Krem do golenia czy mydło?

Krem do goleniaWiększość mężczyzn swoją przygodę z goleniem na mokro zaczyna od żelu lub pianki do golenia. Zapewne jest to efekt ogólnej dostępności tych produktów, reklam telewizyjnych oraz wygody użytkowania. Niestety zwykle produkty te są słabej jakości i nie zapewniają dokładnego golenia bez ryzyka podrażnień. Są dobrej jakości pianki i żele ale one zazwyczaj sprawdzają się przy niezbyt gęstym i nie za twardym zaroście. Do najlepszych kosmetyków służących do wyrabiania odpowiedniej piany, która skutecznie zmiękczy i przygotuje zarost do golenia, zaliczamy kremy i mydła do golenia, okazuje się, że mimo postępu w kosmetyce i kosmetologii najlepsze w tym przypadku pozostają produkty na bazie tradycyjnych receptur. Zarówno kremy, jak i mydła do golenia to kosmetyki niezbędne w goleniu na mokro. Podjęcie decyzji, który kosmetyk wybrać należy pozostawić indywidualnym preferencjom, które zdecydują o wyborze. Powinniśmy wziąć tu pod uwagę: typ skóry, styl golenia oraz posiadane akcesoria do golenia. Zazwyczaj użytkownicy maszynek wybierają kremy, a ci, co golą się brzytwą – stawiają na mydła choć wcale nie jest to też i regułą. Kremy są łatwiejsze w użyciu, ale zazwyczaj mniej ekonomiczne, z mydła wyrabia się pianę nieco dłużej ale za to jest ona wyjątkowo gęsta, niewysychająca i skutecznie zmiękcza zarost co ułatwia z kolei golenie.

Na początku swojej przygody z goleniem na mokro – warto wybrać krem, który nie będzie wydłużał procesu golenia - po prostu golenie będzie łatwiejsze. Dopiero po nabyciu wprawy w goleniu na mokro – można rozpocząć naukę wytwarzania optymalnej piany z mydła. Wybór kosmetyku można uzależnić również od rodzaju pędzla, jeśli taki już posiadamy. Do miękkich i rzadszych pędzli lepiej dobrać krem, do twardszych i gęstszych – mydło. Niecierpliwym pozostają pianka czy żel do golenia, ale poza sporadycznym stosowaniem tych specyfików np. w podróży, goleniem mydłem lub kremem będzie o wiele bardziej komfortowe dla skóry.

Co wybrać mydło czy krem do golenia?

To bardzo częste pytanie od osób, które chcą golić się na mokro klasyczną maszynką. Mydła i kremy do golenia to kosmetyki równie kultowe, towarzyszące męskiej pielęgnacji od wielu lat. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który produkt jest lepszy, bo jest to trochę jak wybór między dezodorantem w sprayu a dezodorantem w sztyfcie. Obydwa kosmetyki służą temu samemu, a jednak niektórzy preferują pierwsze, a niektórzy to drugie rozwiązanie. Wybór między mydłem a kremem do golenia wynika więc z osobistych preferencji i oczekiwań. Sami powinniśmy sobie odpowiedzieć na to pytanie poprzez wybór kosmetyku dla siebie wygodniejszego, lepszego, przyjemniejszego w użyciu. By ułatwić wybór, najlepiej jest zaprezentować zalety i wady każdego z nich. 

Krem do golenia

Krem do golenia to klasyczny produkt, znany wcześniejszym pokoleniom. Kremów do golenia używali już nasi ojcowie i dziadkowie. Krem do golenia jest niezwykle przyjazny skórze i ostrzu maszynki lub brzytwy.

Ze względu na swoją miękką, aksamitną wręcz konsystencję kremem do golenia goli się łatwo i wygodnie.  Zaletą kremów do golenia jest to, że można je nakładać rękami, nie wymaga stosowania pędzla do golenia, a samo wyrobienie piany jest niezwykle proste, bo krem praktycznie nie potrzebuje wody.

Krem Edwin Jagger

Na krem składa się wiele naturalnych składników, delikatnych dla wrażliwej skóry. Produkt ten jest bogaty w substancje nawilżające i glicerynę, która zapewnia barierę ochronną skórze np. przed zacięciem. Kremy do golenia zwykle charakteryzuje dość intensywny zapach, więc nie są wskazane dla osób o skórze zbyt wrażliwej na takie bodźce. Wyjątkiem są kremy dedykowane wrażliwej skórze o bardzo delikatnym zapachu lub zupełnie bezzapachowe. Kremy do golenia zazwyczaj są oferowane w tubkach  lub zakręcanych tyglach. Ceny kremów do golenia są zależne od marki i właściwości produktu. Przeciętne opakowanie (od 100ml do 150ml) kremu starcza na mniej więcej dwa - trzy miesiące codziennego użytku.

Krem do golenia jest kosmetykiem z pewnością powszechniejszym przy wyrabianiu piany. Wszystko dlatego, że stosunkowo łatwo jest uzyskać z niego dobrą, bogatą pianę. Nie musimy mieć tutaj twardego pędzla do golenia, a nawet czasem w ogóle go nie potrzebujemy (kremy do golenia bez pędzla). Wyrobienie piany jest niemal bezproblemowe i nie wymaga od nas dodatkowych akcesoriów w postaci tygielków czy miseczek. Pianę z kremu do golenia możemy wyrobić bezpośrednio na twarzy lub na dłoni. Krem do golenia możemy kupić w mniejszych pojemnościach np. niewielkich tubkach, które zajmują mało miejsca. To kosmetyk w przystępnej cenie – najtańsze kremy do golenia możemy nabyć już za kilka złotych choć lepiej wybrać te droższe z dużą zawartością łagodzących wyciągów roślinnych. Właściwości łagodzące ma np. wyciąg aloesu, antyseptyczne wyciąg oczaru wirgińskiego, a zawarte w kremach olejki np. arganowy, migdałowy, jojoba, makadamia dostarczają skórze niezbędnych emolientów, kwasów, witamin i minerałów. Przy wyborze kremu do golenia na prawdę warto spojrzeć jakie naturalne olejki i wyciągi roślinne ma w składzie. Im lepszy skład tym mniejsze ryzyko podrażnień przy goleniu. Kremy do golenia to częsty wybór początkujących pasjonatów golenia na mokro, którzy nie mają jeszcze zbyt wysokich oczekiwań dotyczących piany do golenia. Ta uzyskana z kremu jest nieco mniej kremowa i trwała niż ta z mydła. Słabość do kremów do golenia mają również panowie, którzy lubią intensywniejszy zapach piany. Warto zwracać uwagę na skład kremu do golenia, pod kątem wymagań i rodzajów skóry. Przy skórze wrażliwej należy zwrócić uwagę czy dany krem jest dla takiej przeznaczony.

Przejdź do działu: Kremy do golenia

Mydło do golenia

Stosowanie mydła do golenia jako źródła piany – wymaga wprawy i większej precyzji. Wyrobienie piany przy pomocy mydła jest jednak opłacalne, uzyskany efekt rekompensuje jakąkolwiek trudność. Otrzymana piana jest gęsta i dobrze trzyma się na skórze i pędzlu, dobrze się również spłukuje. Im twardsze mydło, tym wyrobienie piany trudniejsze i dłuższe, ale i znacznie lepsza piana. Użycie mydła do golenia wymaga posiadania dobrej jakości pędzla do golenia o sprężystym włosiu. Ze względu na różnorodność mydeł (różnice w gęstości, składzie etc.), nie ma jednej recepty na uzyskanie dobrej piany. Każdy produkt wymaga indywidualnego podejścia, żeby golenie było komfortowe. Mydło do golenia to najlepszy kosmetyk do wyrabiania piany, co szczególnie doceniają właściciele brzytew. Mydło w tygluWięcej na temat wyrabiania piany z kremu lub mydła do golenia dowiesz się tutaj.

Ponieważ wyrabianie piany z mydła do golenia jest nieco trudniejsze niż z kremu, jest to kosmetyk, na który częściej decydują się ci, co mają wprawę w goleniu na mokro. Mydło ma zwartą, stałą konsystencję, więc musimy posiadać do niego odpowiedni – twardszy i sprężysty pędzel do golenia, którym nabierzemy mydło a następnie z łatwością wyrobimy z niego pianę. Zwolennicy mydeł do golenia uważają, że to kosmetyk bardziej kultowy, elegancki, stylowy. To prawda, mydła do golenia sprzedawane są w pięknych tyglach lub innych opakowaniach idealnych na prezent. Jednak największą zaletą mydeł jest fakt, że uzyskana z nich piana do golenia jest niezwykle bogata, kremowa, gęsta i długo utrzymuje się na skórze. Przy tym również często subtelnie pachnie, a skład mydła sprawia, że jest delikatna dla skóry. Dzięki tej bogatej pianie, mydło do golenia zaspokaja wymagania nawet użytkowników brzytew. Dla nich piana ma kluczowe znaczenie dla całego procesu golenia. Jeszcze jednym atutem mydeł do golenia jest ich wydajność. Jedno mydło starcza na bardzo długo – średnia kostka mydła zapewni nam trzy miesiące regularnego golenia.

Warto wybrać mydło w eleganckim tyglu, który nie tylko pełni funkcję ozdobną, ale jest o wiele praktyczniejsze od mydeł w innych opakowaniach. Mydła do golenia są wydajniejsze niż kremy. Średnia kostka (od 100g do 150g) powinna zapewnić codzienne golenie przez ok. trzy - cztery miesiące.

Przejdź do działu: Mydła do golenia

DR Harris krem do golenia Arlington

Przeczytaj także:  

Najlepsze pędzle do golenia włosie naturalne czy syntetyczne

Jak wybrać męska golarkę

Najlepsze wody kolońskie i toaletowe

Truefitt and Hill Apsley mydło do golenia w drewnianym tyglu