Kształt twarzy a stylizacja brody.

Kształt twarzy, a stylizacja brody - jaką brodę zapuścić aby pasowała?

Istnieje wiele typów męskiej urody. Jedną z różnic, jakie obserwujemy w wyglądzie twarzy u mężczyzn jest jej kształt. Określenie kształtu twarzy pozwala nam dobrać do niej odpowiednią stylizację – zarówno fryzurę, jak i zarost. Jak ma się kształt brody do kształtu twarzy? Jaką brodę zapuścić, by nasza twarz zyskała na atrakcyjności?

Kształt twarzy – od czego zależy? 

Ciekawostką jest fakt, że punktem wyjścia jest zawsze niemal identyczna czaszka u każdego rodzącego się człowieka. Z czasem, gdy chłopiec staje się mężczyzną, do głosu dochodzą hormony płciowe (testosteron i estrogen), które wpływają na wzrost i formację czaszki oraz tkanki miękkiej znajdującej się pod kośćmi. W ten sposób wykształcają się unikalne rysy i cechy twarzy, które są już potem z nami na całe życie. Kształt naszej twarzy to pochodna genów, zwykle dziedziczymy go po naszych przodkach. Nie mamy więc wpływu na to, czy nasza twarz będzie okrągła czy kwadratowa. No chyba, że poddamy się operacji plastycznej, która zmieni rysy twarzy.

Kształt twarzy – o czym nam mówi?

Kształt twarzy to element naszego wyglądu. Ale za to element bardzo ważny, bo ściśle powiązany z włosami na głowie i zarostem. Nie oznacza to, że kształt twarzy dyktuje nam sposób stylizacji włosów. Jest jednak na pewno ważną wskazówką w doborze uczesania czy formy zarostu. Tak jak dobieramy okulary do twarzy, tak samo jest z włosami i brodą. To elementy zmienne, które możemy łatwo przekształcać. O ile na kształt nosa czy wielkość ust wpływu nie mamy, tak na wielkość brody czy jej formę – już tak. I powinniśmy to wykorzystywać.

Kształt męskiej twarzy a kształt twarzy damskiej – różnice

W dużym uproszczeniu wygląd twarzy możemy podzielić na męski i damski. Męskie kształty twarzy są zwykle bardziej wyraziste, z zaznaczonymi rysami, mniej gładkie, bardziej kwadratowe niż te zaliczane do damskiego wyglądu. Wiąże się to oczywiście z przewagą męskich hormonów, które odpowiadają za mocno zarysowaną szczękę, brak wyraźnego zwężenia twarzy u dołu, szersze i wyższe czoło. W porównaniu z kobietami, panowie posiadają również bardziej wydatny „grzbiet” nad oczami (tam, gdzie są brwi), ich policzki są spłaszczone i szersze, a nosy większe i prostsze. Oczywiście należy pamiętać, że to bardzo uproszczone wytłumaczenie. Zarówno w świecie mężczyzn, jak i kobiet możemy spotkać rysy bardziej charakterystyczne dla obu płci.

Kształt twarzy – jak określić?

Określenie kształtu twarzy może przysporzyć problemów, szczególnie panom. Nie wszyscy są w stanie go opisać po spojrzeniu w lustro. Nie u każdego mężczyzny widać wyraźne rysy. Znawcy męskiego piękna uważają, że od określenia kształtu twarzy wystarczy skupienie się na najbardziej charakterystycznych jej cechach. Dla ułatwienia, wypiszemy wszystkie ważne elementy, które determinują kształt twarzy. Jeśli chcesz profesjonalnie ocenić wygląd twarzy i zakwalifikować ją do odpowiedniego rodzaju, należy zmierzyć poszczególne elementy i odnieść je do siebie.

  • Czoło – mierzymy jego szerokość w najszerszym miejscu
  • Kości szczęki (żuchwa) – mierzymy szerokość żuchwy – najlepiej w momencie zaciśnięcia szczęki, bo będzie lepiej widoczna.
  • Poliki – mierzymy odległość między nimi, zaczynając pomiar od najdalszego punktu (zwykle pod kącikiem zewnętrznym oka).
  • Długość twarzy – mierzymy ją przez środek twarzy – od linii włosów nad czołem do krawędzi podbródka.

Kształt twarzy męskiej – rodzaje

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze kształty twarzy u mężczyzn.

Twarz okrągła

Najbardziej charakterystyczną cechą okrągłej twarzy jest jej jednakowa długość i szerokość, czyli długość twarzy zbiega się z szerokością na wysokości policzków. Przy tym rysy twarzy są gładkie, zaokrąglone, co szczególnie widać po podbródku czy szczęce. Nie mamy tu widocznych ostrych i wyrazistych rysów twarzy. Mężczyźni o okrągłej twarzy mają łagodny i subtelny wygląd. Przykład: Leonardo DiCaprio

Twarz kwadratowa

Choć ten rodzaj twarzy ma podobną długość i szerokość (jak w przypadku twarzy okrągłej), tu jest ona bardziej zarysowana, kanciasta. Linie są ostrzejsze, wyraziste, co widać szczególnie po zarysie szczęki. Przykład: David Beckham

Twarz o kształcie serca

Charakterystyczna w tym kształcie jest spiczasta, wysunięta broda. Od dołu twarz się rozszerza w kierunku czoła. Czoło jest najszersze w całej twarzy. Ten kształt to taki trochę trójkąt, ale mniej spiczasty i zarysowany. Linie są łagodniejsze. Przykład: Justin Timbarlake

Twarz o kształcie owalnym

Najistotniejsza jest długość twarzy. Jest ona większa niż szerokość. Przy czym linie są łagodne, miękkie, zaokrąglone. Najszerszą częścią twarzy są policzki, więc twarz może przypominać kształtem jajko. W tym rodzaju twarzy widoczne są kości policzkowe. Przykład: George Clooney

Twarz o kształcie podłużnym

Ten rodzaj twarzy podobny jest do owalnego, choć mamy tu większą różnicę między długością a szerokością. Twarz jest równie szeroka w kilku miejscach – na poziomie policzków, czoła i szczęki.

Przykład: Ben Affleck

Twarz o kształcie trójkąta

To podobny kształt do serca, ale z jedną ważną różnicą. Chodzi tu o trójkąt odwrócony, z podstawą u dołu. Najszersza jest zatem twarz na poziomie szczęki, a najwęższa na wysokości czoła. Przykład: Keith Urban

Twarz o kształcie prostokątnym

To zwykle mieszanka dwóch innych kształtów – kwadratu oraz kształtu podłużnego. Linie są tu wyraziste, nie ma zaokrągleń i miękkości rysów. Długość twarzy jest większa niż szerokość. Szerokość jest taka sama na poszczególnych wysokościach. Przykład: Arnold Schwarzenegger

Twarz o kształcie diamentu

To bardzo specyficzny kształt twarzy, z mocno zarysowanymi liniami szczęki i policzków. Twarz może mieć kształt rombu – czoło jest wąskie, szczęka też, a najszersze są policzki a raczej wysunięte kości policzkowe. Przykład: Robert Pattison

Kształt twarzy a kształt brody

To jak bardzo kształt twarzy determinuje fryzurę czy zarost pokazuje prosty przykład. Gdy pójdziemy do barbera i poprosimy o cięcie takie jak na znalezionym w internecie zdjęciu, w niektórych przypadkach barber nam to odradzi. Dlaczego? Bo efekt może być całkiem inny. Nie każda fryzura pasuje do każdego i zwykle wiąże się to właśnie z kształtem twarzy. Profesjonalista potrafi dobrać fryzurę czy brodę do danego wyglądu i sprawić, że razem będą tworzyły spójną całość. Kształt twarzy a kształt brody to zatem mocno powiązane ze sobą elementy. Jeśli będą współgrać, mężczyzna zyska ogólny atrakcyjny wygląd.

Na czym polega dopasowanie kształtu brody do twarzy? Zarost powinien niwelować na twarzy elementy, które zmniejszają atrakcyjność wyglądu, a podkreślać atuty  twarzy. Nieumiejętne dopasowanie zarostu do twarzy sprawi, że to, co chcielibyśmy ukryć, stanie się bardziej wyeksponowane. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o zapuszczeniu konkretnego zarostu, oceń kształt swojej twarzy i skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Jaką brodę zapuścić do danego kształtu twarzy?

Poniżej zaprezentujemy, jaki rodzaj zarostu jest najlepszy dla danego kształtu twarzy.

Twarz o kształcie serca

Najlepsze brody to takie, które poszerzą dolną część twarzy. Świetnie sprawdzą się tu obfite zarosty, z gęstą brodą. Warto również złagodzić linie boczne szczęki przykrywając je zarostem przystrzyżonym nożyczkami do brody i wąsów.

Przykładowe pasujące brody: Okrągła broda (circle beard), broda drwala, pełna broda

Twarz o owalnym kształcie

Panowie o owalnej twarzy mają możliwość testowania na sobie różnego zarostu, bo niemal wszystko pasuje do tego rodzaju kształtu twarzy. Najważniejsze to zachować proporcje zarostu i strzyc zarost symetrycznie. Można popracować nad wyostrzeniem zarostem rysów twarzy, bo to sprawi, że będzie ona bardziej męska.

Przykładowe pasujące brody: pełna broda, okrągła broda, pełna kozia bródka, lekki zarost

Twarz okrągła

Zarost powinien wyostrzyć kontury twarzy, szczególnie zarysować mocniej szczękę. Przyda się też optyczne wydłużenie twarzy. Dobrze się tu sprawdzą zarosty wycinane, gdy możemy nadać im kwadratowe linie.

Przykładowe pasujące brody: kozia bródka, kozia bródka pełna, kaczy kuper (ducktail), francuski widelec.

Twarz kwadratowa

Przyda się nieco wydłużyć twarz i lekko złagodzić ostre linie szczęki. Należy zapomnieć o wąskich, małych brodach, które optycznie poszerzą twarz.

Przykładowe pasujące brody: pełna broda, okrągła broda, broda skippera, kaczy kuper

Twarz o podłużnym kształcie

Najważniejsze to ograniczyć wydłużenie twarzy. Celem dobrego zarostu jest wizualne skrócenie i wyrównanie linii szczęki. Objętość nadajemy po bokach twarzy, bo w tym miejscu chcemy ją poszerzyć.

Przykładowe pasujące brody: Pełna broda, okrągła broda, skippera broda, bokobrody

Twarz trójkątna

Biorąc pod uwagę wydatną i szeroką szczękę, warto postawić na obfitą brodę, wyostrzoną do dołu. Unikajmy krótkich bródek, które uwydatniają szeroki dół twarzy.

Przykładowe pasujące brody: kaczy kuper, pełna broda, broda drwala, broda Verdi

Twarz prostokątna

Tu powinno nam zależeć na skróceniu długości twarzy. Unikajmy więc zarostu długiego lub trójkątnego, który optycznie jeszcze bardziej wydłuży nam twarz. Warto wypełnić zarostem boki twarzy (można pociągnąć zarost do samych policzków) i poszerzyć szczękę.

Przykładowe pasujące brody: Pełna broda, broda skippera,

Twarz o kształcie diamentu

Najważniejsze jest to, by broda nie zakryła wyrazistych linii twarzy, które są w tym kształcie największym atutem. Zarost musi być pod tym względem neutralny – ani nie może zakrywać, ani nie powinien wyostrzać rysów twarzy. Celem zarostu jest delikatne zmiękczenie kanciastych linii twarzy, dzięki czemu twarz zyska łagodniejszy wygląd. Należy również uważać na zapadnięte policzki. Zarost nie powinien ich eksponować.

Przykładowe pasujące brody: bokobrody, broda hipstera (drwal), broda skippera, broda verdi

Jak widać, dobrze dobrany zarost pozwala zmienić wygląd całej twarzy. Jeśli mimo naszych podpowiedzi, nie wiesz jaką brodę zapuścić, zaufaj profesjonaliście i idź do fryzjera lub barbera. Specjalista doradzi ci odpowiedni zarost i dobierze go do kształtu twarzy.

Przeczytaj także:

Jaka fryzura do brody?

Stylizacja brody - porady

Początki brodacza, czyli co warto wiedzieć hodując dłuższy zarost