5 zalet i 5 wad - maszynka do golenia vs golarka
Zwolenników maszynek do golenia i elektrycznych golarek trudno pogodzić. Zarówno jedna, jak i druga grupa chwali sobie swój sposób na golenie i przytacza inne zalety. Jeśli nie wiesz, jaki sposób na golenie zarostu jest dla ciebie odpowiedni, przeczytaj zestawienie wszystkich wad i zalet stosowania maszynek i golarek elektrycznych.
Czym się golić?
Obecne czasy pozwalają nam wybrać najwygodniejsze dla nasz narzędzie do golenia. Możemy wybierać spośród akcesoriów w stylu vintage takich jak: brzytwa czy maszynka na żyletki, albo postawić na bardziej nowoczesne i innowacyjne narzędzia jak wieloostrzowe maszynki czy golarki elektryczne. Najbardziej popularnym dylematem mężczyzn golących się jest to, czy wybrać maszynkę do golenia czy golarkę. To najczęściej zadawane pytanie wśród panów, którzy chcą się golić regularnie, bezpiecznie i jak najbardziej efektywnie. Trudno rozsądzić, czy lepsza jest golarka czy maszynka, ale możemy przytoczyć najważniejsze argumenty za jednym i drugim rozwiązaniem i pozostawić wybór tobie.
Maszynka do golenia
To najpowszechniejsze narzędzie do golenia zarostu. Mamy możliwość wyboru maszynki na żyletki, czyli takiej bardziej retro, lub maszynki na wymienne ostrza. Ostatnio do łask wracają maszynki na żyletki, które nawiązują do klasyki golenia na mokro. Do nich obowiązkowym wyposażeniem jest dobry pędzel do golenia oraz krem lub mydło do wyrabiania piany. Maszynki żyletkowe pozwalają na podróż do przeszłości, gdy golenie było swoistym rytuałem, a nie nudną codzienną rutyną. Wśród maszynek na żyletki możemy wybierać rozmaite rodzaje dostosowane do naszych potrzeb, preferencji i umiejętności. W ofercie znajdziemy maszynki z otwartym bądź zamkniętym grzebieniem, z regulacją ekspozycji ostrza, mniej lub bardziej agresywne, z większą i mniejszą rękojeścią, w różnych cenach. Wybór jest ogromny i może przyprawiać o ból głowy. W tym artykule jednak skupimy się na samej istocie wyboru maszynki do golenia jako narzędzia manualnego.
5 zalet maszynek do golenia
- Maszynka do golenia to zwykle pierwsze i najbardziej dostępne narzędzie do usuwania zarostu. Można je nabyć za niewielkie pieniądze, więc najczęściej staje się pierwszym akcesorium w przygodzie golenia zarostu. Stosowanie maszynki do golenia jest dość proste.
- Maszynki do golenia zapewniają bardzo dokładne i gładkie golenie. Golą zarost tuż przy skórze, więc efekt ogolonej twarzy dłużej się utrzymuje. Są przy tym bardzo efektywne, usuwają zarost skutecznie , nawet w trudno dostępnych miejscach na twarzy.
- Jeśli maszynka do golenia ulegnie stępieniu, nie ma problemu by szybko wymienić w niej ostrze. Wystarczy je kupić i samodzielnie zamontować – nie musimy oddawać sprzętu do żadnego serwisu.
- Maszynka do golenia świetnie się sprawdza w podróży. Nie zajmuje wiele miejsca i można się nią golić wszędzie, bo nie wymaga dostępu do prądu.
- Jest to narzędzie bardzo ekonomiczne, łatwo znaleźć coś na swoją kieszeń. Wybór dobrej maszynki do golenia jest wyborem na długi czas, więc koszt zakupu rozkłada się na wiele lat, a same akcesoria do maszynek to niewielki koszt.
5 wad maszynek do golenia
- Golenie się maszynką nie jest czynnością błyskawiczną. Wymaga od nas precyzji i cierpliwości. Szybkie i nieuważne golenie może skończyć się zacięciem skóry.
- Istnieje ryzyko podrażnienia skóry i zacięć, bo mamy do czynienia z ostrymi krawędziami żyletki lub ostrza. Golenie bez podrażnień wymaga wprawy i poznania wszystkich zasad golenia na mokro.
- Nie da się golić maszynką na sucho. Ostrze potrzebuje poślizgu, a zarost zmiękczenia, by golenie było bezpieczne i skuteczne.
- Dość szybko tępią się ostrza i trzeba je regularnie wymieniać. Zwykle wymagają wymiany co kilka goleń. Należy mieć pod ręką zawsze zapas nowych żyletek lub ostrzy do maszynek, by nie golić się tępym narzędziem.
- Maszynki do golenia nie zapewniają tyle swobody co golarka elektryczna. Wymagają przygotowania skóry do golenia i stosowania odpowiednich kosmetyków takich jak krem do golenia czy preshave.
Golarka do golenia
Golarki elektryczne to urządzenia, które same wprawiają się w ruch. Najważniejszym elementem takiej golarki jest głowica, w której obracają się ostrza. Mogą być mniej lub bardziej innowacyjne, z mniejszą lub większą funkcjonalnością. Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, mogą posiadać elastyczną głowicę lub kilka głowic rotacyjnych, wiele ostrzy, dodatkowe nasadki do przycinania, a niektóre dodatkowo wyposażone są nawet w stacje samoczyszczące. Golarki mogą być bezprzewodowe, z wbudowaną baterią (np. wodoodporną) lub takie, które należy podłączyć do prądu i wówczas niemożliwe jest golenie na mokro. Oczywiście poszczególne modele różnią między sobą nie tylko wyglądem i funkcjonalnością, ale też ceną. Bez względu na konkretny rodzaj golarki, poniżej przedstawimy wady i zalety stosowania tego narzędzia, jako alternatywy dla maszynki.
5 zalet golarek elektrycznych do golenia
- Golarka elektryczna to bez wątpienia najszybszy sposób na golenie. Golić się można automatycznie, bez patrzenia w lustro, na szybko przed pracą. Na dodatek golarka jest bardzo skuteczna i wymaga jednego przejścia po skórze, by ją ogolić.
- Stosowanie golarki to eliminacja podrażnień na skórze. Nie da się zaciąć podczas golenia, nie ma też ryzyka wrastania włosków czy podrażnienia skóry ostrzem, które jest odpowiednio odizolowane od powierzchni skóry podczas golenia.
- Mogą być stosowane w trudnych warunkach. Jeśli mamy golarkę z naładowaną baterią, ogolimy się niemal wszędzie – nawet w samochodzie.
- Nie ma potrzeby kupowania dodatkowych kosmetyków do golenia. Golarka goli na sucho, co sprawia, że to jedyny wydatek na kilka lat.
- Golarka może mieć wiele funkcjonalności w zależności od zaawansowania urządzenia. Golarki wodoodporne można stosować pod prysznicem, a te ze specjalnymi nasadkami używać do trymowania włosów i brody. Niektóre golarki posiadają nawet funkcję samoczyszczenia, więc nie trzeba przejmować się ich myciem.
5 wad golarek elektrycznych do golenia
- Elektryczne golarki nie zapewniają bardzo dokładnego golenia. Nie golą zarostu tuż przy skórze jak ostrza czy żyletki w maszynkach, więc twarz nie jest tak gładka. Przez to i efekt ogolonej skóry jest krótkotrwały, więc dla zachowania gładkości lica czynność golenia należy powtarzać codziennie.
- Mimo bezproblemowej obsługi, na początku użytkowania mogą być nieco niekomfortowe. Należy wypracować swój sposób na golenie golarką, by nie szarpała za włoski (to się czasem zdarza) i nie ciążyła w ręku.
- Golarki – szczególnie te zaawansowane technologicznie – są dość drogie i nie jest to wydatek, na który każdego stać. Dobre golarki kosztują nawet do tysiąca złotych, a w przypadku ich zepsucia wymagają kosztownej naprawy w serwisie. Same części zamienne też są drogie.
- Nawet bezprzewodowe golarki wymagają zasilania, więc nie da się stosować golarki w miejscu gdzie nie ma prądu. Jak wyczerpie się bateria, musisz mieć gdzie ją podładować. Taki sprzęt zatem nie sprawdzi się np. na survivalu w lesie.
- Golarka bywa głośna. Zawsze wydaje z siebie jakiś dźwięk podczas pracy, więc może być to dla ciebie irytujące.
Golarka vs maszynka do golenia – co wybrać?
Jak już wspomnieliśmy, nie da się jednoznacznie wskazać konkretnego wyboru. Golarka vs. maszynka do golenia to nie lada dylemat, który musisz rozwiązać sam. To kwestia osobistego wyboru, oparta na czynnikach, które dla ciebie są najważniejsze. Zadaj sobie pytanie, czego oczekujesz od swojego narzędzia do golenia, a czego chcesz uniknąć. Czy ważny jest dla ciebie czas golenia, precyzja czy może wygoda? My podpowiemy ci jedno – jakie narzędzie wybierzesz, zwróć koniecznie uwagę na jego jakość. Zarówno wśród maszynek do golenia, jak i golarek możesz znaleźć markowe akcesoria na lata, jak i chińskie niedoróbki, które narobią więcej szkody niż pożytku. Kieruj się zatem rozsądkiem, poczytaj opinie poszczególnych modeli, popytaj w sklepie z tymi akcesoriami i wybierz produkt na miarę twoich potrzeb. Życzymy ci satysfakcjonującego wyboru.