Woda czy balsam po goleniu - jaki aftershave wybrać?

Odpowiednia pielęgnacja skóry po goleniu jest niezwykle istotna nie tylko dla kondycji skóry, ale również dla samej czynności usuwania zarostu. Jeśli bowiem zaraz po goleniu zapewnimy twarzy odpowiednią ochronę, nie narazimy się na powstawanie różnych niedoskonałości, które mogłyby utrudniać w przyszłości efektywne usuwanie zarostu.

Na czym wobec tego polega odpowiednia pielęgnacja skóry po goleniu?

Wśród kosmetyków aftershave wyróżniamy ich dwa podstawowe rodzaje: wody po goleniu oraz balsamy po goleniu. Choć i jedne i drugie mają dobroczynne działanie na świeżo ogoloną skórę, różnią się między innymi swoim składem, który sprawia, że jeden kosmetyk ma bardziej dezynfekujące działanie, a drugi łagodzące. Zatem to, czy wybierzemy balsam czy wodę po goleniu w dużej mierze powinniśmy uzależniać od rodzaju naszej skóry oraz subiektywnych oczekiwań.
Woda po goleniu

Woda po goleniu - orzeźwienie i dezynfekcja skóry bez problemów

Woda po goleniu to kosmetyk z reguły z dużą zawartością alkoholu, jest zatem świetnym środkiem dezynfekującym ogoloną skórę. Podstawowym zadaniem wody po goleniu jest działanie odkażające i antybakteryjne, ale ponieważ jest ono dosyć silne – kosmetyku powinno się używać na skórę mniej wrażliwą, dobrze nawilżoną i niepodrażnioną, bo inaczej może powodować nieprzyjemne pieczenie. Woda pozwala również zminimalizować efekt czerwonej po goleniu skóry. Odczuwalną cechą wody po goleniu jest uczucie odświeżenia na skórze po jej użyciu, głównie dzięki tzw. cool freeze effect. Ze względu na mocny zapach, woda orzeźwia i jednocześnie pełni funkcję wody kolońskiej lub toaletowej. Ponieważ jej zapach długo utrzymuje się na skórze, powinniśmy starannie dobierać go do naszego gustu. Warto również zwrócić uwagę na skład kosmetyku. Dobrze, gdy zawartość alkoholu nie jest zbyt wysoka, a woda wzbogacona jest również w składniki łagodzące i regenerujące jak: alantoina czy aloes. Trzeba wiedzieć, że używanie wody po goleniu nie zwalnia nas z obowiązku stosowania na skórę środków nawilżających. Najlepszym kosmetykiem bywa wtedy dobry krem do twarzy nawilżająco-regenerujący, który przywraca skórze odpowiednią elastyczność.

Polecane wody po goleniu do cery normalnej:

 

pełna oferta wody po goleniu

Polecane płyny po goleniu o 100% składzie pochodzenia roślinnego:

Polecana woda do cery wrażliwej:

Balsamy po goleniu

Balsam po goleniu - delikatne nawilżenie i złagodzenie podrażnienie

Balsam po goleniu to kosmetyk bardziej delikatny od wody po goleniu, a jednocześnie o bogatszej formule. Głównym składnikiem balsamu jest środek łagodzący, dlatego kosmetyk świetnie się sprawdza w przypadku podrażnionej podczas golenia skóry. Balsam po goleniu ma również działanie odkażające, ale dzięki właściwościom nawilżająco-łągodzącym jest środkiem delikatnym, nadającym się nawet do skóry wrażliwej czy przesuszonej. Balsamu można używać nawet na lekko pokaleczoną goleniem skórę. Kosmetyk wnika w głąb skóry i stanowi dla niej dobre nawilżenie, czyniąc ją jednocześnie bardziej elastyczną i świeżą. Ma również działanie chłodzące i wygładzające. Balsam, w przeciwieństwie do wody, ma delikatny zapach, który szybko się ulatnia, dlatego oprócz tego kosmetyku warto użyć na koniec zwykłej wody toaletowej. Dobry balsam po goleniu zawiera m.in. witaminę B5 i alantoinę. Dla osób z wyjątkowo wrażliwą cerą, poleca się balsamy typu sensitive. Nowością są również balsamy po goleniu 2w1 o działaniu liftingującym jak men-u balsam po goleniu i krem do twarzy 2w1 lub Figaro krem do twarzy i po goleniu 3w1 o dodatkowym działaniu przeciw zmarszczkowym.

Polecane balsamy dla skóry wrażliwej:

Polecane żele po goleniu łagodzące podrażnienia:

I na koniec coś nowego dla mężczyzn, którzy dodatkowo lubią efekt matujący:

Proraso puder po goleniu z rozmarynem i miętą.