Jak dbać o brodę i wąsy – porady specjalisty

Pielęgnacja wąsów to nie tylko stylizacja wąsów, ale również dbanie o wysoką jakość zarostu. Jak powinna wyglądać stylizacja wąsów i jaki zestaw do pielęgnacji wąsów przyda się na początek?

Stylizacja wąsów

Pielęgnacja wąsów to dbałość o ich zadbany wygląd. Stylizacja wąsów wymaga użycia pewnych kosmetyków i akcesoriów, więc każdy posiadacz zarostu pod nosem powinien pomyśleć nad dodatkowym wyposażeniem kosmetyczki. Stylizacja wąsów wymaga po pierwsze regularności. Zarost szybko rośnie, dlatego trzeba stale dbać o jego formę. Najładniejsze wąsy to te, które są symetrycznie przystrzyżone, nie są odbarwione i mają ładną spójną formę. Rodzajów wąsów jest wiele, więc na początku warto popróbować z rożnymi stylizacjami, by w końcu trafić na taką, która idealnie nam będzie pasować. Poza dbałością o zarost, należy również pielęgnować skórę pod zarostem, która jest narażona na podrażnienia przez twarde i sztywne włoski.

Zestaw do pielęgnacji wąsów zestaw do wasów

Zestaw do pielęgnacji wąsów powinien zawierać zarówno akcesoria do nadawania wąsom odpowiedniej formy, jak i kosmetyki, które pozwolą ją utrwalić na dłużej. Stylizację wąsów wykonujemy głównie przy pomocy specjalnych nożyczek do podcinania zarostu, grzebienia do wąsów i kosmetyków utrwalających, do których zaliczamy np. wosk do wąsów. Te trzy produkty to must have każdego wąsacza, któremu zależy na ładnym wyglądzie jego zarostu.

Zestaw do pielęgnacji wąsów można nabyć jako komplet bądź samodzielnie go skompletować. Ważne, by zestaw do pielęgnacji zarostu kupić od zaufanego sprzedawcy, który posiada oryginalne produkty. Jakość produktów do pielęgnacji wąsów ma tu ogromne znaczenie. Polecamy sklep Facetaria.pl, w którym znajdziecie wszystko, czego potrzeba do stylizacji zarostu.

Wosk do wąsów wosk do wąsów

Wosk do wąsów to istotny kosmetyk dla każdego posiadacza zarostu. Dzięki woskowi, wąsy są miękkie, nie wrastają i nie podrażniają skóry, a na dodatek ładnie się układają i przyjemnie pachną. To bardzo wydajny kosmetyk, bo wystarczy odrobina kosmetyku roztarta w palcach i naniesiona na zarost, by wąsy zyskały na wyglądzie. Warto dodać, że wosk do wąsów posiada wiele cennych składników prozdrowotnych np. masło shea, wosk pszczeli czy olej z awokado, które odżywiają włoski i skórę.

Grzebień do wąsów grzebień i wosk do wąsów

Grzebień do wąsów przyda się w szczególności w przypadku dłuższego zarostu. Jak wiadomo, im dłuższy wąs, tym większy problem z jego ułożeniem i rozczesaniem. Grzebień do wąsów jest w tym przypadku niezastąpiony. Pozwala nie tylko rozplątać włoski, ale po nałożeniu wosku również rozprowadzić go równomiernie na wąsach, nadając im trwałą, spójną formę.

Posiadacze zarostu powinni wiedzieć, jak dbać o brodę i wąsy, bo to pomoże im utrzymać swój zarost w dobrej kondycji. Dziś, gdy broda i wąsy stały się swoistą wizytówką, a nawet stylem życia mężczyzn – pielęgnacja zarostu jest po prostu ich obowiązkiem. Dowiedz się, jak pielęgnować brodę i jak dbać o wąsy, dzięki naszym eksperckim poradom. Rób to dobrze, a twój zarost odwdzięczy się świetnym wyglądem.

Jak dbać o brodę – najważniejsze porady

Poniżej przedstawiamy garść najważniejszych wskazówek jak pielęgnować zarost, jak dbać o wąsy. Dowiesz się również czym pielęgnować brodę i w jakie kosmetyki i akcesoria warto się wyposażyć. Stosując się do naszych rad, zagwarantujesz sobie stylowy i zdrowy wygląd swojej brody, a przy okazji unikniesz najczęściej popełnianych błędów – również na etapie zapuszczania zarostu.

Porada nr 1 – kiedy strzyc zarost?

Jak dbać o brodę? Należy zacząć od jej właściwego przycinania! Wąsy i broda w fazie początkowej nie wymagają profesjonalnego strzyżenia nożyczkami. Krótki zarost jest łatwy do przycinania. Na początku wystarczy zwykły trymer albo maszynka elektryczna, by utrzymać pożądany kształt zarostu. Wystarczy, że na swoim trymerze ustawisz pożądaną wysokość cięcia na nakładce i poprowadzisz głowicę trymera po całym zaroście. W ten sposób uzyskasz równe i ładne podcięcie włosków na twarzy. Jeśli chcesz dodatkowo zarysować wyraźnie linię granicy zarostu na skórze, wystarczy zdjąć nakładkę i ściąć zbędny zarost prowadząc trymer  przy skórze wzdłuż wytyczonej linii. Zwykłym trymerem można bardzo profesjonalnie wymodelować kształt zarostu.

Trudniejsza sprawa, gdy zarost jest dłuższy np. bez podcinania ma już około 3 tygodni – wówczas do pielęgnacji brody warto wprowadzić nożyczki i grzebień. Specjalne nożyczki do wąsów i brody oraz grzebień pozwolą fachowo uporać się ze zbyt długimi włoskami. Oczywiście, tu potrzeba trochę więcej wprawy, ale jest to sztuka do opanowania. Najlepiej zacząć od usunięcia włosków nachodzących na usta i nos, a następnie skracać resztę zarostu etapami – odcinając po małym kawałku, starając się jednocześnie utrzymać tę samą wysokość cięcia na całym zaroście. nożyczki do brody z grzebykiem

Porada nr 2 – mycie właściwymi kosmetykami

Częste mycie skraca życie? Na pewno nie brody. Zadbana i wypielęgnowana broda to przede wszystkim broda czysta, miękka i pachnąca. Jak pielęgnować brodę w domu? Właściwymi kosmetykami do mycia. Chcąc zapewnić dobry wygląd swojemu zarostowi, a przy okazji zadbać o kondycję skóry twarzy – należy kupić produkt myjący przeznaczony do zarostu. Raz na jakiś czas warto użyć szamponu do mycia włosów, szczególnie jeśli wąsy i/lub broda są już długie i gęste.

Można wybrać kosmetyk dwa w jednym, czyli szampon z odżywką lub osobno szampon i odżywkę - idealnie przeznaczone do wąsów i brody. Unikniemy wtedy wysuszenia skóry, a sam zarost będzie miękki i lśniący. Szampon do brody uwzględnia specyfikę włosów rosnących na twarzy oraz problemy skórne trapiące właścicieli brody. Dobrze jest od czasu do czasu również użyć żelu do twarzy z peelingiem, który usunie martwy łuszczący się naskórek i pobudzi cebulki do wzrostu. szampon i odzywka do brody

Porada nr 3 – jak przycinać zarost?

Zarost jak przycinać? Warto robić to według pewnych wskazówek, bo każdy błąd może nas dużo kosztować. Jeśli zamierzasz przyciąć swój zarost (brody i wąsy) – nie rób tego na mokro. W przeciwieństwie do strzyżenia włosów na głowie, tutaj podcinamy na sucho. Dlaczego? Mokre włosy są cięższe i wydają się dłuższe, bardzo łatwo jest je zbyt krótko przyciąć. Na suchym zaroście łatwiej określić jego docelową długość i kształt.

Przycinanie brody nożyczkami nie jest trudne po warunkiem, że przestrzegamy pewnych zasad. Drugą jest właśnie podcinanie etapami, o którym wspomnieliśmy już wyżej. Zamiast od razu ciąć brodę do pożądanej długości, warto zrobić to na 2-3 razy, podcinając za każdym razem o krótszy odcinek. Co nam to da? Gwarancję, że będzie równo i nie podetniemy zarostu zbyt krótko. Podcinając etapami brodę, możemy na bieżąco oceniać, czy taka długość nam odpowiada. Jeśli nie, skracamy zarost o kolejne milimetry. Aż do uzyskania pożądanej długości.

Jeśli posiadasz brodę i masz ochotę pozostawić sobie tylko wąsy, ale obawiasz się efektu końcowego – najlepiej zdecydować się właśnie na cięcie schodkowe. Podczas podcinania zarostu należy znacząco przyciąć brodę, pozostawiając wąsy pierwotnej długości. Cięcie tzw. schodkowe jest jednym z popularnych stylów męskiego groomingu.

Pamiętajmy, że operowanie nożyczkami do brody nie jest tak trudne jak strzyżenie nożyczkami włosów na głowie. Włoski zarostu nie rosną gładko, nie przylegają do skóry – dlatego niewielkie nierówności w cięciu nie będą tutaj widoczne. W przeciwieństwie do fryzury na głowie, gdzie brak precyzji daje widoczny, mało atrakcyjny efekt.

Porada nr 4 – broda – pielęgnacja woskiem

Obowiązkowym kosmetykiem brodacza czy wąsacza jest wosk do wąsów lub brody. Umożliwia on „uporządkowanie” niesfornych włosków i nadanie im właściwej formy, która utrzyma się przez cały dzień. Przy pomocy wosku do wąsów lub brody można skręcić wąsik rosnący na boki. Wystarczy nałożyć odrobinę kosmetyku na palec wskazujący, a następnie chwycić wąs w dwa palce – wskazujący i kciuk i zaczynając od środka twarzy, przeciągać wąsy ku bokom, jednocześnie lekko wykręcając je w jedną stronę.

Dodatkowo, wosk to również kosmetyk pielęgnacyjny. Pozostawia na zaroście przyjemny i subtelny zapach, a po jego użyciu zarost jest przyjemnie miękki i nie kłuje. W naszej ofercie znajdziecie same najlepsze woski do zarostu, od znanych na świecie producentów kosmetyków dla mężczyzn. Ten mały tygielek warto mieć w swojej kosmetyczce - gwarantujemy, że szybko się z nim zaprzyjaźnisz. wosk do wąsów

Porada nr 5 – jak pielęgnować zarost grzebieniem?

Ważnym elementem dbania o brodę jest grzebień do zarostu. Może być dedykowany do wąsów i brody np. Kent 81T lub mały (rozmiar S) do normalnych włosów, np. Kent SlimJim. Grzebień do brody służy do rozczesywania splątanych włosków, wyczesywania zanieczyszczeń np. kurzu i rozprowadzania wosku. Grzebień przydaje się również do podcinania włosków – podnosimy nim włoski u nasady i przycinamy końce.

Na wybór wielkości grzebienia mogą mieć także wpływ typy wąsów. W naszej ofercie znajdziecie najlepsze grzebienie do wąsów i brody. Warto dobrać je pod kątem długości i gęstości brody, ale też wielkości. Dobry grzebień do brody powinien się dobrze układać w dłoni, a dzięki stylowemu wyglądowi (zobacz te cuda w naszym sklepie) z pewnością będzie również cieszył oko.

Jeśli twoja broda jest obfita, gęsta i długa, grzebień może ją szarpać. W tej sytuacji postaw lepiej na dobrą szczotkę do brody z naturalnego włosia. Pozwoli ci ona bezproblemowo rozczesać nawet bardzo skręcone włoski. W naszej ofercie znajdziesz profesjonalne szczotki do brody, stosowane przez samych barberów.

Porada nr 6 – jaki kształt i styl zarostu wybrać?

Decydując się na zapuszczenie brody lub wąsów, musisz wziąć pod uwagę efekt, jaki chcesz osiągnąć. Bardzo istotną kwestią w temacie dbania o brodę, jest dopasowanie kształtu zarostu do kształtu twarzy. Najważniejsze jest zachowanie równowagi. Jeśli masz kwadratowy kształt twarzy, zarost może być długi i obfity. Przy owalnym kształcie twarzy, długość zarostu powinna być średnia – najlepiej w trójkątnym kształcie, który optycznie wysmukli twarz. Przy twarzy wydłużonej – niewskazane jest noszenie długiej i wąskiej brody, która tylko podkreśli ten zarys twarzy.

Zamiast więc podążać za modą na np. brodę drwala czy kozią bródkę, dopasuj swój zarost do swojego wyglądu. To klucz do sukcesu. Potraktuj brodę jako coś, co doda ci atrakcyjności. Tak samo, jak dopasowujesz buty do garnituru czy pasek do spodni. Nie wszystko do siebie pasuje. Pamiętaj, że kształt zarostu pozwala również ukryć mankamenty twarzy np. duży nos czy brak zarysowanej brody, oraz zaakcentować atuty w wyglądzie np. kwadratową szczękę czy wysunięte kości policzkowe. Jeśli nie wiesz, jaki kształt i styl zarostu do ciebie pasuje, najpierw określ swój kształt twarzy a potem sprawdź, jaki rodzaj brody lub wąsów powinieneś nosić. Jeśli masz z tym problem, sięgnij po naszą ściągawkę – jak dobrać zarost do twarzy lub poproś barbera o ukierunkowanie. shaper do brody

Porada nr 7 – broda pielęgnacja = pielęgnacja twarzy

Zapuszczając zarost, nie możemy zapominać o skórze. Choć jest ona pokryta dłuższymi włoskami, nie może być w złej kondycji, gdyż wpłynie negatywnie na twój komfort i samopoczucie, a po drugie – odbije się to również na kondycji samego zarostu.

Problemem jaki pojawia się przy obfitym zaroście, może być podrażniona i wysuszona skóra w jego okolicy. Włosy zabierają wilgoć ze skóry, a kosmetyki myjące brodę mogą ją dodatkowo podrażniać. W takim przypadku niezbędne jest regularne nawilżanie skóry pod zarostem i w jego okolicy. Znakomicie się do tego celu będą nadawać kremy nawilżające do twarzy.

Pamiętaj również, że sam zarost – szczególnie na początku zapuszczania – rosnąc, często podrażnia skórę pod nim. Może wywoływać to nieprzyjemne swędzenie, a nawet łuszczenie się skóry i podrażniać ją. To częsty powód, dla którego wielu mężczyzn nie może zapuścić brody. Dyskomfort, który odczuwają przy zapuszczaniu jest tak duży, że szybko decydują się na całkowite zgolenie zarostu. A wystarczy użyć odpowiednich, zmiękczających kosmetyków. Trzeba wiedzieć, jak dbać o zarost na etapie jego zapuszczania. Kosmetyki, które są tutaj wskazane to m.in. kremy łagodzące i nawilżające oraz balsamy do zarostu. Warto również stosować wyżej wspomniany wosk do brody lub natłuszczać zarost olejkiem, który zmiękczy włoski i dostarczy skórze pod nimi właściwego nawilżenia i odżywienia.

Jak widzisz, noszenie brody i wąsów zobowiązuje do dbania o swój zarost. Dzięki naszemu asortymentowi możesz mieć pewność, że zrobisz to tak jak należy. Dziś, dzięki szerokiej ofercie produktów do wąsów i brody, a także rosnącej świadomości na temat pielęgnacji wśród brodaczy, nie trzeba odwiedzać barberów. Wiedza plus produkty to gwarancja, że domowa pielęgnacja wąsów i brody będzie na równie wysokim poziomie. Powodzenia, brodaczu!

Przeczytaj także:

Prezenty dla brodaczy

Kosmetyki i akcesoria do stóp dla mężczyzn

Kremy do rąk dla mężczyzn na suche dłonie

 

 

 

 

 

Comments

Log in or register to post comments