Co zamiast pianki do golenia? 3 najlepsze zamienniki

Pianka do golenia – skąd się wzięła?

Pianka do golenia to klasyk, który nie wychodzi z mody. Odkąd została wynaleziona, stała się bardzo popularnym kosmetykiem dla golących. Błyskawiczna pianka do golenia została wymyślona po II wojnie światowej, prawdopodobnie w 1953 roku. Podstawa wynalazku to emulsja na bazie mydła w postaci płynnej, zapakowana w metalową puszkę. Pod ciśnieniem, które wytwarza się po naciśnięciu zaworu puszki, uwalniana jest piana, która zwiększa przy tym swoją objętość i zmienia konsystencję z płynnej w kremową, bardziej spienioną. pianka do golenia figaro

Z czasem pianka do golenia stawała się coraz lepsza, dzięki unowocześnianiu jej formuły. Kosmetyk, dzięki dodawaniu do składu pianki środków wzmacniających, produkował coraz lepszą pianę – miękką, kremową, trwalszą. Do tego pianka zazwyczaj to niewielki wydatek. Kto lubi golić się pianką do golenia z pewnością powinien wypróbować włoskie pianki do golenia Figaro, warto wypróbować każdą z serii: klasyczną, mentolową, szlachetną z olejkiem arganowym a dla wrażliwej skóry Sensitive oraz Aloesową.

Kolejnym etapem było wprowadzenie na rynek kosmetyczny żelu do golenia. Był to również kosmetyk w puszcze z dozownikiem, ale o nieco innej formule niż pianka do golenia. Żel do golenia to wynalazek z lat 90. XX wieku. Różnił się przede wszystkim konsystencją, po wyciśnięciu miał on postać żelu, a zaczynał się pienić dopiero przy nakładaniu na skórę. Zmiana konsystencji na formę żelową pozwoliła wydobyć z kosmetyku bogatszą i bardziej kremową pianę o lepszych właściwościach nawilżających i zmiękczających.

Pianka do golenia – wady i zalety

Choć pianka do golenia zrewolucjonizowała rynek kosmetyczny i życie miłośników golenia na mokro, nie można powiedzieć, że wyparła inne produkty „pianotwórcze”. Owszem, znacząco wzrosła liczba miłośników błyskawicznych pianek do golenia, ale część z nich wróciła do stosowania innych kosmetyków, gdy przekonała się, że pianka nie dorównuje jakością kremom czy mydłom do golenia. Przy piankach zostali ci, którym najbardziej w całym procesie golenia zależy na czasie.

Niewątpliwą zaletą pianek do golenia jest oczywiście łatwa i szybka aplikacja. Do stosowania pianki nie potrzebujemy pędzla do golenia, bo rozprowadzenie piany na twarzy możemy wykonać palcami. Zaoszczędzimy również czas na goleniu, bo pianka nie wymaga wyrobienia, jest gotowa do użytku od razu po wyciśnięciu. Pianki do golenia to kosmetyki bardzo wydajne, niewielka ilość potrzebna jest do ogolenia całej twarzy. Kosmetyk jest przy tym niedrogi i bezproblemowy w transporcie – można go zabierać ze sobą niemal wszędzie. Idealna sprawa na wakacjach lub w podróży służbowej.

A wady? No cóż, nie jest to produkt idealny. Pianka do golenia to przede wszystkim inna jakość w porównaniu z bardziej klasycznymi kosmetykami do golenia np. kremem czy mydłem. Choć wytwarza odpowiedni ślizg  na skórze, jakość piany jest nieco gorsza. Piana z kremów czy mydeł do golenia jest bardziej kremowa, bogata i gęsta. Ta z metalowej puszki bywa zbyt sucha, szybko traci pienistą konsystencję. Nie ma też tak silnych właściwości zmiękczających zarost, co piana powstała z kremu czy mydła do golenia. mydło do golenia do cery wrażliwej

Czego użyć zamiast pianki do golenia?

Jak już wspomnieliśmy, pianki do golenia to nie jedyne kosmetyki służące golącym do wytworzenia odpowiedniego ślizgu dla ostrza.  Ale to nie jedyne kosmetyki o tych właściwościach. Co zamiast pianki do golenia na twarz można zatem użyć? Przed piankami stosowano powszechnie zupełnie inne produkty, a po wynalezieniu pianki, nadal w użyciu są te klasyczne produkty. Oraz oczywiście te nowe innowacyjne, wymyślone w XXI wieku. men-u krem do golenia

Co zamiast pianki do golenia na twarz?

Jeśli nie pianka do golenia, to co? Czego użyć zamiast pianki do golenia? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, więc warto na początku przyjrzeć się wszystkim alternatywnym rozwiązaniom w tej kwestii. A jest w czym wybierać.

Krem do golenia -  klasyk wśród kosmetyków do golenia. Klasyczny krem do golenia pozwala uzyskać pianę z małej ilości kosmetyku przy użyciu pędzla (są też kremy niepieniące się, ale to już innowacyjne kosmetyki). Krem należy więc „wyrobić”, by się spienił. Najczęściej robi się to bezpośrednio na twarzy, nakładając krem pędzlem. Krem jest bardzo wydajny i spełnia wiele funkcji. Zmiękcza zarost, nawilża skórę i tworzy odpowiedni ślizg dla ostrza. Występuje w różnych opakowaniach – od mniejszych tubek, po duże tygle. Mamy też ogromny wybór zapachowy kremów do golenia, więc można dobrać ten kosmetyk również do swoich gustów. Kremy do golenia to kosmetyki uniwersalne, służą bowiem nie tylko do golenia, ale przy tym pielęgnują również skórę pod zarostem. Dostarczają jej odpowiedniego nawilżenia, przyspieszają regenerację uszkodzonego naskórka, łagodzą podrażnienia. Dobre kremy do golenia oparte są na naturalnych ekstraktach roślinnych.

Mydło do golenia – kolejny klasyczny kosmetyk do golenia. Wymaga użycia pędzla do golenia. Mydło do golenia ma postać stałą i by wytworzyć z niego pianę, należy je delikatnie zwilżyć i poprzez koliste i delikatne pocieranie o jego powierzchnię pędzla, powstaje piana. Ma ona zwykle bardzo bogatą i kremową konsystencję, długo utrzymuje się na skórze i świetnie zmiękcza zarost. Mydła do golenia sprzedawane są w tyglach lub osobno. Tygiel pozwala wyrobić pianę bez wyjmowania z niego mydła, choć można też zrobić to w miseczce przenosząc do niej na mokrym pędzlu odrobinę mydła. Są też mydła w postaci sztyftów. Wystarczy posmarować takim sztyftem zarost, a następnie wilgotnym pędzlem wyrobić na twarzy pianę. Mydła do golenia są bardzo wydajne, świetnie wyglądają i obłędnie pachną. Występują w szerokiej ofercie, również cenowej. Wszystko zależy od producenta, opakowania produktu (mydła występują w pięknych drewnianych tyglach), wielkości (mają różne gramatury) i oczywiście jakości. Najlepsze mydła do golenia są produkowane na bazie starych receptur i  technologii (najlepsze mydła wytwarzane są ręcznie), a do ich wykonania wykorzystuje się najlepsze naturalne składniki. krem do golenia drzewo sandałowe

Innowacyjne kosmetyki do golenia kosmetyki do golenia bez pędzla, jest jeszcze grupa innowacyjnych produktów do golenia, które zostały opracowane w XXI wieku. To efekt wdrażania do kosmetologii najnowocześniejszych technologii. Kosmetyki te nie są może tak popularne, jak klasyki, ale mają ogromny potencjał by kiedyś zawojować rynek produktów do golenia. Do takich innowacyjnych kosmetyków z pewnością zaliczamy bezpianowe lub niskopieniące się kremy do golenia. Nie wymagają użycia pędzla do golenia, zapewniają wysoki ślizg ostrza tuż po nałożeniu na zarost. Niektóre z nich wymagają delikatnego wyrobienia w dłoniach. Kosmetyki innowacyjne to nowoczesna formuła pozwalająca na zwiększenie wydajności tych produktów, przy zapewnieniu maksymalnego ślizgu dla ostrza, bez potrzeby fachowego wyrabiania piany.

Krem czy pianka do golenia? mydło do golenia w drewnianym tyglu

Jeśli ktoś zapyta nas czy lepszy jest krem czy pianka do golenia, nie damy rady udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy kosmetyk ma swoje wady i zalety. Krem do golenia również. Mimo super piany, jaką zapewnia, jest mimo wszystko bardziej kłopotliwy w użytkowaniu niż pianka i często wymaga posiadania innych akcesoriów do golenia np. pędzla czy miseczki. Warto zadać sobie pytanie, na czym najbardziej nam zależy w goleniu? Czy traktujemy tę czynność jako tylko codzienny obowiązek i chcemy go maksymalnie ułatwić i skrócić? Czy też lubimy golenie na mokro i stanowi ono dla nas swoisty, przyjemny rytuał? Czy żyjemy w biegu, często wyjeżdżamy i golimy się raz na jakiś czas? Czy golenie jest dla nas ważne, a gładkość skóry po goleniu ma największe znaczenie? Pianka do golenia to świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią spędzać zbyt dużo czasu w łazience lub golą się sporadycznie. Krem czy mydło to najlepsze produkty dla tych mężczyzn, którym zależy na najwyższej jakości golenia, stosują profesjonalne narzędzia do golenia i z dużą starannością dbają o kondycję swojej skóry. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by posiadać w swojej kosmetyczce obydwa te produkty. Pianka może mieć zastosowanie na wyjazdach, a krem bądź mydło w codziennej domowej pielęgnacji. Wybór należy do Ciebie! 

Polecamy:

Pędzle do golenia

Men-u kosmetyki wyłącznie dla mężczyzn

Jak wybrać najlepszą maszynkę do golenia