Golenie maszynką na żyletki - porady praktyczne

Golenie maszynką na żyletki wraca do panujących trendów pielęgnacji męskiej. Dziś golenie żyletką po raz kolejny jest doceniane jako te najdokładniejsze i najbardziej ekonomiczne. Jeśli zdecydujesz się na golenie tradycyjną maszynką, musisz poznać kilka zasad, które powinny ci przyświecać. 

Golenie kierunki

Golenie żyletką to golenie klasyczne, znane już kilkaset lat temu. Mimo upływającego czasu, nowych technologii i pojawiających się innowacji w pielęgnacji, nadal nie wymyślono innego tak efektywnego sposobu usuwania zarostu. Golenie tradycyjną maszynką na standardowe żyletki zapewnia bardzo gładkie golenie tuż przy skórze i do tego jest ekonomiczne ze względu na niski koszt żyletek najlepszych producentów, nawet w porównaniu z maszynkami jednorazowymi lub wkładami Mach 3 i Fusion.

Dodatkowo, jednorazówki są lekkie przez co niewygodnie leżą w dłoni, a odpowiedni ciężar maszynki żyletkowej zapewnia pewniejsze ruchy ręki i odpowiedni nacisk na goloną skórę. To wszystko przekłada się po prostu na większy komfort golenia. Precyzji golenia maszynką na żyletki dorównuje jedynie brzytwa, ale to już całkiem wyższa szkoła golenia.

Golenie się żyletką wymaga wprawy

Mimo dużej efektywności golenia maszynką na żyletki, nie jest to sposób dla każdego. Na pewno trzeba mu bowiem poświęcić odrobinę więcej czasu, bo na proces golenia składa się m.in. odpowiednie przygotowanie skóry, wyrobienie piany, nałożenie a dopiero na końcu zgolenie zarostu. Jednakże nie taki diabeł straszny, jak go malują. Wystarczy odrobina wprawy i kilka ćwiczeń, by dość szybko opanować sztukę idealnego golenia. Wprawni golarze robią to błyskawicznie. Najpierw jednak przyda się trochę teorii.

Jak się golić maszynką tradycyjną?

Zanim przystąpisz do praktyki, przeczytaj i przyswój teorię. Dzięki temu, zaczynając się golić żyletką będziesz mieć ważne podstawy i nie popełnisz najpopularniejszych błędów. To szansa na to, że golenie żyletką pokochasz miłością wielką. Poniżej zamieszczamy wskazówki, jak golić się maszynką na żyletki.

  • Najlepiej golić twarz po odpowiednim przygotowaniu. Dobrze jest rozgrzać skórę i tym samym rozszerzyć pory, by golenie było potem bardziej efektywne. Profesjonalnie stosuje się do tego ciepły kompres z mokrego ręcznika. Można jednak to nieco uprościć. Zwilż zarost najlepiej ciepłą wodą i po chwili nałóż odpowiednią ilość kremu lub mydła do golenia.
  • Postaw na dobrą pianę. Wybierz krem lub mydło do golenia, dzięki którym uzyskasz bogatą, kremową pianę, która nada żyletce właściwy ślizg i uchroni twoją skórę przed zacięciami. Pianki do golenia stosuj w ostateczności.
  • Do nakładania dla optymalnego efektu zmiękczenia zarostu zawsze używaj pędzle do golenia, wówczas piana dociera nawet w najmniejsze szczeliny zarostu, co ma szczególne znaczenie dla mężczyzn z gęstym i twardym zarostem. Wybierz pędzel z odpowiednim włosiem i takim, który tobie bardziej odpowiada. Do wyboru masz pędzle miękkie i delikatne np. z borsuczego włosia lub twarde i sprężyste ze szczeciny. Świetnym rozwiązaniem są pędzle syntetyczne, które nie odstają od naturalnych, a są za to o wiele tańsze.
  • Nie spiesz się z nakładaniem piany, wykonuj masujące koliste ruchy pędzlem po twarzy, pozwól pianie dobrze zmiękczyć zarost. Używając wysokiej jakości kremów do golenia o nowoczesnej formule i składzie (bogatych w nadające ślizg silikony oraz substancje nawilżające) zapewnisz maszynce optymalny ślizg i łatwe ścinanie zarostu.
  • Upewnij się, że głowica maszynki i uchwyt są połączone na sztywno, jednak nie dokręcaj śruby na siłę do końca. Jeśli głowica jest unieruchomiona oznacza to prawidłowe ułożenie żyletki w maszynce. Można rozpocząć golenie tradycyjne maszynką.
  • Trzymaj maszynkę pod kątem ok. 30 stopni w stosunku do golonej skóry. Zacznij od policzków i gol zgodnie z kierunkiem wrastania twojego zarostu lekko przyciskając maszynkę do skóry. Kiedy dojdziesz do szyi, wolną ręką lekko naprężaj skórę w golonych miejscach. Uważaj na miejsca trudno dostępne dla żyletki np. okolice nosa. Staraj się napinać tam skórę, by łatwiej usunąć z niej zarost. Nie wykonuj zbyt wielu przejść ostrzem żyletki w jednym miejscu, bo z każdym takim ruchem usuwasz również część naskórka i łatwo skórę w takim miejscu podrażnić.  Postaraj się, by do ogolenia wystarczyły 2-3 przejścia po skórze.
  • Przy pierwszych kilku goleniach nie zrażaj się drobnymi zacięciami, tylko praktyka czyni mistrza, już po kilku razach zobaczysz jak szybko nabierasz pewności i wprawy. Na skaleczenia zastosuj specjalną kostkę lub ałun po goleniu – błyskawicznie zasklepi rankę. Komfort i efekt gładkiej skóry będzie najlepszą i satysfakcjonującą nagrodą.
  • Po ogoleniu nie zostawiaj skóry samej sobie. Właśnie usunąłeś zarost i część martwego naskórka, więc skóra jest odsłonięta i narażona na działanie czynników zewnętrznych – niekoniecznie korzystnych. Nałóż na twarz np. krem lub balsam po goleniu, który przyjemnie schłodzi twarz, dostarczy nawilżenia i stworzy swoistą barierę na skórze. Z czasem skóra przyzwyczai się do regularnego golenia żyletką i dyskomfort po goleniu nie będzie odczuwany. Wtedy wystarczyć będzie jedynie wklepanie w ogoloną skórę wody po goleniu.

Dodatkowa wskazówka dla wprawnych praktyków:

Lekko poluźniając uchwyt w maszynkach żyletkowych 2 lub 3 częściowych (ok. 1/2 obrotu) zmienisz kąt nachylenia ostrza, co ułatwi ci golenie w miejscach konturów oraz podcinanie baczków czy stylizację bródki. Zawsze dokręcaj śrubę na sztywno, gdy powracasz do normalnego golenia.

Golenie tradycyjną maszynką – stawiaj na jakość akcesoriów i kosmetyków maszynka do golenia na zyletki za stali nierdzewnej Edwin Jagger

Jeśli chcesz, by twoje golenie maszynką na żyletki było jak najlepsze, wyposaż się w dobre akcesoria. Od dobrej maszynki i piany do golenia zależy najwięcej. Maszynka musi dobrze leżeć w dłoni i być dopasowana do umiejętności. Wybierając dobry sprzęt, zapewnisz sobie udane golenie na lata, bez potrzeby wymiany tego akcesorium.

W naszej ofercie znajdziesz najlepsze maszynki żyletkowe od kultowych producentów, którzy na potrzebach golących znają się najlepiej. Kupisz u nas maszynki o różnej budowie, z otwartym bądź zamkniętym grzebieniem, z regulowaną ekspozycją ostrza, z różną wielkością i strukturą uchwytów. Posiadamy maszynki do golenia dla początkujących i dla zaawansowanych w goleniu na mokro.

Znajdziesz u nas maszynki w różnych cenach, sprzedawane pojedynczo lub w zestawach ze stojakiem i pędzlem. Maszynkę możesz sobie wybrać nawet pod kątem wyglądu uchwytu, bo występują w różnych opcjach. Jeśli gubisz się w gąszczu maszynek i nie wiesz, która będzie dla ciebie odpowiednia – zapytaj nas. Z pewnością dobierzemy maszynkę na miarę twoich potrzeb i umiejętności. Pomożemy ci też wybrać maszynkę żyletkową na prezent.

Tak samo jest z kosmetykami do golenia. Samo golenie żyletką nie wystarczy. Musi być dobry krem lub mydło do golenia oraz kosmetyki po goleniu, które pozwolą utrzymać komfortowe samopoczucie i atrakcyjny wygląd po zgoleniu zarostu. Zwracaj uwagę na skład tych produktów. Jeśli masz tendencję do alergii czy podrażnień lub twoja skóra jest problematyczna, wybieraj produkty pozbawione sztucznych i szkodliwych dodatków. W naszej ofercie znajdziesz kosmetyki do golenia dla wrażliwej skóry. Oczywiście wszystko od najlepszych producentów, znanych i cenionych na całym świecie.

Wybór żyletek

Czym jednak byłaby maszynka na żyletki bez odpowiedniego ostrza? Żyletki to również istotna kwestia dla golenia. Wypróbuj żyletki od różnych producentów, tak aby znaleźć optymalną dla siebie. Każda skóra i zarost jest inny, więc nie da się bez wypróbowania określić, jaka żyletka będzie najbardziej odpowiednia dla Twojej skóry. Tu nie zawsze obowiązuje prosta zasada droższy = lepszy. Bardzo często się zdarza się że tańsze żyletki będą bardziej odpowiednie dla Twojej skóry i zarostu. W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór żyletek do maszynek – od tych ostrych do normalnego zarostu, po bardzo ostre dla twardego i gęstego zarostu. Polecamy nasz firmowy zestaw testowy żyletek od 5 różnych producentów. Spróbuj się każdą ogolić i wybierz najbardziej odpowiednią dla siebie. zestaw testowy zyletek facetaria.pl

 

Poniżej filmik od Baxter of California w języku angielskim pokazujący rytuał golenia maszynką na żyletki: