Jak wybrać właściwe mydło do golenia?

Truefitt & Hill Mydło do goleniaMydło do golenia, choć nieco trudniejsze w obsłudze dla początkujących, odwdzięcza się najlepszej jakości pianą - obfitą i stabilną na skórze. Jednocześnie jego ogromnym atutem staje się wydajność, bo mydło daje o wiele więcej piany niż krem tej samej pojemności. Problemem może być jednak wybór właściwego kosmetyku. Jak wiadomo – jeden produkt drugiemu nie równy. Czym się zatem kierować?

Wybór mydła do golenia powinien opierać się przede wszystkim na własnych preferencjach. Nie każdy lubi przecież te same zapachy, nie każdemu musi podobać się to samo opakowanie. Jednak mimo wszystko, trzeba na początku zwrócić uwagę na właściwości kosmetyku, które mogą mieć wpływ na jego użytkowanie.

Skład mydła do golenia

Podstawowym składnikiem mydeł do golenia jest gliceryna. Oprócz niej w mydle mogą znaleźć się nawilżające i zmiękczające zarost substancje roślinne, olejki zapachowe, składniki łagodzące. Na skład warto zwracać uwagę pod kątem właściwości swojej skóry. Jeśli nasza cera należy do bardzo wrażliwych lub alergicznych, wybierzmy mydło pozbawione alergenów i substancji zapachowych oraz zawierające łagodzące wyciągi np. z aloesu. Jeśli mamy problem z podrażnieniami podczas golenia - postawmy na mydło z dodatkiem przeciwzapalnego i gojącego ałunu.

Miękkość mydła do golenia

Mydło CellaW ofercie posiadamy twarde i miękkie mydła do golenia. To ważna cecha fizyczna tego kosmetyku, bo ma bezpośredni wpływ tworzenie piany. Miękkie mydła są łatwiejsze do uzyskiwania piany i nie wymagają używania twardych pędzli do golenia. Ponadto ich konsystencja ma znaczenie w przypadku zakupu większej kostki, którą będziemy dzielić. Jeśli posiadamy tygiel, miękkie mydło łatwiej uformować w kształt pasujący do opakowania. Twarde mydła potrzebują dłuższego czasu na uzyskanie piany oraz stosowania twardszego włosia pędzla do golenia.

Zapach mydła do golenia

To indywidualny wybór mężczyzny. Mydła do golenia, podobnie jak wody toaletowe też występują w rozmaitych opcjach zapachowych. Jeśli więc mamy możliwość powąchania kremu przez zakupem, zróbmy to. Jeśli nie, wczytajmy się w dokładny skład kosmetyku. Zawartość mentolu, geranium, limonki, piżma, wyciągu z drzewa sandałowego czy wanilii świadczy o tym, że mydło będzie intensywnie pachnieć. Jeśli wolimy subtelne kosmetyki, wybierzmy te pozbawione substancji zapachowych, albo takie, w których producent napisał, że mają delikatny mydlany zapach.

Opakowanie mydła do golenia

Mydło do golenia z kubkiemMydła do golenia możemy kupić w różnej postaci – w sztyfcie, w kostce lub bloku albo w tyglu. Wybór rodzaju opakowania powinien być podyktowany naszymi potrzebami. Mydło w sztyfcie to wygodne rozwiązanie, szczególnie w podróży. Umożliwia tworzenie piany bez użycia pędzla, bezpośrednio na twarzy, a przy tym sam sztyft zajmuje mało miejsca w bagażu podróżnym. Mydło w bloku to ekonomiczny zakup, najczęściej czyniony przez salony fryzjerskie, które dzielą potem blok na mniejsze części. Mydło do golenia w bloku można jednak kupić również do prywatnego użytku, jeśli rzeczywiście często korzystamy z tego kosmetyku. Jedyną trudnością może być wykrojenie z niego mniejszych mydeł pasujących np. do posiadanego tygla. Najczęściej wybieraną formą mydła do golenia jest gotowy, wykrojony w odpowiednim kształcie wkład do tygla. Musimy jednanie zwracać uwagę na wymiary wkładu, by pasowały do naszego opakowania. Możemy kupić również mydło wraz z tyglem – plastikowym, drewnianym, metalowym, porcelanowym lub szklanym. Wybór tygla to już indywidualna decyzja podyktowana upodobaniami i możliwościami finansowymi.

Cena mydła do golenia

Mydła do golenia mają dużą rozpiętość cenową. Najtańsze produkty możemy nabyć już za około 5 złotych, najdroższe dochodzą nawet do 200 złotych. Na cenę wpływa przede wszystkim zastosowany proces produkcji – im dłuższy i bardziej pracochłonny - tym cena mydła wyższa. Najdroższe będą mydła twarde, wyrabiane ręcznie w procesie „potrójnego mielenia” (ang. triple milled process). Przykładowo w naszej ofercie mydła potrójnie mielone wytarzają producenci angielscy: Truefitt & Hill, Taylor of Old Bond Street i Vulfix,  portugalski producent Musgo Real oraz niemiecki Tabac Original. Długim i kosztownym procesem wytwarzania charakteryzują się też włoskie mydła Valobra. Drugim bardzo istotnym elementem ceny końcowej jest jakość użytych składników.

Im droższe mydło, tym zwykle bardziej luksusowy producent i ładniejsze opakowanie. Najdroższe mydła mają tygle z prawdziwego impregnowanego drewna lub najwyższej jakości metali kształtowanych ręcznie.

Cena odzwierciedla również dodatkowe właściwości mydła. Te droższe są zazwyczaj wzbogacone w dodatkowe substancje pielęgnacyjne i ochronne. Tańsze mydła mają jedynie za zadanie zmiękczyć zarost i stworzyć kremową pianę. Droższe mydła z reguły posiadają także intensywniejszy zapach.

Przejdź do działu: Mydła do golenia >> i wybierz odpowiednie dla siebie!