Jak wybrać wodę kolońską?

Wybór odpowiedniej wody kolońskiej może stanowić nie lada wyzwanie. W obliczu szerokiego asortymentu i tej różnorodności cen, nazw i opakowań - niejednego mężczyznę ogarnia uczucie zagubienia. By ułatwić Wam nieco wybór i uczynić go właściwym, postanowiliśmy przybliżyć Wam specyfikę wód kolońskich i pokazać, na co należy zwracać uwagę podczas ich zakupu.

3 zasady, o których musisz wiedzieć, jeśli zamierzasz kupić wodę kolońską:

  1. Nie ma uniwersalnej wody kolońskiej, na każdą okazję. Zapomnij, że znajdziesz jeden zapach, który załatwi wszystko. Wód kolońskich warto mieć więc kilka, każdą na inną okazję.
  2. Woda kolońska to kosmetyk bardzo osobisty. Musi być idealnie dopasowany do Ciebie. Zapach powinien być lubiany i wywoływać przyjemne odczucia, dlatego najlepiej jeśli samodzielnie go sobie wybierzesz. Nie powierzaj tego zadania nikomu innemu.
  3. Powinieneś posiadać co najmniej 3 różne wody kolońskie - jedną do biura/pracy, jedną na specjalne okazje i romantyczne wieczory oraz jedną tzw. na zwykłe wyjścia.

Dlaczego warto używać wody kolońskiej?

Argumentów jest wiele. Poza tym, że piękne męskie zapachy szczególnie nęcą kobiety, dobra woda to wizytówka również na szerszym polu. Wzbudza podziw i szacunek np. na spotkaniach biznesowych. To także niezwykła moc aromaterapii - otuleni pięknym zapachem, czujemy się lepiej, atrakcyjniej i mamy więcej pewności siebie.

Nie popełniaj tych błędów:

  1. Nie używaj jednego zapachu wody kolońskiej przez całe życie. Zapach powinien zmieniać się wraz z wiekiem, co innego przystoi młodemu chłopakowi, co innego pasuje do mężczyzny dojrzałego.
  2. Nie używaj codziennie tej samej wody kolońskiej. To uczyni Cię bardziej atrakcyjnym.
  3. Nie używaj wody kolońskiej w nadmiarze.  Zapach musi być wyczuwalny, ale subtelny.
  4. Nie stosuj wody kolońskiej bezpośrednio na twarz. Skóra twarzy jest wrażliwa i na skutek alkoholu zawartego w kosmetyku może zostać podrażniona. Wodę stosuj na kark, szyję, nadgarstki i w miejscach za uszami.
  5. Nie rozpylaj wody na ubrania. To marnowanie dobrego kosmetyku. Ponadto zapach zostanie na ubraniu na dłużej i będzie Ci towarzyszył nawet wtedy, gdy nie będziesz mieć na niego ochoty.

Jak wybrać wodę kolońską stosownie do okazji?

Najważniejszą selekcją wód kolońskich jest podzielenie je na poszczególne okazje.

  • Woda kolońska do pracy - powinna być lekko pachnąca, subtelna, najlepiej z nutami cytrusowymi. Zrezygnuj z mocnych i aromatycznych nut, dla których nie ma miejsca w biurze.
  • Woda kolońska na wieczór -  powinna być nieco inna od tej codziennej. Zapach na randkę  powinien być wyrafinowany, trochę cięższy, ze śladami piżma, drzewa sandałowego czy skóry.
  • Woda kolońska na oficjalne okazje - na ważne wydarzenia najlepiej użyć lekko perfumowanych wód ze śladami wanilii, lawendy i cytrusów. Elegancko, ale z wyczuciem.

Jakie czynniki oprócz okazji powinny wpływać na wybór wody kolońskiej?

  • Pora roku - powinniśmy wymieniać wodę kolońską przynajmniej dwa razy w roku. Okres wiosenno-letni to lżejsze i świeże zapachy (cytrusy), okres jesienno-zimowy to wody ostre, ciężkie i dość aromatyczne.
  • Wiek - dostosuj wodę do swojego wieku - świeże nuty dla młodych panów, eleganckie i cięższe - dla dostojnych mężczyzn w średnim wieku.
  • Ulubiona kompozycja zapachowa - zaufaj swojemu gustowi. Jeśli lubisz świeże, młodzieńcze, lekko pikantne nuty - decyduj się na zapachy zawierające aromaty: cytrusów zielonych liści i traw, paproci, oceanu. Jeśli wolisz zapachy wyraziste i pikantne - postaw na nuty lawendy, kadzidła, czarnej porzeczki, cynamonu, goździków. Dla miłośników zapachów ziemi, natury - najlepsze będą aromaty drewna (drzewo sandałowe, dąb), ale też piżmo i skóra.

Co mówią o wodach kolońskich opisane nuty:

  • Nuty cytrusowecytrusowe - woda pełna orzeźwienia pochodzącego z cytryn, limonki, pomarańczy, grejpfrutów.
  • morskie/wodne - wonią przypominające ulotne zapachy bryzy morskiej i/lub rześkiego górskiego powietrza - zapachy wodne orzeźwiają, tchną czystością.
  • ziołowe - aromaty suszonych ziół, nasion i kwiatów, takich jak wetyweria, szałwia, rozmaryn, bazylia, tymianek, mięta, lawenda
  • ziemiste/paprociowe - przywodzą na myśl zapach leśnej ściółki, torfu, wilgotnego mchu.
  • kwiatowe - woda pełna kwiatowego bukietu - lilia, lawenda, róża, goździk.
  • owocowe - opisują zapachy owoców innych niż cytrusy np. jabłek, bananów, truskawek.
  • pikantne/przypraw - określają mocne zapachy, silne, rozgrzewające np. cynamon, kadzidło, mirra, goździki, imbir, gałka muszkatołowa.
  • skórzane - przypominają wonią wysokiej jakości naturalną skórę, a uzyskuje się je poprzez połączenie gorzko-ostrych nut przypraw, piżma, kadzidła i oleju rycynowego z wonią labdanum lub żywicy jałowca i brzozy oraz ze słodkimi akcentami bursztynu i owoców
  • drzewne - opisują zapach świeżo ciętego drewna i żywicy np. drzewa sandałowego, różanego, cedrowego.
  • piżmowe - określa zapach seksowny, męski, stanowiący bazę klasycznych wód kolońskich.

Jak czytać opisy wód kolońskich?

Często w opisach poszczególnych zapachów, producenci  rozkładają aromat na elementy składowe. Są to:

  • Nuty głowy - zapach, będący pierwszym wyczuwalnym aromatem tuż po zastosowaniu wody kolońskiej. Na skórze utrzymuje się przez pierwsze 15-20 minut, są to więc najmniej trwałe nuty zapachowe w wodzie. A zatem też i nie najważniejsze.
  • Nuty serca - tzw. nuty środkowe, które są wyczuwalne po około 20-30 minutach od zastosowania kosmetyku. Nuty te utrzymują się na skórze maksymalnie do 2 godzin.
  • Nuty bazowe - najbardziej długotrwałe zapachy, jakie zawiera woda kolońska. Na skórze utrzymują się przez kilka godzin. To najważniejszy element zapachu w kosmetyku, bo to on najdłużej nam towarzyszy.

Przejdź do działu w sklepie: Wody kolońskie i toaletowe >>

Wody kolońskie