Naturalne olejki i ich dobroczynne właściwości

Olejki naturalne, pozyskiwane z roślin są obowiązkowym elementem składowym każdego produktu kosmetycznego. Ich właściwości są tak liczne i różnorodne, że zastosowane w kosmetologii umożliwiają stworzenie produktu dedykowanego każdym gustom i wymaganiom.

Olejki naturalne – dobro prosto z natury

Olejki naturalne występują w wielu roślinach, na całym świecie. Sam sposób pozyskania olejków nie jest trudny, dlatego tak chętnie wykorzystuje się je w produkcji kosmetyków. Są oczywiście mniej i bardziej znane olejki, także takie, które można pozyskiwać wszędzie, i takie które pochodzą od bardzo rzadkich roślin. Niemniej sam składnik jest dziś tak popularny, że trudno znaleźć ceniony, dobrej jakości produkt do pielęgnacji włosów, twarzy czy ciała, który nie miałby w swoim składzie choćby jednego rodzaju tłuszczu roślinnego. Wykorzystanie natury w trosce o wygląd i zdrowie znowu stało się modne, dlatego czerpią z tego zarówno mężczyźni, jak i kobiety na całym świecie.

Olejki naturalne – najczęściej wykorzystywane w kosmetykach

Istnieją olejki bardziej lub mniej powszechne, dlatego często cena produktu kosmetycznego uzależniona jest od rodzaju użytego w nim olejku. Najdroższe olejki to takie, które można pozyskać z rzadkich roślin występujących w niewielu miejscach na świecie, tańsze olejki pochodzą z roślin rosnących na każdym kontynencie. Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom olejków wykorzystywanym w kosmetologii.

Olejek arganowy

Olejek arganowyTen olejek należy do najbardziej prestiżowych i jednocześnie najdroższych składników kosmetycznych. Pozyskuje się go z owoców rośliny „argania żelazna”, dokładnie z jej nasion. Potrzeba aż 35 kg owoców, by uzyskać 1 litr olejku, co obrazuje trudność produkcji. Geograficznie olejek występuje na niewielkim obszarze – głównie w Maroku, dlatego też jego pozyskanie nie jest ani tanie, ani łatwe. Nie bez powodu o olejku arganowym mówi się  „płynne złoto Maroka”.  Marokańczycy już dawno temu odkryli, że olejek bogaty w niezbędne kwasy tłuszczowe i witaminę E charakteryzuje korzystne działanie pielęgnująco-nabłyszczające włosy. Ma zastosowanie w kosmetykach do włosów damskich i męskich. W  Maroku, gdzie występuje on w dużych ilościach, mieszkańcy wcierają olejek we włosy jak odżywkę. Zastosowany na końcówki włosów olejek zapobiega ich rozdwajaniu, a wmasowany w skórę głowy – poprawia kondycję cebulek włosów i przyczynia się do wzrostu mocniejszych i trwalszych włosów. Poza włosami, olejek dba również o kondycję skóry. Czyni ją bardziej elastyczną i nawilżoną, a nawet niweluje wszelkiego rodzaju niedoskonałości np. zmarszczki czy blizny. Wszystko dzięki witaminie E, która ma działanie regenerujące. Olejek arganowy ma głównie zastosowanie w kosmetykach do cery suchej i łuszczącej się. Znane są również przeciwzapalne właściwości olejku, który nałożony na skórę tworzy filtr, który ją chroni.

Polecane produkty z olejkiem arganowym:

Olejek Sacha Inchi (Inca Inchi)

Olejek Sacha InciTo również olejek bardzo luksusowy, a więc i dość drogi w pozyskaniu. Głównie z tego względu, że rośliny, z których się go otrzymuje, występują w nielicznych miejscach na świecie. Sacha Inchi to właśnie nazwa tej rośliny, z której orzechów produkuje się ten prestiżowy olejek. Pochodzi z peruwiańskiej puszczy tropikalnej, gdzie skrywają go rośliny o charakterystycznych owocach w kształcie gwiazdy. Właściwości tego olejku odkryli Inkowie ponad trzy tysiące lat temu, ale dopiero teraz jest on stosowany w kosmetologii, choć jeszcze nie na dużą skalę. Ograniczony dostęp do olejku sprawia, że kosmetyki z jego udziałem są bardzo luksusowe. Trudno jednak nie docenić jego składu. Olejek poza nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, zawiera duże ilości witaminy A i E. Dzięki temu, jego działanie jest wyjątkowo korzystne dla skóry i włosów. Olejek wnika głęboko w struktury skóry, by ją dogłębnie zregenerować i ujędrnić. Odżywia skórę, wyrównuje przebarwienia, regeneruje naskórek poprzez zwiększenie produkcji kolagenu. Chroni też przed wolnymi rodnikami, a więc hamuje proces starzenia tkanek. Olejek jest także idealnym lekarstwem dla zniszczonych włosów. Przywraca im blask, odpowiednie nawilżenie i zdrowy wygląd. Dba również o skórę głowy, która po wmasowaniu olejku przestaje być sucha i się łuszczyć.

Polecane produkty z olejkiem Sacha Inchi:

Olejek migdałowy

Olejek migdałowyPozyskuje się go z roślin powszechnie występujących, czyli migdałowców, dlatego jest składnikiem niedrogim, a produkty z jego udziałem są przystępne cenowo. Do celów kosmetycznych olejek pozyskuje się tylko ze słodkich odmian migdałów. Najwięcej ich na południu Europy i Azji. Cena olejku nie oddaje jego jakości, bo sam olejek daje ogromne korzyści dla zdrowia i wyglądu, w swoim działaniu podobny jest nieco do olejku arganowego. Olejek jest bogaty w witaminy: A, E, D i te z grupy B. Ma korzystne działanie odżywcze dla skóry – odbudowuje naskórek, poprawia elastyczność i jędrność skóry, opóźnia proces starzenia i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ma właściwości nawilżające, zapobiega odwodnieniu skóry i włosów. Dzięki kwasom tłuszczowym zmiękcza skórę i wzmacnia jej barierę lipidową.
Olejek migdałowy to podobno ulubiony kosmetyk Włoszek. Ze względu na łatwość pozyskania ekstraktu, jest to popularny składnik w wielu tradycyjnych kosmetykach do golenia m.in. we włoskich mydłach i kremach, ale też balsamach czy środkach do pielęgnacji włosów. Kosmetyki z olejkiem migdałowym są szczególnie polecane osobom z suchą i wrażliwą skórą. Mogą pełnić również rolę opatrunku po oparzeniu promieniami UV i być stosowane jako kosmetyki przeciwzmarszczkowe. W przypadku włosów olejek likwiduje problem matowości i suchości. Zniszczone włosy odzyskują po nim blask i zdrowy wygląd, są chronione przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Polecane produkty z olejkiem migdałowym: