Brzytwa i jej budowa - jak się golić brzytwą?

Rozpoczynanie przygody z goleniem się brzytwą to duże wyzwanie, ale nie oznacza to skazywania siebie już na początku na porażkę. Wystarczy bowiem poznać najważniejsze zasady i zakupić odpowiedni asortyment, by w goleniu brzytwą szybko stać się profesjonalistą.

Poznajemy brzytwę do golenia

Trudno przejść do opisu sposobu użytkowania brzytwy bez uprzedniego zaznajomienia się z jej wyglądem. Każda brzytwa składa się z podobnych elementów, a każdy z nich pełni w goleniu bardzo ważną rolę. Na poniższym rysunku przedstawiono najważniejsze elementy budowy brzytwy, które występują praktycznie we wszystkich modelach brzytew.

Budowa brzytwy - najważniejsze elementy:
Budowa brzytwy

Wybieramy brzytwę

Wybór brzytwy powinien być podyktowany po pierwsze wygodą użytkownika, po drugie dopasowaniem brzytwy do umiejętności. Ponieważ zakup brzytwy to produkt na lata, najlepiej wybrać taką, która jest przeznaczona zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników. Najbardziej popularne modele to brzytwy o szerokości ostrza 5/8 lub 6/8 cala i wklęsłości 1/1 lub 1/2.

Przygotowujemy brzytwę do golenia

Jeśli mamy już brzytwę, potrzebujemy do niej również specjalnego pasa do polerowania i wygładzania oraz (z czasem) osełki do ostrzenia. Przed każdym użyciem brzytwy należy ją kilkadziesiąt razy przeciągnąć po pasie (szczegółowa instrukcja w poradzie pt. Pasy do brzytew). Regularne polerowanie brzytwy na pasie sprawi, że będzie ona czysta a ostrze wygładzone i gotowe do użycia. Co kilka miesięcy w zależności od częstotliwości użytkowania oraz twardości i gęstości zarostu, należy brzytwę naostrzyć na osełce.

Przygotowujemy twarz do golenia brzytwą

Skóra przed goleniem, szczególnie brzytwą, powinna być rozgrzana, co pozwoli rozszerzyć pory. Można to zrobić w dwojaki sposób: albo uprzednio umyć twarz w bardzo ciepłej wodzie, albo nałożyć na twarz kilka minut przed goleniem zmoczony w gorącej wodzie ręcznik.  Następnie należy nałożyć na skórę z zarostem dobrze wyrobioną pianę z kremu lub mydła do golenia i rozprowadzić ją po twarzy. Warto zadbać o to, by piana dostała się w każdy zakamarek i tym samym efektywnie zmiękczyła cały zarost. Z pewnością pomoże nam w tym dobry pędzel do golenia. Po nałożeniu piany, nie czekając zbyt długo (by piana nie wyschła), rozpoczynamy golenie brzytwą.

Jak trzymać brzytwę w dłoni?

Brzytwę trzymamy w naszej dominującej ręce - jeśli jesteśmy mańkutami, oczywiście będziemy operować nią lewą ręką. Otwartą brzytwę pod kątem rozwartym trzymamy w ten sposób, by kciukiem podpierać dolną część trzpienia, trzy środkowe palce powinny z drugiej strony obejmować ząbki brzytwy, a palec najmniejszy powinien być umiejscowiony na tzw. "ogonie" - w taki sposób by uchwyt brzytwy znalazł się miedzy tym małym palcem a palcem serdecznym. Istnieją drobne modyfikacje trzymania brzytwy, ale warto na początku zacząć od tego sposobu, a wraz z nabywaniem doświadczenia wyrobić w sobie własny sposób na wygodny uchwyt.
Trzymanie brzytwy

Jak się golić brzytwą?

W trakcie golenia się brzytwą istotne jest to, by używać do tego obydwu rąk. Druga ręka, w której nie ma brzytwy powinna pomagać nam naciągać skórę w miejscu, po którym będziemy prowadzić ostrze brzytwy. Ostrze powinno być nachylone do skóry pod kątem 30 stopni. Prowadząc brzytwę po zaroście należy zadbać o to, by nacisk nie był zbyt silny (grozi skaleczeniem), a ruchy po skórze powinny być krótkie. Brzytwą w pierwszej kolejności golimy się z włosem. Jeśli skóra nie została w ten sposób dobrze ogolona, należy zmyć pozostałość piany, nałożyć nową i ponownie ogolić się brzytwą - tym razem pod włos.

Co po zakończeniu golenia brzytwą?

Jeśli z sukcesem ukończymy golenie, należy dokładnie spłukać z twarzy resztki piany i zarostu ciepłą wodą, a następnie zimną. Zimna woda pozwoli nam zamknąć pory skóry na twarzy i tym samym uniknąć podrażnień. Jeżeli w trakcie golenia się zacięliśmy, należy użyć specjalnych środków zmniejszających krwawienie po goleniu np. ałunu.

Nie zapomnijmy również o samej pielęgnacji brzytwy. Po jej użyciu powinniśmy opłukać całą brzytwę pod bieżącą wodą, a następnie wytrzeć do sucha bawełnianym ręcznikiem. Nie wycieramy ostrza tępym i sztucznym materiałem, który mógłby uszkodzić (zarysować) delikatne ostrze. Więcej na temat użytkowania i pielęgnacji brzytwy znajdziesz w tym artykule naszych Porad.

Przejdź do działu w sklepie "Brzytwy i akcesoria".

facetaria.pl

Prowadzimy internetową sprzedaż męskich kosmetyków, męskiej bielizny oraz akcesoriów i przyborów codziennego użytku. Nasza oferta obejmuje wyłącznie oryginalne produkty wysokiej jakości potwierdzonej gwarancją producenta, których jesteśmy bezpośrednim importerem oraz nabywane bezpośrednio od producentów lub ich autoryzowanych dystrybutorów. Zapewniamy profesjonalną obsługę i wygodną nawigację naszego e-sklepu zaprojektowaną na podstawie męskich oczekiwań w zakresie zakupu rzeczy osobistego użytku