Jak używać kamienia Coticule i BBW do ostrzenia brzytwy?

Żółte kamienie Coticule

Osełka Ardennes CoticuleDo ostrzenia brzytew tym kamieniem zawsze należy używać wody. Wszystko po to, by dostatecznie zwilżyć powierzchnię Coticule. Nie ma potrzeby zanurzać kamienia w wodzie. Podczas ostrzenia brzytwy, z powierzchni kamienia uwalniają się drobinki granatu, które mają właściwości ścierne. Im więcej tych drobinek się uwalnia, tym kamień intensywniej szlifuje ostrze.

Istnieje sposób zwiększenia ścieralności w trakcie szlifowania. Chodzi o wytworzenie związku ściernego o wysokiej zawartości granatu na powierzchni kamienia Coticule. Można to uzyskać używając drugiego kamienia (tzw. okrucha). Pocierając kamieniem o okruch wytwarza się biała pasta ścierna tzw zawiesina, która wzmacnia działanie ścieralne osełki.

Jak ostrzyć brzytwę? Ostrzenie brzytwy zaczynamy wykorzystując gęstą zawiesinę, a następnie używamy coraz rzadszej zawiasiny, w miarę jak krawędź staje się coraz ostrzejsza. Wykańczamy ostrze brzytwy na samej wodzie.

Ostrzenie brzytew - uwagi:

- Coticule nie jest kamieniem porowatym, dlatego nie wolno używać do niego oleju a jedynie wodę. Olej stosujemy tylko do porowatych powierzchni osełek, by zapobiec zatykaniu się porów drobinkami żelaza.
- By wyrównać osełkę (przywrócić jej płaski kształt) można użyć papieru ściernego (+/- 80-100 mikronów), zwilżyć osełkę wodą i zetrzeć nierówności.
- Nie ma gwarantowanego okresu użytkowania jednego kamienia Coticule. Jego żywotność zależy od intensywności korzystania. Wiadomo, że im częściej będziemy z niego korzystać, tym szybciej się zużyje. Ogólnie rzecz biorąc, można jednak stwierdzić, że osełka Coticule jest w stanie służyć nam nawet 20 lat.

Przejdź do oferty belgijskich kamieni do ostrzenia brzytew

Niebieskie kamienie Belgian Blue Whetstone (BBW)

Osełka BBWDo ostrzenia brzytwy przy pomocy tych kamieni również używamy wody. Znowu, jedynie nawilżamy powierzchnię kamienia i nie ma potrzeby, by całkiem zanurzać go w wodzie. Podczas ostrzenia na tej osełce uwalniane są drobinki granatu, które mają silne właściwości ścierne.

Istnieje sposób zwiększenia ścieralności w trakcie szlifowania. Chodzi o wytworzenie związku ściernego o wysokiej zawartości granatu na powierzchni kamienia BBW. Można to uzyskać używając drugiego kamienia (tzw. okrucha). Pocierając kamieniem o okruch wytwarza się pasta ścierna (można ją rozcieńczyć wodą) w niebiesko-fioletowym kolorze, która wzmacnia działanie ścieralne osełki.

Brzytwa ostrzenie zaczynamy wykorzystując gęstą zawiesinę, a następnie używamy coraz rzadszej zawiasiny, w miarę jak krawędź staje się coraz ostrzejsza. Wykańczamy ostrze brzytwy na samej wodzie.

Uwagi:

- BBW to osełka o powierzchni nieporowatej. Nie ma więc ryzyka, że straci swoja zdolność ostrzenia na skutek zatkania porów drobinkami żelaza. Tu zatem również nie używamy oleju, a jedynie wody.
- By wyrównać osełkę (przywrócić jej płaski kształt) można użyć papieru ściernego (+/- 80-100 mikronów), zwilżyć osełkę wodą i zetrzeć nierówności.
- Nie ma gwarantowanego okresu użytkowania jednego kamienia BBW. Jego żywotność zależy od intensywności korzystania. Wiadomo, że im częściej będziemy z niego korzystać, tym szybciej się zużyje. Ogólnie rzecz biorąc, można jednak stwierdzić, że osełka dobrej jakości jest w stanie służyć nam nawet 20 lat.

Przejdź do oferty belgijskich kamieni do ostrzenia brzytew

Jak ostrzyć brzytwę? Zalecany ruch brzytwy na kamieniu (zarówno coticule jaki i BBW) podczas ostrzenie można zaobserwować poniżej: