy powinien być umiejscowiony na tzw. "ogonie" - w taki sposób by uchwyt brzytwy znalazł się miedzy tym małym palcem a palcem serdecznym. Istnieją drobne modyfikacje trzymania brzytwy, ale warto na początku zacząć od tego sposobu, a wraz z nabywaniem doświadczenia wyrobić w sobie własny sposób na wygodny uchwyt.
Trzymanie brzytwy

Jak się golić brzytwą?

W trakcie golenia się brzytwą istotne jest to, by używać do tego obydwu rąk. Druga ręka, w której nie ma brzytwy powinna pomagać nam naciągać skórę w miejscu, po którym będziemy prowadzić ostrze brzytwy. Ostrze powinno być nachylone do skóry pod kątem 30 stopni. Prowadząc brzytwę po zaroście należy zadbać o to, by nacisk nie był zbyt silny (grozi skaleczeniem), a ruchy po skórze powinny być krótkie. Brzytwą w pierwszej kolejności golimy się z włosem. Jeśli skóra nie została w ten sposób dobrze ogolona, należy zmyć pozostałość piany, nałożyć nową i ponownie ogolić się brzytwą - tym razem pod włos.

Co po zakończeniu golenia brzytwą?

Jeśli z sukcesem ukończymy golenie, należy dokładnie spłukać z twarzy resztki piany i zarostu ciepłą wodą, a następnie zimną. Zimna woda pozwoli nam zamknąć pory skóry na twarzy i tym samym uniknąć podrażnień. Jeżeli w trakcie golenia się zacięliśmy, należy użyć specjalnych środków zmniejszających krwawienie po goleniu np. ałunu.

Nie zapomnijmy również o samej pielęgnacji brzytwy. Po jej użyciu powinniśmy opłukać całą brzytwę pod bieżącą wodą, a następnie wytrzeć do sucha bawełnianym ręcznikiem. Nie wycieramy ostrza tępym i sztucznym materiałem, który mógłby uszkodzić (zarysować) delikatne ostrze. Więcej na temat użytkowania i pielęgnacji brzytwy znajdziesz w tym artykule naszych Porad.

Czy brzytwą można golić się codziennie?

Brzytwą jak najbardziej można golić się codziennie natomiast raczej to rytuał dla mężczyzn mających rano dużo czasu, golenie brzytwą nigdy nie jest ekspresowe i wymaga czasu i uwagi. Wielu mężczyzn nie goli się brzytwą codziennie a np. raz w tygodniu lub rzadziej kiedy mogą poświęcić więcej czasu na ten prawdziwie męski i relaksujący rytuał. Na co dzień golą się inną ulubioną maszynką do golenia. WAŻNE! Jeśli chcemy golić się brzytwą ze stali węglowej codziennie, zaleca się posiadanie 2 brzytew, gdyż po każdym goleniu stal ostrza regeneruje się ok 2 dni.
Jeśli na naszej brzytwie na skutek niewłaściwej pielęgnacji (pozostawieniu jej wilgotnej) pojawią się pierwsze ślady rdzy warto mieć pod ręką mały zapas drobnej wełny stalowej do natychmiastowego oczyszczenia ostrza.

Przejdź do działu w sklepie "Brzytwy i akcesoria".

Wskazówki jak dbać o brzytwę:

Po każdym goleniu, zarówno ostrze brzytwy jak i uchwyt powinno zostać wyczyszczone i wytarte do sucha. Jeśli zamierzasz nie używać brzytwy przez dłuższy okres, ostrze powinno zostać delikatnie naoliwione, a brzytwa powinna zostać pozostawiona w suchym miejscu.

Poniżej filmik poglądowy dotyczący golenia brzytwą z amerykańskiego salonu w Kalifornii. Łatwe golenie brzytwą w 14 krokach: