Jak dopasować zarost do kształtu twarzy?

jaki zarost do jakiej twarzy

Jaki zarost do jakiej twarzy?

Też się nad tym zastanawiasz? Najważniejsze to podkreślić zarostem atuty swojej twarzy i jednocześnie ukryć jej mankamenty. Sprawdź, jak dopasować brodę do twarzy, by zyskać na atrakcyjności.

Broda a kształt twarzy

Jeśli wydaje ci się, że rodzaje zarostu powinny być uzależnione tylko od panujących trendów – jesteś w wielkim błędzie. Nie ma bowiem zarostu uniwersalnego, który by wyglądał u każdego mężczyzny dobrze. Kształt twarzy ma dla zarostu bowiem ogromne znaczenie. Nie wszyscy wiedzą, że wyznacznikiem stylowego wyglądu zarostu jest jego właściwa forma – dostosowana do owalu twarzy.

Samo zapuszczenie brody nie zrobi z Ciebie modnego brodacza, grunt to nadać jej odpowiedni charakter. Kształt zarostu pozwoli ci wyodrębnić atuty twojej twarzy np. uwydatnić kości policzkowe czy podkreślić mocno zarysowaną szczękę. Jednocześnie odpowiedni typ brody ukryje lub zniweluje mankamenty np. zbyt kanciastą linię szczęki lub optycznie wydłuży podbródek, który jest zbyt mały.

Jak dopasować brodę do twarzy?

Podejmując decyzję o zapuszczeniu zarostu, musisz wiedzieć, jaki efekt, czyli kształt zarostu chcesz osiągnąć. Jednym słowem – musisz wiedzieć jaki zarost do jakiej twarzy pasuje najlepiej. Tylko to pozwoli Ci od początku nadać zarostowi właściwą formę i nie zaliczyć faux-pas. Sprawa nie jest prosta, bo większość mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z kształtu swojej twarzy i nie jest w stanie wskazać odpowiedniego typu. Na kształt twarzy wpływa m.in. wielkość i kształt szczęki, wydatność kości policzkowych czy kształt podbródka.

Z twarzą jest jak z sylwetką – może być mocno zbudowana i zarysowana, albo bardzo opływowa – bez wyrazistych krawędzi. Twarz może być podłużna, okrągła, kwadratowa, trójkątna, owalna itd. Trudno stworzyć uniwersalny kształt zarostu, który będzie pasował każdemu mężczyźnie. Jak zatem dobrać brodę do twarzy? Sprawdź poniżej.

Jak ustalić kształt twarzy?

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie określić kształtu swojej twarzy na podstawie odbicia w lustrze, możesz np. zapytać o to bliską ci osobę, a najlepiej np. barbera, fryzjera czy kosmetyczkę, do której chodzisz. To fachowcy, którzy wiedzą jak rozpoznać kształt twarzy. Jest jednak jeszcze jeden prosty sposób. Wystarczy przyjrzeć się sobie w lustrze i odpowiedzieć na poniższe pytania, które pozwolą ci przyporządkować typ twarzy, a tym samym pomogą ci w dalszej kolejności dopasować brodę do twarzy. nożyczki do brody zestaw do brody

Czy

  • twoje policzki są okrągłe, masz niewysokie czoło i okrągłą szczękę, twarz jest mniej więcej równa wzdłuż i wszerz, a linia włosów jest zaokrąglona? W takim razie masz okrągły kształt twarzy.
  • wysokość czoła jest taka sama jak wysokość nosa i brody, linia włosów jest lekko zaokrąglona, podbródek się nieco zwęża, a najszerszym punktem na twarzy jest miejsce kości policzkowych? Prawdopodobnie kształt twojej twarzy jest owalny.
  • czoło jest wysokie i wypukłe i jest to najszersze miejsce na twojej twarzy, broda jest znacznie zwężona u dołu (spiczasta), nad czołem tworzą się zakola, policzki zwężają się u dołu? Typ twojej twarzy to trójkątna.
  • twarz na wysokości czoła, policzków i szczęki jest tej samej szerokości, linia włosów jest kwadratowa, masz wyraźnie zarysowany podbródek, szerokość twarzy i wysokość są takie same, czoło jest szerokie i niskie? Twoja twarz jest kwadratowa.
  • czoło, policzki i szczęka są tej samej szerokości, ale twarz wydaje się dłuższa niż szersza, policzki wyglądają na podłużne, lina włosów jest kwadratowa i widać wyraźnie zarysowaną brodę? Masz zatem prostokątny kształt twarzy.

Gdy już będziesz wiedzieć, jaki masz kształt twarzy, cała reszta pójdzie łatwo. Teraz wystarczy sprawdzić, jaki zarost do jakiej twarzy pasuje najbardziej i dopasować brodę do kształtu twarzy. Zobacz podpowiedź poniżej.

Typ brody do kształtu twarzy

Poniżej sprawdzisz, jakie typy zarostu najbardziej pasują do twojego oblicza. Znajdź swój kształt twarzy i dowiedz się, jakie rodzaje brody są dla ciebie.

  • Broda do kwadratowej twarzy

Kwadratowa linia szczęki to najbardziej męski typ. Jeśli jesteś posiadaczem kwadratowej twarzy, warto to podkreślić zarostem. Twoja broda nie może zakrywać wyraźnej linii twarzy, powinna zaś uwydatniać męską szczękę i podbródek. O ile w przypadku kobiet, kwadratowa twarz wymaga łagodzenia obrysu, o tyle u mężczyzn jest to ogromny atut, który warto jedynie dobitniej zaakcentować. Jakie rodzaje zarostu tutaj pasują? Tak naprawdę możesz zapuścić dowolny typ brody, pamiętając jedynie, by zachować kwadratowe krawędzie, które nie pozwolą stracić naturalnego kształtu. Proponujemy kozią bródkę lub pełną brodę z krótko przyciętymi bokami.

  • Broda do prostokątnej twarzy

Ponieważ prostokątna twarz burzy proporcje, warto zniwelować różnicę między jej szerokością a długością odpowiednim zarostem. Ten typ twarzy za wszelką cenę należy spróbować optycznie skrócić. Dzięki temu wizualnie zbliżymy się do najbardziej męskiego kształtu twarzy, czyli kwadratu. Jaki rodzaj brody będzie w tej sytuacji najlepszy? Na pewno nie za długi. Ten typ twarzy wymaga raczej krótkiego zarostu, bo długim wydłużymy i tak podłużną twarz. Nie należy więc zapuszczać długiej brody, o wiele lepiej jest nosić krótko przycięty zarost, który dodatkowo pozwoli nam zachować prostokątne krawędzie przy szczęce.

  • Broda do okrągłej twarzy

Okrągła twarz wygląda pulchnie, a takiego wrażenia z pewnością nie chcemy utrzymać. Broda do tego kształtu twarzy powinna być starannie przystrzyżona wzdłuż kości policzkowych,a u dołu może być dłuższa. Ten zabieg pozwala nam sprytnie wyszczuplić twarz, a nawet ją nieco wydłużyć. Broda powinna być dłuższa, skrócona na wysokości dekoltu, dzięki czemu uczyni twarz bardziej owalną.

  • Broda do owalnej twarzy

Owalny kształt twarzy to typ najczęściej występujący wśród mężczyzn. To również jeden z najbardziej symetrycznych typów, co oznacza, że nie ma potrzeby, aby go ukrywać pod zarostem. Nie musimy tu niczego optycznie skracać czy wydłużać, bo twarz ma właściwe i ładne proporcje. Tu pasuje każdy kształt brody – od przystrzyżonej bródki po długą i gęstą brodę. Właściciele owalnego kształtu twarzy to zatem szczęściarze mogący testować na sobie dowolne rodzaje brody i uzależniać je tylko od panujących trendów.

  • Broda do trójkątnej twarzy

Zarost na trójkątnej twarzy powinien mieć odwrotny kształt niż sama twarz. W przypadku trójkątnej twarzy mamy do czynienia z wyraźnym zwężeniem twarzy u dołu. Broda zatem musi zakryć i zniwelować to zwężenie. Jak to zrobić? Zapuszczając obficie zarost po bokach twarzy, pod policzkami, by wyrównać linię na tym poziomie. Zarost musi być tak podcięty, by stwarzał wrażenie prostokąta. Skracając brodę, skupiamy się głównie na jej długości, nieznacznie podcinając boki. Najgorszym wyborem zarostu dla trójkątnej twarzy jest bródka na samym podbródku (tzw. kozia broda lub kotwica) lub broda tzw. kaczy kuper (podkreślająca dolny kształt twarzy).

Jak dopasować brodę do małej twarzy?

Poza różnymi kształtami twarzy, możemy również wyróżnić różną wielkość twarzy. Mała twarz u mężczyzny jest powodem do optycznego powiększenia – zarówno przy pomocy fryzury, jak i zarostu. Przede wszystkim należy zadbać o to, by włosy na głowie i twarzy nie zakrywały jej, bo to jeszcze tylko pomniejszy wizualnie twarz i tym samym zmniejszy atrakcyjność jej posiadacza. Mężczyźni z małą twarzą powinni unikać bujnego zarostu. Dozwolony jest bardzo krótki zarost lub sam wąsik.

Jak dopasować brodę do dużej twarzy?

Większy owal twarzy w stosunku do reszty ciała daje wrażenie nieproporcjonalności całej sylwetki. Mężczyźni z dużą twarzą powinni nosić odpowiedni rodzaj zarostu, czyli niezbyt obfity. Zalecana jest broda i wąsy, ale niezbyt długie. Za długa lub zbyt obfita broda powiększy optycznie twarz. Warto postawić na zarost do jednego, dwóch centymetrów i regularnie go podcinać. Zadaniem brody w tym przypadku jest jedynie ukrycie linii twarzy pod zarostem. Zbyt dużą twarz można też próbować nieco wyszczuplić przez znaczące przycięcie boków zarostu w stosunku do jego długości na brodzie. szczotka do brody

Wyeksponowany podbródek – jak dobrać zarost?

Dość często spotykaną przypadłością jest mocno wyeksponowany podbródek u mężczyzny – wysunięty poza linię szczęki. Wysunięta broda nie jest atutem, więc przy pomocy zarostu możemy ją nieco optycznie zniwelować. Dobrym pomysłem jest zapuszczenie takiego rodzaju brody, która po pierwsze – zakryje podbródek a po drugie – rosnąc obficie po jego bokach, da wrażenie, że linia twarzy na tej wysokości jest znacznie szersza. Bardzo dobrym pomysłem na zarost jest w tym przypadku broda kwadratowa lub prostokątna zarastająca boki twarzy i środek. Należy za to wystrzegać się zarostu mocno stylizowanego np. koziej bródki czy paska pod ustami. Jeśli masz wysunięty podbródek, a nie jesteś  fanem brody, możesz odciągnąć uwagę od podbródka stylowym wąsikiem nad ustami.

Brak podbródka – jaki kształt zarostu?

Męska szczęka to taka, która ma zarysowany podbródek, ale w dobrych proporcjach. Brak podbródka czyni szczękę mniej męską, a w tym przypadku należy zadbać o to, by zarost dawał zupełnie inne wrażenie. Tu najlepszym rozwiązaniem jest dłuższa broda. Dodatkowo, można ją przystrzyc tak, by uzyskać pożądany, owalny lub kwadratowy kształt twarzy. Świetnym zabiegiem, który optycznie przywróci podbródek, jest wystylizowanie zarostu typu kotwica, Van Dyke czy kozia bródka.

Kształt twarzy a zarost

Jak widać modelowanie twarzy zarostem jest możliwe, pod warunkiem przestrzegania zasad opisanych powyżej. Z brodą jest jak z ubraniem – przypadkowy wybór może nas oszpecić, a dobra decyzja potrafi zwiększyć naszą atrakcyjność nawet dwukrotnie. Bardzo ważne jest również to, by zarost współgrał z fryzurą. W końcu kształt twarzy jest mocno związany z kształtem głowy i by był efekt, wszystko musi pasować.

Pamiętajcie, panowie! Panie mają makijaże, my mamy możliwość zmiany wyglądu na lepsze przy pomocy zarostu. Ogromną pomocą w kształtowaniu i modelowaniu pożądanego zarostu będą z pewnością dedykowane akcesoria i kosmetyki najwyższej jakości. Sprawdź kosmetyki do brody, dostępne w naszej ofercie! 

I jeszcze na koniec ważna wskazówka gdy dopiero zapuszczasz zarost i niestety pojawia się nieprzyjemne swędzenie brody koniecznie zaopatrz się w balsam do brody łagodzący swędzenie. W szczególności polecamy balsam do brody Proraso, któy jest dostępny w kilku liniach zapachowych wg uznania i preferencji (Azur Lime, Cypres i Vetiver, Wood and Spice lub zielony odświeżający z linii klasycznej). Każdy przyniesie Ci ulgę w pierwszych tygodniach, kiedy odrastający zarost przebija się przez naskórek. Pamiętaj także o częstym myciu twarzy i zarostu. Możesz skorzystać z wygodnego szamponu i balsamu jak np.Cella szampon do brody i balsam 2w1.

Przeczytaj także:

Jak golić brodę trymerem?

Przycinanie brody nożyczkami

Kształt twarzy a stylizacja brody