Ałun. Dlaczego tak ważny w goleniu?

Ałun potasowyO właściwościach ałunu wiedziano jeszcze przed naszą erą. Wczasach starożytności, Grecy i Rzymianie wykorzystywali ałun podczas zabiegów pielęgnacyjnych i do barwienia materiałów. Z czasem ałun zyskiwał nowe zastosowania. Dziś używa się go nawet w rolnictwie, gastronomii i medycynie.

Co to jest ałun?

Ałun potasowy (siarczan glinu potasu)  – bo tak brzmi jego pełna nazwa – to pospolity minerał, który występuje w wielu miejscach na świecie m.in. w Kazachstanie, we Włoszech, w USA, Francji w Rosji a nawet w Polsce.  W pierwotnej formie ma on postać skupień ziarnistych, jest bardzo kruchy i łatwo rozpuszcza się w wodzie.

Dlaczego ałun jest tak ważny w procesie golenia?

Najbardziej istotną cechą ałunu jest jego działanie ściągające i antyseptyczne. Dzięki niej ałun potrafi zatamować krwawienie i szybko wygoić rankę. Jest tym bardziej pożyteczny, że dodatkowo działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. O ałunie często mówi się „kamyk po goleniu”, bo przykłada się go do zacięć powstałych na skutek golenia. Jest wybawieniem dla tych, którzy chcą szybko pozbyć się szpecących krwawiących ranek, złagodzić szczypanie i zadbać o to, by zacięcia nie stały się początkiem stanu zapalnego.

Ałun jako uzupełnienie męskiej kosmetyczki.

Kiedyś ałun stosowano w kamieniu. Dziś oprócz ałunu w bloczkach można kupić bardziej przystępną i wygodniejszą formę w użyciu. Często ma postać niewielkiego sztyftu, który nie zajmuje dużo miejsca i jest bardzo poręczny.

Ałun oprócz środka do tamowania krwawień występuje czasem również jako składnik kosmetyków do golenia a także antyprespirantów, bo  świetnie neutralizuje nieprzyjemny zapach potu.

Jak stosować ałun?

Jeśli używamy kostki ałunu lub ałunu w sztyfcie, po goleniu  należy przykładać go na skaleczone miejsca i uciskać dłuższą chwilę. Ałun powinien być uprzednio lekko zwilżony. Nawet jeśli nie doszło do krwawienia, ałun można wykorzystać jako kosmetyk after shave. Pocieramy wówczas ogolone miejsca twarzy a następnie nakładamy na skórę nawilżający krem lub balsam.

Jeśli golimy się maszynką elektryczną, warto zastosować ałun przed goleniem. Wystarczy zwilżyć kostkę ałunu i przetrzeć nią zarost. Dzięki temu stanie się on bardziej napięty i łatwiej będzie go zgolić maszynką.

Przejdź do działu: Ałun i na skaleczenia >>

Ałun (kalinit) naturalny

facetaria.pl

Prowadzimy internetową sprzedaż męskich kosmetyków, męskiej bielizny oraz akcesoriów i przyborów codziennego użytku. Nasza oferta obejmuje wyłącznie oryginalne produkty wysokiej jakości potwierdzonej gwarancją producenta, których jesteśmy bezpośrednim importerem oraz nabywane bezpośrednio od producentów lub ich autoryzowanych dystrybutorów. Zapewniamy profesjonalną obsługę i wygodną nawigację naszego e-sklepu zaprojektowaną na podstawie męskich oczekiwań w zakresie zakupu rzeczy osobistego użytku

Realizacja: interaktywni.pro