Dlaczego mój pędzel do golenia gubi włosie?

PędzleDla każdego posiadacza pędzla do golenia z naturalnego włosia istotne jest to, by ta wysoka jakość pędzla utrzymywała się jak najdłużej. Niestety, czasem się zdarza, że włosie  zaczyna wypadać, a my nie wiemy dlaczego tak się dzieje i co z tym zrobić. Czy to nasza wina, bo nieumiejętnie się z nim obchodziliśmy? A  może wina samego producenta, który wypuścił na rynek wadliwy produkt? Po lekturze tego tekstu nie będziecie mieć już wątpliwości.

1. Pierwsze szlify

Nowy nieużywany pędzel musi mieć czas, by dostosować się do nowych warunków. Jakby nie było, to naturalne włosie, które nagle musi zderzyć się z wieloma czynnikami - kontakt z kosmetykami, siła nacisku, indywidualny sposób pędzlowania itp. Producenci uważają, że pędzel regularnie używany ma około 3 miesiące na pełne dostosowanie się do indywidualnych potrzeb i nawyków właściciela. Jakie zjawiska możemy wówczas obserwować? Są to m.in. zmiękczenie końcówek włosia, bardziej rozczapierzone włosie, lekkie odbarwienie. Wypadanie włosków nie powinno się zbyt często zdarzać, ale uniknąć się tego w tym pierwszym etapie raczej nie da, dlatego nie popadajmy w panikę i nie biegnijmy z reklamacją, jeśli ubytek włosia jest wówczas niewielki i sporadyczny (czyli do kilku włosków na golenie).

2. Technologia produkcji pędzli do golenia

Produkcja pedzliWypadające na początku (w ciągu pierwszych 3 miesięcy używania) włosie może mieć przyczynę wynikającą ze sposobu produkcji pędzla. Najczęstszą przyczyną jest nieusunięcie z pędzla włosków, które zostały zbyt luźno osadzone w jego knocie. W procesie produkcyjnym takie włoski powinny być usunięte zanim knot zostanie zamocowany w trzonku pędzla, robi się to zwykle specjalnym grzebieniem. Nie zawsze jednak takie wyczesywanie przynosi 100% rezultat, dlatego resztka niewyczesanych i luźnych kilku włosków ma prawo wypadać na początku użytkowania pędzla. Oczywiście zwykle jest to symboliczna ilość (czyli do kilku włosków na golenie). Większy ubytek prawdopodobnie ma źródło gdzie indziej.

Jeżeli więc podczas jednego golenia (prawidłowo wykonywanego) Twój pędzel traci co najmniej kilkanaście włosków podczas każdego golenia, a włosy wychodzą nie pojedynczo tylko kępami, skontaktuj się z nami, bo jest bardzo prawdopodobne, że pędzel prawdopodobnie jest wadliwie wykonany.

3. Nieprawidłowe użytkowanie pędzla do golenia

Zniszczenie włosia w pędzlu do golenia może mieć również przyczynę opierającą się na złym eksploatowaniu produktu. Dużo zależy na przykład od wody i jej temperatury. Pędzel przed przystąpieniem do rozrabiania kremu czy mydła powinien się moczyć w ciepłej wodzie przez co najmniej 30 sekund. To pozwala pędzlowi zwiększyć chłonność i elastyczność włosia. Jeśli włosie nie zostanie odpowiednio namoczone i będzie zbyt suche, narazimy je na wyrywanie lub łamanie włosków podczas golenia. Istotne jest również to, by nie stosować zbyt gorącej wody. Pamiętajmy, że naturalne włosie to naturalny surowiec, który źle reaguje na szkodliwe czynniki. Wysoka temperatura może m.in. osłabić włoski i rozpuścić kleje epoksydowe, które utrzymują włosie w spójnym pęku (knocie).

Bardzo ważna jest również siła nacisku na włosie pędzla - zarówno przy wyrabianiu piany, jak i rozprowadzaniu jej po skórze. Producenci zalecają, by nakładając pędzlem pianę na zarost, robić to ruchami tam i z powrotem i unikać ruchów kolistych. Nacisk pędzla na powierzchnię skóry bądź mydła czy miski do wyrabiania piany powinien być umiarkowany. Zbyt silny nacisk potrafi zniszczyć rdzeń pędzla i uszkodzić pęk wiążący włosie (knot).

4. Nieodpowiednia lub niewystarczająca pielęgnacja pędzla do golenia

Nieodpowiednie czyszczenie pędzla do golenia czy przechowywanie go jest najczęstszą przyczyną uszkadzania włosia. Większość dostępnych w sprzedaży kremów i mydeł do golenia zawiera składniki, które jeśli nie zostaną należycie wypłukane, na pewno przyczynią się do głębokiego uszkodzenia struktury włosia i innych niepożądanych czynników np. rozwoju pleśni w pęku (pędzla). Warto od czasu do czasu powąchać pędzel i sprawdzać regularnie czy pomiędzy włoskami nic niepokojącego się nie dzieje.  Gdy nasz pędzel nagle zaczyna gubić włosie, warto go „zregenerować”.  Czasem wystarczy wyczyścić go roztworem wody i boraksu i dokładnie wysuszyć.

No właśnie, suszenie pędzla to też podstawa. Zostawiając pędzel zbyt wilgotnym przyczyniamy się do osłabiania włosków. Najlepiej jest odwieszać umyty pędzel do góry nogami, by woda nie wnikała w głąb trzonka. Dobrze jest też przechowywać pędzel w suchym miejscu, by dać mu szansę na pełne wyschnięcie. Nigdy nie wkładamy mokrego pędzla do szczelnych pojemników.

5. Gwarancja producenta pędzli do golenia

Producenci pędzli do golenia, których oferta jest dostępna w naszym sklepie zawsze gwarantują najwyższą jakość swoich produktów i uwzględniają wszelkie reklamacje, jeśli wada produktu leży po stronie producenta. Ważne jest zatem, by przyczynę wypadającego włosia dokładnie ustalić i dopiero później reklamować sprzedawcy.

Jak już wspomnieliśmy, sporadycznego wypadania włosków w ciągu pierwszych 3 miesięcy użytkowania czy nagłego pogorszenia stanu pędzla na skutek niewłaściwego użytkowania lub pielęgnacji (patrz punkty 3 i 4 powyżej) - żaden producent w reklamacji nie uwzględni.