Jak ostrzyć brzytwę i się nią golić?

Brzytwa to zakup na lata. Ale tylko wtedy, gdy jej właściciel należycie się nią posługuje i odpowiednio o nią dba. Element brzytwy najbardziej narażony na uszkodzenia, a jednocześnie w brzytwie najważniejszy - to ostrze. Od tego, z jakiego materiału je wykonano, w dużej mierze zależy to, jak należy je pielęgnować. Brzytwy, których ostrza wykonano ze stali nierdzewnej są mniej wymagające jeśli chodzi o pielęgnację. Większość brzytew jest jednak produkowanych ze stali węglowej, które muszą być zawsze dokładnie płukane po użyciu a następnie wycierane do sucha. Inaczej mogą zacząć rdzewieć. Nie należy brzytwy dezynfekować alkoholem (np. spirytusem salicylowym) i innymi środkami chemicznymi służącymi do dezynfekcji. Jednym środkiem, którego należy używać do czyszczenia brzytwy jest ciepła woda i mydło.
Gdy brzytwa nie jest używana przez dłuższy czas, warto nasmarować ją cienką warstwą oleju (może być uniwersalny lub nawet spożywczy, byle nie był zbyt „ciężki”), dzięki temu ostrze będzie właściwie zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych.
Rzeczą naturalną w użytkowaniu brzytwy jest fakt, że na ostrzu czasem powstają mikroskopijne „zadziory”, które mogą mieć wpływ na jakość golenia. Takie drobne zmiany na krawędzi ostrza dość łatwo usunąć np. poprzez przeciągnięcie lekko kciukiem ostrza brzytwy, jakbyśmy chcieli wypolerować palcem jego powierzchnię. Jeśli zadziory zrobią się zbyt poważne i nie dają się wygładzić palcem, musimy użyć specjalnego pasa do polerowania brzytew.

Jak wygładzić brzytwę na pasie?

Pas do brzytew służy przede wszystkim do gładzenia i polerowania ostrza. Są jednak tacy, którzy używają go do ostrzenia brzytwy. Jednakże do tej czynności potrzebujemy dodatkowo specjalnej pasty ściernej  i trzeba nadmienić, że ten sposób ostrzenia jest bardzo pracochłonny. Najlepiej więc wykorzystywać pas jedynie do szlifowania i gładzenia, ostrzenie pozostawiając specjalnym osełkom.

Pas do brzytwy

Jeżeli nasz pas do brzytew jest dwustronny, najpierw szlifujemy brzytwę na stronie bardziej chropowatej (materiale), a później polerujemy na gładkiej skórze. Jak to robić? Najistotniejsze to utrzymać napięty  pas podczas polerowania ostrza. Pas przypinamy np. do ściany i jedną ręką trzymamy jego dolny uchwyt , naciągając go. Drugą ręką trzymamy brzytwę, prowadząc ostrze od siebie i do siebie.

Wykonując ruch od siebie, ostrze powinniśmy kierować w swoją stronę, następnie, gdy dojdziemy do uchwytu brzytwy, obracamy brzytwę, by  prowadząc ją do siebie, kierować ostrze na zewnątrz. Jeśli nie odwrócimy brzytwy i ciągle będziemy polerować jedną stronę – straci ona swoje właściwości tnące. Wówczas pomoże nam jedynie prawdziwe ostrzenie na kamieniu. 

Jak często można wygładzać brzytwę?

Polerowanie brzytwy na pasie należy wykonywać najlepiej przed każdym goleniem.  Zwykle wykonuje się od 10 do 60 pociągnięć na pasie (jeśli pas jest dwustronny to od 5 do 30 na każdej stronie). Trzeba również wiedzieć, że nie należy wygładzać brzytwy zaraz po jej użyciu. W przypadku brzytew z ostrzem ze stali węglowej szlifowanie i polerowanie robimy co najmniej 24 godziny po ostatnim użytkowaniu brzytwy. Dlaczego? Każde ostrze po użyciu wymaga tzw. odpoczynku.  Wypłukane i osuszone powinno być odłożone na jakiś czas w suchym miejscu, by „wykończenie” krawędzi tnącej zregenerowało się i było podatne na gładzenie. Zbyt szybkie przystąpienie do polerowania brzytwy, zbyt częste  lub niewłaściwe polerowanie może uszkodzić krawędź tnącą i stępić ją.

Jak się golić brzytwą?

Początkujący powinien zawsze zaczynać od bezpiecznych i nieskomplikowanych obszarów twarzy. Najłatwiejsze miejsca do golenia to policzki, najtrudniejsze – obszary wokół ust i obok nosa. Istotne jest odpowiednie przygotowanie skóry i zarostu. Najlepiej golić zarost nieduży – maksymalnie dwudniowy, wcześniej zmiękczony np. olejkiem preshave i kremem do golenia.

Ważny jest również sposób trzymania brzytwy. Ostrze trzymamy między kciukiem a trzema środkowymi palcami.

Trzymanie brzytwy do golenia

Uchwyt brzytwy powinien wystawać spomiędzy palca serdecznego i małego. Najłatwiej podpatrzyć to na zdjęciach lub filmikach zamieszczanych w sieci.  Dla gładkiego golenia brzytwą istotny jest kąt, pod jakim dociskamy ostrze do skóry. Optymalnym jest kąt 30 stopni, jeśli golimy się z włosem. Golenie pod włos brzytwą może być ryzykowne i zalecane ekspertom. Wtedy kąt nachylenia ostrza wynosi 15 stopni. Zbyt mały kąt ostrza w stosunku do skóry golenie może wyrywać zarost i ścinać wszelkie wybrzuszenia skóry i krostki, zbyt prostopadły grozi przecięciem golonej skóry.

Golenie brzytwą

facetaria.pl

Prowadzimy internetową sprzedaż męskich kosmetyków, męskiej bielizny oraz akcesoriów i przyborów codziennego użytku. Nasza oferta obejmuje wyłącznie oryginalne produkty wysokiej jakości potwierdzonej gwarancją producenta, których jesteśmy bezpośrednim importerem oraz nabywane bezpośrednio od producentów lub ich autoryzowanych dystrybutorów. Zapewniamy profesjonalną obsługę i wygodną nawigację naszego e-sklepu zaprojektowaną na podstawie męskich oczekiwań w zakresie zakupu rzeczy osobistego użytku

Realizacja: interaktywni.pro