Co wpływa na cenę pędzla do golenia? - poradnik kupującego

Pędzle do golenia tworzą bogatą ofertę. Różnią się nie tylko parametrami, ale przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane. Czasem są to materiały dekoracyjne, które czynią to akcesorium bardziej prestiżowym i luksusowym – jednym słowem bardzo drogim. Do tych zalicza się między innymi kość słoniową czy złoto, z których wykonuje się ozdobne uchwyty. Prekursorem takich luksusowych uchwytów w pędzlach do golenia była Francja.  Początek tej mody można przypisać na 1750 rok. Wówczas uchwyty pędzli stały się bardzo egzotyczne. Oprócz kości słoniowej, srebra i złota, pojawiła się skorupa żółwia, kryształ czy porcelana. W 1800 roku spopularyzowano sprzedaż luksusowych pędzli do golenia wśród najbogatszych - dzięki temu, że sam proces golenia przeniesiono z salonów fryzjerskich do domów.  Posiadanie pędzla w domu było prestiżowe i świadczyło o dużej zamożności. Gdy golenie na mokro stało się bardzo popularne, wzrósł popyt na pędzle o bardziej przystępnych cenach – wówczas pojawiły się również nieco tańsze modele, dzięki zastąpieniu luksusowych materiałów bardziej powszechnymi.

Pedzel do golenia Ruys

Dziś oferta pędzli jest w stanie zaspokoić każdy gust i sprostać każdym możliwościom finansowym kupującego. Wśród materiałów wykorzystywanych do produkcji uchwytów pędzli bardzo popularne są te syntetyczne – żywica syntetyczna, szkło akrylowe, plastik czy inne tworzywa sztuczne. Korzyści z posiadania uchwytów syntetycznych jest więcej – mają mniejsze szanse na uszkodzenie mechaniczne i są bardziej odporne na wilgoć. Mimo tego, że materiał, z jakiego wykonuje się uchwyt rzadko wpływa na ogólną wydajność samego pędzla - nadal  istnieje duża grupa mężczyzn, która ponad praktyczność przedkłada prestiż i wciąż wybiera akcesoria z egzotycznego drewna lub kości zwierząt.

Cena a rodzaj pędzla do golenia

Jeśli pominiemy kwestie egzotycznych i bardzo kosztownych uchwytów (np. ze złota, srebra, kryształu, naturalnej kości słoniowej, rogu etc.) okaże się, że najistotniejsze w wycenie pędzli są jednak nie uchwyty, ale rodzaj włosia oraz jego grubość w pęku. Ceny pędzli wahają się od kilku złotych do kilku tysięcy, z czego najpopularniejsze są te z przedziału 50 - 300 złotych. Jeśli pędzel jest wykonywany ręcznie a nie przez maszynę – jego cena również będzie wyższa. Wśród naturalnego włosia zwierzęcego najdroższe są te pędzle, które powstają z sierści borsuka, najtańsza zaś jest naturalna szczecina.

Rodzaje pędzli

Włosie borsuka

Zwykle pędzle wykonane z włosia borsuka są droższe od tych wykonanych z innych materiałów. To efekt  przede wszystkim pozyskiwania sierści, która musi pochodzić z podbrzusza zwierzęcia i szyi, gdzie włos ma zróżnicowaną miękkość, giętkość i kolor. Włosie borsuka jest jakościowo najlepszym naturalnym materiałem w pędzlach do golenia i także jednym z najdroższych. Ciut mniej kosztują pędzle z włosia borsuka, ale pochodzącego z innych części ciała. To włosie bywa cieńsze, twardsze i bardziej szorstkie. Najlepsze jakościowo borsucze włosie to klasy Silver Tip i Super badger – ceny pędzli zaczynają się od około 200 złotych do nawet kilku tysięcy. Na cenę borsuczego pędzla wpływa z pewnością trudność w pozyskiwaniu sierści. Ponieważ borsuki są chronione w Ameryce Północnej i Europie, producenci pędzli zwykle opierają się na włosiu pochodzącym z azjatyckich borsuków. W Chinach borsuki są tak liczne, że ich populacje często wymykają się spod kontroli i stanowią prawdziwe utrapienie dla rolników, którym niszczą uprawy. Dlatego obowiązkowy tam staje się odstrzał tych zwierząt, których włosie potem legalnie sprzedaje się m.in. do europejskich fabryk pędzli do golenia i szczotek.

Segment Premium (silvertip i super badger; ceny od 200 pln)
Klasa średnia (best/fine badger; ceny: 120 - 300 pln)
Klasa  popularna  (pure badger; ceny: 60 - 250 pln)

Włosie syntetyczne

Syntetyczne włosie najczęściej wytwarzane jest z poliamidów (syntetycznych polimerów). Tu ceny są również zróżnicowane, bo i włosie syntetyczne posiada różną jakość i właściwości. Zdarza się nawet tak, że pędzel z włosiem syntetycznym bywa droższy od włosia naturalnego. Dlaczego? Zalet włosia syntetycznego jest tutaj dużo. Z włókna syntetycznego często szybciej uzyskuje się bogatą, kremową pianę i to przy użyciu mniejszej ilości mydła czy kremu do golenia. Dodatkowo szybciej ono schnie od włosów naturalnych i jest mniej podatne na zniszczenie.

Segment Premium (klasa silvertip fibre producentów: Muhle i Edwin Jagger; ceny: 120 - 500 pln)
Klasa średnia (klasy: black fibre producenta Muhle i hi-brush producenta Omega; ceny: 60 - 150 pln)
Klasa popularna (Vulfix pure nylon i Omega Syntex; ceny: 15 - 40 pln)

Naturalna szczecina

Dowodem na to, że cena nie musi określać jakości pędzla jest naturalna szczecina pozyskiwana z dzika lub świni. Pędzle ze szczeciny są stosunkowo niedrogie, choć prezentują wysoką jakość. Są twardsze, to fakt, ale miękną  po jakimś czasie użytkowania na skutek rozdwajania się końcówek włosia (nadal jednak ich rdzeń jest sztywny, więc nie tracą na jakości). Ponadto dobrze absorbują wodę, więc wygodniej się nimi rozrabia pianę i nakłada na zarost. Niska cena pędzla ze szczeciny dzika wynika z tego, że to materiał dość łatwy do zdobycia i tani.

Segment Premium (droższe modele producenta Semogue; ceny: 50 - 130 pln)
Klasa średnia (pędzle Muhle/HJM, Vulfix, droższe modele producenta Omega, tańsze modele Semogue; ceny: 20 - 50 pln)
Klasa popularna (tańsze pędzle producenta Omega; ceny: 10 - 20 pln)

Końskie włosie

Na rynku pojawiły się również pędzle z końskiego włosia. Ten rodzaj pędzli wraca po niemal 100 latach,  gdy podczas I wojny światowej zaprzestano stosowania tego materiału ze względu na brak w tym czasie odpowiedniej technologi sterylizacji tego rodzaju włosia. Pędzle z końskim włosiem – choć trudne do znalezienia – oferują unikalną i bardzo wysoką jakość będącą świetną alternatywą dla pędzli z borsuka. Same pędzle z końskiego włosia nie są drogie (cena wysokiej jakości modeli zawiera się w przedziale 80 - 120 pln) głównie dlatego, że włosie pozyskuje się w wyniku naturalnego wyczesywania końskiej grzywy i ogona.

Pędzle do golenia