Czy golenie powoduje większy zarost?

Nie wszyscy mężczyźni mogą się pochwalić obfitym zarostem. Jeśli lubisz ogolone lico, to tylko na plus, ale jeżeli marzysz o bujnej brodzie lub gęstym wąsie, może być z tym problem. Czy golenie powoduje większy zarost? Czy codzienne golenie zwiększa zarost? A co z włosami na głowie – czy one też wzmacniają się pod wpływem częstego golenia? Sprawdzamy tę teorię.

Rzadki zarost golenie brzytwą facetaria.pl

Rzadki zarost to częsta przypadłość mężczyzn. Zwykle większy zarost mają mężczyźni  o ciemnym owłosieniu, blondyni statystycznie rzadziej mogą się pochwalić bujniejszym zarostem. Teraz, gdy istnieje moda na ładne brody i wąsy, problem z rzadkim zarostem może być prawdziwym utrapieniem. Mało włosków na twarzy to zbawienie dla golących się na gładko, ale dla tych, co marzą o stylowym zaroście, to tylko utrudnienie. Z niewielkiej ilości włosków trudno wyczarować obfitą brodę lub gęste wąsy. Chociaż profesjonalni barberzy potrafią czynić cuda.

 

Golenie rzadkiego zarostu

W niektórych przypadkach nawet najlepszy barber może mieć problem z wystylizowaniem rzadkiego zarostu. Zazwyczaj więc część panów z tą przypadłością stawia na ogoloną twarz i nie zapuszcza wąsów ani brody. W końcu kilka włosków na krzyż wcale nie będzie stanowić dla nich upiększenia. Golenie rzadkiego zarostu jest mniej kłopotliwe niż próby ze wzmocnieniem i zwiększeniem owłosienia na twarzy. Tak samo zresztą jak to jest w przypadku włosów na głowie. Tu też łatwiej zgolić niż męczyć się z używaniem środków na porost włosów. Co zrobić, gdy mimo posiadania skąpego owłosienia, bardzo chcemy mieć bujny zarost? Część panów wybiera domowy sposób na wzmocnienie. Częste golenie – o którym mowa – to metoda znana od pokoleń. Wedle wierzeń, częste golenie włosów wpływa na nie wzmacniająco. Ile w tym prawdy? Sprawdzamy.

Czy golenie włosów je wzmacnia?

Jeśli zaczniecie badać temat, dowiecie się, że z tym częstym goleniem na wzmocnienie włosów, to po prostu mit. Potwierdzi to każdy fryzjer i barber specjalizujący się w pielęgnacji osłabionych i przerzedzonych włosów. Wbrew powszechnemu przekonaniu, golenie włosów nie sprawi, że odrosną one bardziej gęste, mocniejsze, dłuższe. To w żaden sposób ich nie wzmacnia, choć może nam się nawet wydawać, że jest inaczej.

Co ciekawe – to błędne przekonanie zostało już obalone blisko 100 lat temu, przez badania kliniczne. Nie wiemy więc, dlaczego ten mit jest wciąż tak popularny i wiele osób w niego wierzy. Skąd się zatem wzięło to błędne przeświadczenie? Być może z tego, że odrastające po goleniu włosy wydają nieco inne i na początku nam się tylko wydaje, że są jakieś mocniejsze i grubsze. Nowy wyrastający włos jest zwykle ciemniejszy i zdrowszy niż ten obcięty, który swego czasu był narażony na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Stąd błędne myślenie, że ten nowy włos jest lepszy. Gdy urośnie dłuższy zobaczysz, że będzie taki sam jak poprzedni. Poza tym, odrastające włoski po goleniu są bardziej widoczne na bladej skórze, co też daje mylne wyobrażenie, że tych włosów jest więcej. Jeśli więc ktoś zapyta was, czy codzienne golenie zwiększa zarost – śmiało możecie odpowiedzieć, że nie. Nie ma na to żadnych dowodów.

Czy codzienne golenie zwiększa zarost? Lea mydło do golenia w drewnianym tyglu

Czy golenie włosów je wzmacnia lub zwiększa ich gęstość? Niezależnie od części ciała, włosy po ścięciu nie odrastają szybciej i obficiej. Przykro nam. Tak to nie działa. Prawdą jest, że codzienne golenie może mieć uboczne skutki. Zbyt częste golenie skóry prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji m. in. podrażnień skóry, kontaktowego zapalenia skóry, zranień, wrastania włosków, wyprysków, swędzenia czy alergii. Jeśli zbyt często traktujemy skórę ostrzem, poza włoskami usuwamy naturalną barierę ochronną i zdrową część naskórka. To się może skończyć poważnymi problemami skórnymi, które potem trzeba leczyć dermatologicznie. Nie polecamy wobec tego zbyt częstego sięgania po maszynkę czy brzytwę. Gól się regularnie, ale wtedy, gdy zarost odrośnie. Nie gól gołej skóry.

Czy golenie włosów na głowie je wzmacnia?

Mit odrastania mocniejszych włosów po częstym goleniu dotyczy całego owłosienia. Także tego na głowie. Golenie na łyso nie skutkuje odrastaniem włosów u łysych mężczyzn. Gdyby tak było, wszyscy panowie cieszyliby się bujnymi czuprynami. Za łysienie, przerzedzenie włosków odpowiada wiele czynników. Nie na wszystkie mamy wpływ. Z genetyką trzeba się po prostu pogodzić. Odradzamy również ingerencję w gospodarkę hormonalną, jeśli nie jest to konieczne w leczeniu. Trzeba zaakceptować fakt, że mężczyźni z większą ilością testosteronu posiadają po prostu bujniejsze owłosienie. Z niektórymi rzeczami nie da się wygrać.

Jak zatem wzmocnić zarost i włosy w bezpieczny sposób? 

Najprostszym i najbardziej dostępnym sposobem na wzmocnienie i zagęszczenie włosów jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, głównie z działu dermokosmetyki. W aptekach możemy nabyć specjalne preparaty na porost włosów. Najbezpieczniej jest jednak zacząć stosować kosmetyki pielęgnacyjne w postaci szamponów i odżywek do włosów i zarostu, które odżywiają włoski i cebulki – to tak zwane i wzmacniające, kosmetyki na porost włosów, kosmetyki na łysienie. Dzięki nim, włoski mogą stać się mocniejsze i zdrowsze, poprawi się ich kondycja i wygląd, a to już może być widoczna różnica. Przy wypadających i osłabionych włoskach ważna jest także zdrowa dieta. Staraj się jeść dużo produktów bogatych w witaminy z grupy B, witaminy A i E oraz składniki mineralne jak żelazo, magnez, cynk, krzem. W diecie nie powinno zabraknąć również tłuszczów nienasyconych bogatych w kwasy omega 3. Truefitt and Hill odzywka do włosów

Zamiast więc zastanawiać się, czy golenie powoduje większy zarost, zadbaj dobrze o ten, który masz.