Początki brodacza czyli co warto wiedzieć, hodując dłuższy zarost.

Broda od zawsze podkreślała męskość. Choć w pewnym momencie klasa mężczyzny objawiała się dobrze ogolonym licem, po latach znowu powróciła moda na dłuższy zarost. Nastał czas, gdy o męskości i klasie zaczęła świadczyć wypielęgnowana i dobrze przystrzyżona broda. Dziś na zainteresowanie i podziw mogą liczyć tylko tacy brodacze, którzy pielęgnację swojego zarostu opanowali do perfekcji.

Modna broda wymaga dwóch podstawowych czynności – regularnego przycinania oraz odżywiania. Efektem musi być precyzyjna forma i zdrowy, błyszczący włos. W tym przypadku zarost na twarzy nie różni się od fryzury na głowie. I tu i tu należy dbać o jakość włosów i ich ułożenie. Na chaos i bylejakość nie ma miejsca – przynajmniej w gronie mężczyzn z klasą.

Krok pierwszy – zaczynamy zapuszczać zarost

Jeśli zaczynasz zapuszczać zarost, cierpliwość jest tu najważniejszym kluczem do sukcesu. W pierwszych dniach czekaj na coraz dłuższy włos. Pozwól mu swobodnie rosnąć i nie przycinaj go. W czasie pierwszego wzrostu istotna jest pielęgnacja skóry pod zarostem. Codziennie dbaj o czystość skóry i włosów. W pierwszych tygodniach zapuszczania warto oczyszczać skórę twarzy tam, gdzie rośnie zarost. Z pewnością ułatwi to żel higieniczny, który nie wymaga użycia wody, np. Cella Beard Care Żel bez spłukiwania. Oczyszcza skórę i daje poczucie odświeżenia w ciągu dnia w szybki sposób. Wystarczy jego niewielką ilość nanieść na skórę i rosnący zarost. Żel higieniczny do brody w tym samym celu doskonale sprawdzi się i później przy dłuższym zaroście. Pomaga zwłaszcza podczas ciepłych miesięcy, kiedy się bardziej pocimy, a także po wysiłku lub np. po zjedzeniu posiłku, kiedy chcielibyśmy pozbyć się zapachu jedzenia pozostałego na brodzie. Cella żel do brody bez wody

Co jakiś czas stosuj również peeling lub maskę oczyszczającą do twarzy. W ten sposób usuniesz martwy naskórek oraz zanieczyszczenia, które łatwo się zbierają między włoskami. Pamiętaj, że włosy mogą stać się wylęgarnią dla bakterii – przykleja się do nich sebum oraz pot. Tylko właściwa higiena może ustrzec cię przed trądzikiem lub wypryskami. Kiedy już zarost będzie trochę dłuższy, zaopatrz się w dobry szampon do brodyLea serum do brody

Rozwiązania na swędzącą skórę i perfekcyjny zarost

Wielu mężczyzn zapuszczających brodę w pierwszych tygodniach jej odrostu odczuwa dyskomfort związany ze swędzeniem skóry. Bardzo pomocny i przynoszący ulgę będzie w tej sytuacji balsam do brody - nawilża on skórę i zmiękcza ją, dzięki czemu rosnące nowe włoski brody łatwiej wydostają się na zewnątrz bez efektu wrastania. Najlepsze balsamy do brody zawierają w swoim składzie naturalne wyciągi roślinne, które dodatkowo działają kojąco na skórę i neutralizują efekt swędzenia. Kto nie przepada za konsystencją balsamu i preferuje szybciej wchłanialne kosmetyki o bardziej płynnej formie, może śmiało wypróbować fluid lub serum, np. serum do brody LEA. Jest to hiszpański kosmetyk o bardzo dobrym składzie z olejkiem arganowym i abisyńskim, który ma właściwości łagodzące i odżywcze dla skóry. 

Kiedy już broda jest trochę dłuższa, warto sięgnąć po olejek do brody. Zadaniem tego kosmetyku jest nawilżenie włosów, odżywienie ich i ochrona przed szkodliwymi czynnikami. Regularne stosowanie olejku pozwoli utrzymać twój zarost w najlepszej kondycji. Jeśli włos będzie wzrastał w zdrowiu i czystości, utworzy w końcu piękną i wypielęgnowaną brodę. Warto zwrócić uwagę na to, by olejek w swoim składzie był mieszanką kilku olejków naturalnych takich jak np. migdałowy, arganowy, abisyński czy jojoba. Każdy z nich ma inne wzajemnie uzupełniające się witaminy i wartości odżywcze dla zarostu i skóry. BBR peeling do twarzy dla mężczyzn

Krok drugi – osiągnęliśmy pożądaną długość zarostu Cella olejek do brody

Gdy zarost będzie już miał taką długość, jaką planowaliśmy, do zabiegów pielęgnacyjnych dochodzi konserwacja. W tym momencie należy wyposażyć się w grzebień do brody oraz specjalne nożyczki do zarostu. Codzienne czesanie brody i wąsów pozwoli nam wyeliminować wszelkie supły lub splątania, a przy pomocy nożyczek nadamy zarostowi regularny kształt. Jeśli nie do końca wiesz, jak uformować swój zarost, można udać się do męskiego fryzjera, który dostosuje kształt brody do kształtu twarzy.

Dalsza pielęgnacja długiej brody polega na utrzymaniu nadanej formy i dobrej kondycji zarostu. Poza codziennym myciem, podcinaniem i rozczesywaniem brody, raz na tydzień stosujemy olejek do brody, który dostarczy włoskom właściwych substancji odżywczych i wpłynie na większą gładkość zarostu.

Przeczytaj także:

Jak dopasować zarost do kształtu twarzy?

Co zrobić, by zarost rósł szybciej?

Kosmetyki dla brodaczy